Nůž od knife makera Filipa Sovy: krásná a obratná uhlíkovka s exotickou ručkou

07.09.2022 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Nůž od knife makera Filipa Sovy: krásná a obratná uhlíkovka s exotickou ručkou Hledáte kvalitní nůž na rybářské, nebo lovecké výpravy? Otestovali jsme pro vás pevný nůž od nožíře, který si svoji první kudlu vyrobil už ve dvanácti letech.

Nožíř Filip Sova z Chudobína u Litovle začal s láskou k výrobě nožů skutečně již ve dvanácti letech, kdy potřeboval nůž na klukovské výpravy do lesa. A protože na něj neměl peníze, ale trávil hodně času v dílně, prostě si nůž pro své potřeby vyrobil. Postupem let se pak vyučil jako umělecký kovář a zámečník a zámečnickému (a také nástrojářskému) řemeslu se nakonec věnuje dodnes.

10 nožů do roka

Výroba nožů je ovšem stále jeho velkým koníčkem, a tak vyrobí do roka přibližně deset nožů pro své zákazníky. Nejraději vyrábí klasické pevné nože, jak on sám říká „osvědčených jednoduchých tvarů,“ a co se ocelí na nože týče, používá nejraději pružinovku 14 260 a občas také N690. Mezi mistry nožíři, kteří pana Sovu inspirují, a jejich práci obdivuje, patří mezi nožíři dobře známý knife maker Petr Melichárek a také František Kundera.

Když jsem se pana Sovy zeptal, jaký je jeho názor na tovární nože ve srovnání s noži od knife makerů, řekl mi: „dnes už jsou tovární nože na takové úrovni, že jsou určitě srovnatelné s noži od nožířů a nevidím na nich nic špatného, ale nůž od nožíře by měl vlastnit určitě každý, kdo se nožům věnuje. Řekl bych, že je to taková propustka do světa nožomilů.“ A s jeho názorem rozhodně souhlasím. V nožích od knife makerů je prostě něco navíc, co dokáže ocenit jen fanoušek nožů – je to ta invence, originalita a pocit, že víte, že na vašem noži někdo s radostí a láskou pracoval rukama několik dní, nebo dokonce týdnů.

Skvělá cenovka

Kromě nožířství se Filip Sova ve svém volném čase věnuje také turistice, zbraním, nebo vycházkám s detektorem kovů. Nicméně nože jsou prý u něj vždy na prvním místě. Cena nožů od tohoto šikovného a sympatického knife makera se pohybuje obvykle kolem 3.500 korun bez pouzdra (což je mimochodem vynikající cenovka), ale záleží prý na konkrétním noži.

Zajímavá exotika na ručce

Nůž, který nám pan Sova poslal na recenzi, je pevný fulltang (celokovová konstrukce) s dřevěnými střenkami z velice zajímavého exotického dřeva s názvem etimoe. Jedná se o těžké dřevo ze stromu, který nese latinský název Copaifera salikounda. Tento strom roste v Africe, převážně na Pobřeží Slonoviny, v Nigérii a v Ghaně. Obecně se tomuto typu dřeva říká také africký rosewood a vyrábí se z něj nábytek, překližky, nebo okrasné dýhy. Dřevo etimoe má krásnou červenohnědou barvu a mělo by být velice odolné. Pro střenky nožů má tak přímo vynikající dispozice.

Když už mluvíme o ručce, tak musím konstatovat, že se ručka nože od pana Sovy se drží přímo výborně. V průřezu je ručka oválného až zploštělého tvaru, v nejvyšším bodu má výšku 3 cm a její šířka je 2,2 cm. Pro moji středně velkou ruku je to prakticky dokonalý formát. Délka ručky, respektive jejích střenek je 10,5 cm, což dává prostor i pro mnohem větší tlapy. Střenky jsou k noži fixované dvěma jednoduchými nerezovými nýty, které k noži vizuálně báječně pasují a podobu nože neruší.

Pružná a pevná čepel zároveň

Ale teď k tomu, co je na noži to nejdůležitější – k čepeli. Ta je v našem případě vyrobena z již zmíněné „pružinovky“ s označením 14 260, což je úžasně houževnatá uhlíková ocel, která se hodí i pro výrobu dlouhých nožů, mačet a tesáků. Tahle ocel je totiž velmi pružná a také pevná, takže nůž z ní vyrobený jen tak snadno nezlomíte ani při opravdu náročné a tvrdé práci. Nevýhoda této oceli je v tom, že není korozi odolná, a tak je jasné, že je třeba se o nůž z ní vyrobený starat (udržovat po práci v suchu, občas promáznout olejem). V tom ovšem já osobně nevidím problém, péče o nůž není nic složitého.

Celková délka čepele námi testovaného nože je 12,5 cm, což je ideální formát pro velmi široké spektrum úkonů s ním (porcování masa, bourání zvěřiny, práce se dřevem a s nejrůznějšími potravinami). Nůž má sympaticky vysokou čepel (3,7 cm) jednoduchého klínovitého tvaru bez výbrusu a velmi drobnou fazetku. Tloušťka čepele je rovné 3 mm, takže je evidentní, že tenhle nůž snese i hrubé zacházení.

Kvalitní jimping, praktická záštita

Na noži se mi také moc líbí jeho zkosení hřbetu směrem ke špici přibližně od jedné třetiny délky čepele. Na hřbetu nože je nepřehlédnutelný jimping (vroubkování), který je v tomto případě velmi dobře zpracovaný. Když si chcete při řeze pomoci tlakem palce na tento bod, zářezy vás neřežou do palce, ale při tom skvěle plní svoji funkci, kdy vám palec po hřbetu nože nesjíždí.  

Dobře řešená je také záštita nože, která je součástí celé fulltang konstrukce a velmi solidně chrání prsty, aby například při bodnutí nožem nesjely z ručky na ostří nože. Segment záštity má navíc černý hrubý povrch, takže tvoří velmi pěkný designový předěl mezi ručkou a čepelí. Co se mi navíc moc líbí na čepeli tohoto pevného nože, to je vyražená značka nožíře tvořená jednoduchými znaky symbolizující jméno knife makera.

Ocenil myslivec i rybář

A jak se nůž předvedl v praxi? Musím říct, že tenhle nůž je v prvé řadě úžasně obratný. Váží jen 136 gramů a těžiště má situované pod prvním nýtem (pinem) směrem od čepele. Výborně se s ním provádějí drobné a jemné řezy (rybáři ocení především při okrajování nástrah, myslivci zase při stahování zvěřiny), ale také naopak dlouhé a silové řezy.

S nožem můj kamarád rozhodil střelené danče a pochvaloval si, jak si nůž poradil se zámkem (myslivci budou dobře vědět, o čem je řeč). Také na stahování zvěře je nůž prý jako dělaný. Já jsem je ocenil jak při práci s masem, uzeninami a zeleninou, ale také v rámci přípravy větví na oheň. Nůž zvládl výborně silné řezy i drobnější, když jsem „hobloval“ chlupatá dřívka na podpal.

Pohodlné broušení

Vzhledem k menší tvrdosti čepele (nůž zakalen přibližně na 57 HRC) se také nůž snadno a rychle brousí. Napomáhá tomu i choil (vybraný oblouček mezí ostřím a záštitou), díky kterému nemusíte být při broušení tolik opatrní.

Zkrátka tohle je další fantastický nůž, který si zaslouží pochvalu a obdiv. Stejně jako jeho tvůrce nožíř Filip Sova, kterému děkuji za nůž a přeji mu, aby mu tahle úžasná práce dělala ještě hodně dlouhá léta radost a jeho zákazníci byli s jeho výrobky spokojení stejně jako já.

Pokud byste měli zájem si nechat vyrobit nůž od pana Sovy, neváhejte jej oslovit na facebooku, nebo na instragramu. Kontakty nalezete níže…

Testovaný nůž od Filipa Sovy přehledně:

Délka nože: 23 cm

Váha nože: 136 gramů

Materiál čepel: ocel 14 260

Délka čepele: 12,5 cm

Tloušťka čepele: 3 mm

Výška čepele: 3,7 cm

Materiál ručky: dřevo etimoe

Ručka délka: 10,5 cm

Ručka výška: 3 cm

Ručka šířka: 2,2 cm

Kontakty na knife makera Filipa Sovu:

Instagram - ZDE

Facebook - ZDE

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 31x
Tip 31x

Odběr novinek