Nůž od Adama Kovaříka: dobře vyvážený damašek, který je radost nosit do přírody

01.08.2022 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Nůž od Adama Kovaříka: dobře vyvážený damašek, který je radost nosit do přírody Přemýšlíte, jaký nůž si koupit na lov do lesa, nebo na ryby? Přinášíme vám další tip na krásný nůž od českého nožíře.

S velkou radostí jsem se rozhodl otestovat nůž od mladého českého nožíře Adama Kovaříka z Křivsoudova na Benešovsku. Adam je totiž nejen velmi šikovný a pro řemeslo zapálený knifemaker, ale také rybář, který si rád vyrazí s kamarády zalovit, když mu to práce dovolí. Adam Kovařík se živí nejen výrobou nožů, ale také jako mechanik a zámečník, což jsou rozhodně profese, které nemají k nožířství daleko.

Věnuje se převážně výrobě pevných loveckých nožů, takže nebylo těžké se s ním domluvit na noži, který by splňoval právě moje představy. Pojďme si tedy hned jeho nůž důkladně prohlédnout.

Masivní čepel z damašku

Čepel dlouhá 13 cm je vyrobená z damaškové oceli, má velmi pěknou a pestrou kresbu a do ručky je usazená konstrukcí tzv. na trn (čepel je vlepená do ručky trnovým prodloužením). Tloušťka čepele je 5 mm, takže je to už pořádný kus lovecké „kudly“, která snese i hrubší práci (od porcování ryb až po rozhození ulovené zvěře). Přesto není nůž nijak dramaticky těžký, spíše naopak. Jeho celková váha je 197 gramů, což je výborný kompromis k tomu, aby se s nožem příjemně i dlouhou dobu pracovalo, a přitom měl slušnou pádnost. Čepel má klínový výbrus (také se mu říká plochý), který má velmi dobrou řezivost a slušnou odolnost ostří. Samotné ostří tohoto nože je řešeno drobnou fazetkou s výškou cca 1 mm.

Foto: Míra Fořt

Čepel nemá rovný hřbet, ale přibližně od poloviny jeho délky je pozvolna zkosený do ve finále slušně jedovaté špice, což se nám ukázalo v praxi jako výborné řešení pro stahování zvěře. Výška čepele je 3,7 cm v nejvyšším bodu a celkově má čepel velmi praktický tvar a působí rozhodně hodně pohledně. A to nejen díky samotnému tvaru a damaškovému zpracování, ale také díky zbroušení a leptání poloviny hřbetu čepele směrem k záštitě. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na vkusnou značku autora nože.

Dotažená záštita

Výborný nejen designový, ale především funkční doplněk nože, je jeho damašková záštita. Noži geniálně sluší a má vynikající zpracování. S takovou záštitou se není třeba bát ani hodně silových řezů, nebo dokonce silných bodnutí, takže právě tenhle nůž bych si vybral i na svou obranu.

Foto: Míra Fořt

Ručka je vyrobená z krásného dřeva bocote (jinak také mexický palisandr), které je známé svou tvrdostí i vysokým obsahem oleje. Toto dřevo se dováží z Jižní Ameriky a celosvětově je nožíři oblíbené nejen pro své technické vlastnosti, ale také pro svou krásnou a výraznou kresbu. Pro případ našeho nože rozhodně kvalitní volba. Ručka má celkovou délku 12 cm, její tloušťka na středu je 2,8 cm a díky oválnému průřezu mi do ruky padne výborně. Líbí se mi i její doplněk v podobě kožených pásků z hověziny usazených před záštitou.

Foto: Míra Fořt

Perfektní univerzál

Celkově je tenhle nůž opravdu krásný kousek, který si zaslouží pozornost všech fandů ručně vyráběných nožů. Je skvěle vyvážený přesně na záštitu a navíc je to slušný pracant. Oceníte ho při nejrůznějších outdoor aktivitách od práce se zvěřinou, rybami, masem, ale výborně krájí i měkkou zeleninu a pečivo. Nemá žádný problém s přípravou dřeva na oheň od řezání větví až po „škrábání“ chlupatých dřívek na rozdělání ohně. Ale nezapomeňte, že o damašek je třeba se starat. V našem případě to není nerez, a tak je nutné nůž po práci vždycky utřít do sucha před uložením do pouzdra a navíc ho čas od času promáznout olejem.

Foto: Míra Fořt

Pouzdro od Kateřiny Wagnerové

A co jeho pouzdro? Pouzdra vyrábí Adamovi paní Kateřina Wagnerová z Kryštofova údolí u Liberce. Vyrobené je z poctivé světlé hověziny s jednoduchým masivním stehem. Pouzdro je doplněné poutkem na opasek (pojme i opravdu široký opasek) a také páskem s drukem, který nůž k pouzdru dobře fixuje. Baví mě, že je poutko na opasek velmi nízké, a tak se nůž z pouzdra snadno a rychle tasí. Nůž sedí v pouzdře doslova na jedničku a musím práci paní Wagnerové pochválit. Pouzdro nůž velmi vkusně doplňuje. Celková váha nože i s pouzdrem je 275 gramů.

Mladý a knifemaker, který si zaslouží pozornost

Ale abychom se ještě vrátili k samotnému noži, tak vězte, že jeho autorovi Adamu Kovaříkovi je jen 23 let. S výrobou nožů začal už v 15ti letech, kdy se nechal inspirovat jedním českým nožířem, který se prezentoval na internetu výrobou čepelí z ložisek a listových per. No a Adam se prostě rozhodl, že to musí také vyzkoušet. Když jsem se Adama zeptal, jaký je jeho sen v oblasti nožířství, velmi skromně mi odpověděl, že „naučit se to řemeslo za jeden život“.  V budoucnu by rád vyzkoušel i výrobu dlát a sekyr. Každopádně rád jezdí na nožířské výstavy a srazy, kde se setkává s kolegy knife makery.

Za mě má Adam Kovařík můj velký respekt. Děkuji mu za krásný a výborně zpracovaný nůž a rozhodně mu přeji hodně úspěchů v řemesle i soukromém životě. Pokud byste se rozhodli si od něj také nechat vyrobit nůž na ryby, na lov, nebo jen tak do přírody, napište mu na email: kovisknife@seznam.cz, případně na jeho facebookový profil Kovařík Adam. Určitě vám vyjde rád vstříc stejně jako mně.    

Nůž od Adama Kovaříka přehledně:

Materiál ručky: dřevo bocote

Použitá ocel: damašek 19 313 a 19 655

Tvar čepele: klínový výbrus

Konstrukce nože: na trn

Váha samotného nože: 197 gramů

Váha nože s pouzdrem: 275 gramů

Celková délka nože: 26 cm celkem

Délka čepele: 13 cm čepel

Délka ručky: 12 cm ručka

Výška čepele: 3,7 cm

Tloušťka čepele: 0,5 cm

Síla ručky na středu: 2,8 cm

Výška záštity: 1 cm

Kontakt na nožíře: Adam Kovařík – kovisknife@seznam.cz

Kontakt na výrobce pouzdra: Kateřina Wagnerová - katerina.lebedova@seznam.cz

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 27x
Tip 27x

Odběr novinek