Nůž od Milana Tótha: chytře řešený bowie s obrovskou westernovou duší

08.04.2023 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip Recenze nožů
Nůž od Milana Tótha: chytře řešený bowie s obrovskou westernovou duší Do našeho redakčního testu se nám tentokrát podíval velmi zajímavý bowie nůž s doslova westernovým zpracováním, který v nás vzbudil velkou nostalgii. Na jakou práci se tento nůž hodí a jak se předvedl v praxi?

Milan Tóth z Jirkova u Chomutova, který nám poslal svůj nůž na recenzi, je nejen velmi sympatický nožíř, se kterým je radost pohovořit, ale také nadaný malíř, který kresbu a malířství dokonce vyučuje na svých kurzech. Navíc je to bývalý skaut a tremp, a jak nám prozradil, tak právě k nožům měl vzhledem ke svým koníčkům vždycky velmi blízký vztah.

Nespokojenost stvořila nožíře

K práci s noži se dostal tak, že si jednoho dne koupil nový lovecký nůž, který mu dorazil v nylonovém pouzdře. A protože se mu takové pouzdro nelíbilo, vyrobil si vlastní kožené pouzdro podle svých představ. S výrobou samotných nožů a samozřejmě i pouzder pro zákazníky začal Milan Tóth před necelými třemi lety, kdy se po rekonvalescenci z mrtvice rozhodoval, jakým směrem se bude dál jeho profesní život ubírat. Svému původnímu povolání stavebního technika už se ze zdravotních důvodů věnovat nemohl, a tak se rozhodl se naplno zaměřit právě na nože a malířství. 

Pan Tóth je velmi specifický nožíř, nože si sám nekove, ale kupuje polotovary z damašku, uhlíkovek, nebo z A440ky, což je případ i nože, který si představíme. Čepele si sám opracovává a usazuje většinou do parohových ruček. Pouzdra si šije sám, a to výhradně z hověziny, nebo vepřovice. Pro vyšperkování pouzder rád používá hadí koženku, která vypadá jako pravá, ale také peříčka a korálky. Pouzdra šije pan Tóth koženou šňůrkou a vypaluje na ně moc pěkné obrázky s tématikou zvěře, ale třeba i portréty indiánů. Jeho styl je velmi specifický a dokáže majitele jeho nožů a pouzder v duchu přenést do westernového světa, které třeba mně byl v dětství velice blízký.

Pokud vás zajímá, kolik nožů zvládne tento nožíř vyrobit, tak přibližně dva až tři do měsíce a k tomu tak šest - sedm pouzder. Čekací doba na výrobu nože je přibližně dva týdny. Hlavními zákazníky pana Tótha jsou především trempové, zálesáci, fandové indianistiky, ale také samozřejmě myslivci a rybáři. 

Bowie, který dokáže i jemnější práci

Ale teď už se pojďme podívat na výrobek pana Tótha – na tenhle krásný velký „bowiák“, který jakoby vypadl z dobrodružného bijáku. A to je velký benefit daného nože. Není to žádná laciná napodobenina, tenhle nůž je velmi osobitý a má v sobě něco neobyčejného, co si dovolím nazvat velikou duší. A to mám na nožích rád – když jsou specifické, originální a charakterizují jednoznačně práci svého knifemakera.

Tenhle konkrétní nůž není žádný prcek, jeho celková délka je 35 cm, přičemž samotná čepel je dlouhá 19 cm. Tloušťka čepele jsou 4 mm, takže je to opravdu pořádný kus nože. Čepel je vyrobená z ocele A440, která je vysoce odolná proti korozi i proti opotřebení, má solidní houževnatost a dobře se brousí. Její tvrdost je 59 HRC a dokáže poměrně dlouho udržet ostří, jak jsme si otestovali při práci se zvěřinou a se dřevem i potravinami na několika rybářských a loveckých výpravách.

Čepel má moc pěkný tvar s výrazným zkoseným vybráním na hřbetu, a to na více než dvou třetinách své délky. Špice má výraznou jedovatost a i vzhledem k délce čepele a výrazné záštitě se nůž výborně hodí jako lovecký zárazák (nůž určený k doražení postřelené, nebo jinak poraněné zvěře), nebo také na obranu. Na čepeli je nepřehlédnutelný její vysoký výbrus a také poměrně vysoká fazetka. Hodně zajímavou markantou čepele je také její vybrání na straně ostří těsně nad záštitou (v podstatě takový gigantický choil). Nejde jen o designový prvek, ale o praktickou záležitost, která má hned dvě výhody. Předně tu, že je možné do vybrání usadit ukazovák a dosáhnout tím jemnější práce s nožem (jakési prodloužení ručky, respektive zkrácení čepele), ale také jako v případě klasického choilu se ostří snáze brousí, aniž byste se museli bát toho, že při broušení zasáhnete záštitu.

Pořádný kus nože s vynikající parohovou ručkou

Zmíněná záštita je mosazná, noži velmi sluší (rozsvěcuje ho) je poměrně masivní s délkou 5,8 cm. Svoji funkci plní perfektně do hřbetu ruky nijak netlačí. Konstrukce nože je tzv. na trn, kdy je čepel usazená (v tomto případě vlepená) v ručce, kterou tvoří krásný kus jeleního parohu zakončený celkem netradičně hlavicí parohu (v mysliveckém žargonu pečetí s růží). Parohová ručka sedí pěkně v ruce, ale řekněme poměrně delikátně. Mně síla ručky vyhovuje, ale třeba kolega myslivec by prý preferoval ručku silnější. Formát ručky je vždycky dosti individuální věc. Mimochodem pracovní délka ručky (její úchopová část) má délku 9,5 cm z celkové délky 16 cm, což dává prostor i pro mnohem větší ruku, než mám já (mám ruku řekněme střední velikosti).

Ručka je u svého konce provrtaná a osazená koženou bezpečnostní šňůrkou s parohovým designovým doplňkem, která má rozměr, jako kdyby mi byla dělaná přesně na míru, což mi samozřejmě udělalo radost. Celkově má nůž pěknou pádnost a jeho těžiště je situované přesně těsně za záštitou směrem do ručky. Nůž je jako stvořený pro výrazné silové řezy, ale dokáže zvládat i jemnější řezy, byť na ně není úplně dimenzovaný, a to už jen svou váhou, která činí 334 gramů (dohromady s pouzdrem pak 460 gramů). Nůž se tasí z pouzdra poměrně rychle, stačí odepnout jistící kožený pásek.

Stařené pouzdro s úžasným hrubým šitím

A když už jsme narazili na pouzdro, tak tady je třeba říci, že se jedná o skutečné umělecké dílo hodné svého nadaného stvořitele. Jedná se o poctivou hovězinu šitou záměrně hrubě na trempský způsob vylepšenou patinováním „na staro“ a musím říct, že je to řešení, které k danému noži sedne přímo dokonale. V celkovém konceptu se snoubí elegance s takovou zajímavou hrubostí. Pouzdro je šité masivní koženou šňůrkou, přičemž uzlíky jsou zakápnuté lepidlem, aby neměly tendenci se rozvazovat. Na pouzdře vypadá výborně vypalovaná grafika v našem případě v podobě medvědí tlapy a indiánského nákrčníku s pery. Chválím také výšku poutka na opasek, která je benevolentní i vůči velmi širokým trempským a vojenským opaskům. Celková vizualita pouzdra je ještě vyšperkovaná špicí parohu na šňůrce.

Z celkového pohledu se jedná o moc pěknou práci, respektive kombinaci daného nože s pouzdrem. Nůž je natolik výrazný, že poutá pohledy mých kamarádů rybářů i myslivců a ti si jej chtějí neustále prohlížet a mezi sebou diskutovat o jeho kvalitách i negativech. Holt co člověk, to názor. Já jsem z nože vysloveně nadšený a je to v mé sbírce nožů vyslovený fenomén.

Šikovná cenovka, tah na army a na rybáře

Cenovka tohoto nože je 4 200 korun, což není žádné finanční drama, ba právě naopak. Celkově se ceny nožů Milana Tótha pohybují v dimenzích od 3 500 do 7 000 korun včetně pouzdra. Samozřejmostí je primární diskuze nožíře se zákazníkem, jako v našem případě, kdy nožíř zkoumá zákazníkovy preference a představu o noži, požadavcích na grafické motivy atd. A tak to má být.

Když jsem se Milana Tótha zeptal na jeho plány v rámci nožů do budoucna, sdělil mi, že se začíná věnovat také army nožům a nožům vysloveně zacíleným na rybáře, jako jsou fileťáky. Ale byl jsem také zvědavý na jeho aktuální záliby a koníčky a dozvěděl jsem se, že jeho největší zálibou je malování a výuka malování, ale také sbírání replik zbraní (samopaly, pistole apod.).

Každopádně velice děkuji Milanovi za výrobu nože pro nás do této recenze, jeho nůž nám udělal velikou radost. A přeji mu mnoho radosti v rámci jeho nožířské a malířské práce, stejně jako kvantum spokojených majitelů jeho nožů i malířských žáků.

Nůž od Milana Tótha přehledně:

Konstrukce nože: na trn

Materiál čepel: A440

Materiál rukojeť: jelení paroží

Délka: 35 cm

Čepel: 19 cm

Výška čepele: 3,6 cm

Výška výbrusu čepele: 1,5 cm

Tloušťka čepele: 4 mm

Ručka: 16 cm (úchopová část 9,5 cm)

Výška fazety: 3 mm

Délka záštity: 5,8 cm

Váha samotného nože: 334 g

Váha nože s pouzdrem: 460 g

Cena: 4 200 Kč

Kontakt na nožíře: tel. 606 387 974, email: milan.toth@centrum.cz

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 27x
Tip 27x

Odběr novinek