Nůž od Martina Hodoníka: skvostný lovecký pracant s 500ti vrstvami damašku

01.11.2022 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Nůž od Martina Hodoníka: skvostný lovecký pracant s 500ti vrstvami damašku Jak se v praxi osvědčil krásný damaškový nůž od známého slovenského nožíře Martina Hodoníka? V testu jsme nůž nešetřili. A pojďme si kromě nože představit i jeho šikovného tvůrce.

Když jsem viděl na internetu práci slovenského nožíře Hodoníka, okamžitě jsem se rozhodl ho oslovit, aby mi jeden nůž vyrobil. Jeho práce totiž vypadala naprosto fantasticky.

Ideální profese pro budoucího nožíře

Pan Hodoník pochází z obce Dolná Mariková (okres Považská Bystrica) a svůj první nůž si vyrobil již před 16ti lety, kdy pracoval ve strojírenské firmě, takže měl možnost se v práci dobře seznámit s materiály vhodnými právě na výrobu nožů. Je zajímavé, že vlastně všechna zaměstnání, kterými si pan Hodoník historicky prošel, měla vždy co dočinění právě s kovy. A z každé si tento nožíř odnesl evidentně to nejlepší.

Dokonce v posledním zaměstnání (než se začal věnovat výhradně výrobě svých nožů) se seznámil s kolegou z matalurgické laboratoře, který mu radil s kvalitním tepelným zpracováním kovů, pomáhal mu s měřením tvrdosti čepelí a dokonce panu Hodoníkovi vyhodnocoval jejich mikroskopickou strukturu. Taková pomoc je pro nožíře doslova k nezaplacení.   

Tlak na vysokou kvalitu

V současné době vyrábí nožíř Hodoník především lovecké, ale také kuchyňské nože a nože pro rybáře. Měsíčně jich vyrobí až 10 kusů a čekací doba na jeden nůž může trvat i déle než měsíc. Z materiálů používá tento nožíř nejčastěji damaškovou ocel vlastní výroby, ale na přání zákazníka vyrobí nůž i z nerezovky, nebo dokonce z práškové oceli. Rozhodující je pro něj kvalita oceli i zpracování.

„Na výrobu nožů používám výhradně kvalitní ocel od prověřených dodavatelů. Tepelné zpracování nerezových ocelí probíhá v profesionální vákouvé kalírně v České republice. Damaškové čepele a čepele z nástrojových ocelí si kalím sám podle materiálového listu v ochranném nátěru, který zabraňuje oduhličení materiálu. Na kalení pak používám přesně elektronicky řízenou kalící pec a speciální kalící olej“, říká pan Hodoník.

Na ručky nožů používá nejraději stabilizované lokální a exotické dřevo a v minulosti se již setkal s řadou materiálových fines, o které si mu zákazníci řekli (drahé kovy, mamutovina atd.). Kromě nožů si pan Hodoník sám vyrábí i pouzdra na nože, a to z kvalitní hověziny prošívané pevnou voskovanou nití.

Věrní zákazníci i za hranicemi

Mezi nejčastější zákazníky nožíře Martina Hodoníka dle jeho slov patří především lidé, kteří dokáží ocenit kvalitní ruční výrobu. Jsou mezi nim myslivci, rybáři, kuchaři, majitelé firem a sběratelé nožů. „Někteří z nich mají ode mě hned několik kusů nožů a najde se i pár takových, pro které jsem již vyrobil dokonce více než 15 nožů. Moje výrobky najdete ve Francii, Itálii, ve Španělsku, Velké Británii, na Faerských ostrovech a jeden, nebo dva nože už jsou i v USA. Rád bych se v budoucnu ještě podstatně více prosadil na zahraničních trzích, a rozhodně nejen v Evropě“, sdělil nám s úsměvem pan Hodoník.

Ceny jeho úžasných nožů se odrážejí od konkrétních kusů (provedení, materiály, speciální požadavky zákazníka apod.). Nerezovky začínají na 4 500 korunách a damaškové nože se pohybují od osmi tisíc korun výše. Nůž, který nám pan Hodoník vyrobil do recenze a který si právě teď představíme, vyjde na 10 000 korun. A ta cena za takhle úžasný nůž rozhodně není vysoká!

500 a 80 vrstev oceli

Pojďme se spolu podívat v detailu na jeden nůž od pana Hodoníka. Je to úžasný kousek, který za vaši pozornost určitě stojí. Jedná se o 26 cm dlouhý nůž klasického tvaru s příjemnou váhou 216 gramů (297 gramů včetně pouzdra), který mi okamžitě po doručení naprosto učaroval. Konstrukce nože je tzv. na trn.

Damašková čepel tohoto nože je vyrobená z 500ti vrstev oceli, kterou nožíř nakombinoval z materiálů 19 312 a 19 655. Dosáhl tím v damašku výborné kombinace velmi tvrdé a houževnaté oceli. Čepel je silná 5 mm, dlouhá 13,6 mm a je vhodná i na tvrdší práci a delší silové řezy. Vzhledem k nízké váze a těžišti nože situovaném na spodní straně záštity je tento nůž, jak jsme si ověřili, také vynikající pomocník i pro jemnější řezy.

Výška čepele je 3 cm a čepel má klínový výbrus. Sloupek čepele (část čepele nad ručkou) je vysoký a masivní. Ostří nese velmi jemnou fazetku a je před záštitou zakončené výrazným choilem, takže se bude čepel dobře brousit. Čepel zakalená na tvrdost 60 HRC má na hřbetu elegantní neagresivní skosení směrem ke špici a damašková kresba čepele je přímo fantastická. Čepel nese značku, respektive iniciály svého nožíře MH a podle lomu světla, které dopadá na čepel, je značka výrazná, nebo velice nenápadná. Zajímavý efekt.

Nádherný doplněk nože tvoří v tomto případě výrazná damašková záštita, která byla vyrobena konkrétně z osmdesáti vrstev. Při přejezdu prstem po záštitě je dobře cítit žebrování jejích vrstev. Kresba záštity je zcela odlišná z horního a z bočního pohledu, což si mi velice líbí. Z horního pohledu má záštita tvar kapky a svou funkci plní na jedničku. Výborně separuje prsty od ostří.

Úžasná ručka i pouzdro

Ručka našeho nože je další báječný umělecký kousek. Byla vyrobena ze stabilizovaného javoru a obohacená zeleným pigmentem. K damaškové oceli čepele a záštity tak ručka vizuálně pasuje přímo výborně. Ručka je včetně záštity dlouhá 12,4 cm (z toho samotná záštita tvoří 2 cm její délky), široká 2 cm a má výraznou, ale také vysoce efektivní ergonomii. Do ruky mi padne naprosto geniálně a nechává prostor i pro podstatně větší ruku, což mě nijak neobtěžuje. Tím spíše, že v případě nějaké výjimečné, nouzové, nebo řekněme krajní potřeby by úchopem za konec ručky na tři prsty bylo možné nožem i pohodlně sekat. Ručka má opravdu krásnou kresbu a líbí se mi, že je naprosto kompaktní, protože trn čepele je do ní vlepený.

Pouzdro nože je samozřejmě vyrobené z masivní poctivé hověziny, má jednoduché červené prošívání a s nožem perfektně ladí. Hrany pouzdra i závěsníku jsou zajímavě černěné a líbí se mi, že je záštita perfektně v rovině s hranou pouzdra, takže se o ni při nošení za opaskem nic nezadrhává (spodní hrana bundy, rukáv apod.). Kožený závěsník je dlouhý těsně pod konec ručky (ručka přesahuje o 4 mm) a nůž se pohodlně a rychle tasí. Fixace nože k závěsníku je řešená koženým páskem s černým drukem a má delší přesah, takže se rychle a snadno rozepíná. Závěsník má hodně vysoké oko, takže pojme i extra široký formát opasku.

Nůž pracoval na výbornou

S nožem jsem za poslední 4 měsíce, kdy jej aktivně používám, už dvakrát rozhazoval kamarádem myslivcem střelenou zvěř a také ji stahoval. Oba tyto úkoly zvládl nůž s velkým přehledem a navíc neztratil ostrost nabroušení, se kterou mi od pana Hodoníka dorazil domů. S nožem se výborně porcuje maso, ale také krájí uzeniny, pečivo a zelenina.

Nůž jsem vyzkoušel na rybách při řezávání nástrah, řezání větví na oheň, porcování úlovku a ani jednou nezklamal moje očekávání. Je obratný a výborně drží ostří. Ani při dlouhé práci nikde na ručce, nebo záštitě nic netlačí. A přesně takový by měl lovecký nůž být – odolný, obratný a v neposlední řadě i krásný, aby z něj měl člověk radost, měl tendenci si nůž hlídat a také se o něj postarat. Vyčištění nože po práci, vysušení a občasné naolejování je v zvláště v případě damaškového nože nutnost.  Každopádně klobouk dolů, před tak krásným dílem v podobě nože od Martina Hodoníka, udělal mi velikou radost. Je to nůž přesně pro mě.

Pan Hodoník k tomu dodává: „Ke každému zákazníkovi přistupuji individuálně. Rád mu poradím s výběrem typu nože, vhodných materiálů na konkrétní typ použití. Při zakázkoví výrobě nože dávám na výběr dřevo na rukojeť, barvu, styl pouzdra a prošívání. Se zákazníkem před výrobou nože i při ní aktivně komunikuji, aby byl spokojený. Každý můj zákazník bude majitelem kvalitně řemeslně zpracovaného nože, který mu při správném zacházení vydrží sloužit mnoho let. A pokud se o nůž bude starat, může se takový nůž jednou předávat z generace na generaci.“  

A vlastně mi tento mistr nožíř mluví z duše. To je přesně to, co bych si jednou přál. Předat svůj oblíbený nůž, který mi dělal parťáka v lese i u vody, svému synovi. Ať jednou dělá velkou radost zase jemu.

Po pevných nožích i zavíráky

Protože jsem zvědavý, zeptal jsem se pana Hodoníka, jestli má ještě jiné záliby, než výrobu nožů a sdělil mi, že miluje přírodu, turistiku, fotografování, lukostřelbu a také jízdu na kole. Není to málo koníčků, ale občas se mu na ně povede udělat při práci čas. Co se jeho pracovních plánů do budoucna týče, prý již dlouho zvažuje výrobu zavíracích nožů.

Nezbývá mi, než mu poděkovat za úžasný nůž, kterými vyrobil a popřát mu, aby měl spoustu spokojených zákazníků, jako jsem já, aby se mu podařilo v budoucnu vyrábět stejně báječné zavíráky, jako současné pevné nože.

Parametry testovaného nože:

Váha nože: 216 g (297 gramů s pouzdrem)

Délka nože: 26 cm

Délka čepele: 13,6 cm

Výška čepele: 3 cm

Séla čepele: 5 mm

Ručka vč. záštity: 12,4 cm

Šířka ručky: 2 cm

Výška samotné záštity: 1,5 cm

Konstrukce nože: na trn

Materiál ručky: stabilizovaný javor

Materiál čepele: damašková ocel z 500ti vrstev (kombinace ocelí 19312 a 19655)

Materiál záštity: damašková ocel z 80 vrstev

Materiál pouzdra: masivní hovězina

Cena: 10.000 Kč

 

Kontakty na nožíře Martina Hodoníka:

https://sk-sk.facebook.com/mhknife/

+421908368843

hodonik@mhphoto.sk

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 30x
Tip 30x

Odběr novinek