Nůž Böker Arbolito Trapper: kvalitní materiály, luxusní zpracování i kus historie v jednom balení

29.10.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Zajímavost Recenze Tip
Nůž Böker Arbolito Trapper: kvalitní materiály, luxusní zpracování i kus historie v jednom balení

Pokud chcete mít na svých cestách za rybami nebo prostě jen obecně do přírody „kus“ pořádného nože na celý život, rozhodně by neměl vašem hledáčku uniknout nůž z produkce společnosti Böker. Otestovali jsme pro vás jeden z jeho nejhezčích modelů s názvem Trapper.


Německá společnost Böker vyrábí nože už více než 150 let, nicméně rodina Bökerů se věnuje výrobě nožů ještě mnohem déle. Uvádí se, že již od 17. století. Počátky firmy Böker jako takové jsou spojené s tradičním německým městem Solingen, kde působila a dodnes působí celá řada světoznámých nožířských firem jako je Zwilling, Wüsthof a celá řada dalších. Firma Böker v Solingenu vyrábí nože dodnes s tím, že v historii rozjela ještě další místa pro výrobu nožů – konkrétně v Argentině, Spojených státech amerických a několika zemích v Asii. 

Nůž Böker Arbolito Trapper (dále jen Trapper) přitom pochází právě z Buenos Aires v Argentině, kde jsou nože vyráběné ručně a na jejich střenky se používá jak kvalitní dřevo, tak jelení paroží. Divize Böker Arbolito se přitom soustředí především na výrobu nožů pro lovce a příznivce outdooru.

První dojem za jedna s hvězdičkou

Už když Trappera vybalíte z krabičky, vaše srdce zaplesá. Nůž sedí v doslova krásné toulcové pochvě z masivní hověziny s jednoduchým švem, vyraženým logem společnosti a střízlivým poutkem na opasek fixovaným poctivým nýtem. Nůž sedí v pochvě i přes svoji vyšší váhu (220 gramů) výborně a když byste jej chtěli z pouzdra vyklepat, dá vám to opravdu hodně práce. Naopak vytažení nože z pouzdra je překvapivě snadné stejně jako zasunutí nože zpět.

Samotný nůž působí velmi prémiově. Střenky jsou vyrobené z ebenového dřeva, které je dost tvrdé a odolné. Když už mluvíme o ručce, musím pochválit dva krásné nýtové piny, které jsou špičkově zpracované a dodávají noži pořádný, ale neokázalý punc luxusu. Konec ručky je navíc vylepšen otvorem pro možné umístění ozdobné či dokonce v praxi zužitkovatelné šňůry. Ručka je velmi dobře tvarovaná a ve větší i menší ruce sedne báječně. Navíc je dostatečně dlouhá, takže ji ocení i uživatelé s opravdu velkýma rukama. 

Velmi funkční záštita

Záštita nože Trapper není jen pro parádu, ale je opravdu funkční, a i při pořádných silných řezech nedovolí vašim prstům, aby měly sebemenší šanci sklouznout směrem k ostří. Její vizualita, rozměry ani barevnost celkový dojem z nože nijak neruší, ale spíše jej vkusně doplňuje. 

Konstrukce tohoto nože je full tang, takže je jasné, že tenhle nůž rozhodně vydrží sebenáročnější práci. Tím spíš, že je čepel na svém hřbetu silná 4,6 mm, což je opravdu velké číslo. Ne každému tak tento nůž může vyhovovat, a i v mém případě je takový formát na hraně toho, co od svého nože potřebuji. Tím spíše mě překvapuje, že je váha Trapper „jen“ 220 gramů, očekával bych, že bude vyšší. 

Ocel, kterou oceníte

Čepel je hodně pohledná, vysoká, bez výbrusu, pouze s malou fazetkou, která se u špičky nože lehce rozšiřuje. Hřbet čepele má směrem ke špici elegantní zkosení a vůbec celá horní linie od špice až po konec ručky působí hodně dotaženě. Na boku čepele si nemůžeme nevšimnout decentního a krásně vyváženě umístěného loga výrobce s typem ocele, ze které byl nůž vyrobený. 

Jedná se konkrétně o N695, což je kvalitní nerezová, a tedy bezúdržbová ocel, která je velmi houževnatá, odolná a dlouho drží ostří. Její tvrdost se pohybuje mezi 58 a 60 HRC, takže je jasné, že tohle není nůž, který by bylo problematické dobře nabrousit. Každopádně z výroby mi přišel nůž opravdu dobře nebroušený, ale aby byl jako žiletka (prostě tak jak to mám rád), tak je potřeba mu ještě trošku pomoci.     

Na práci i pro oko

Při práci se nůž předvedl výborně. Klasicky jsem s ním pokrájel na rybářských výpravách řadu uzenin, masa, pečiva i zeleniny, ale také jsem s ním připravil chlupatá dřívka na rozdělání ohně a tenčí větve určené k témuž účelu. Trapper má opravdu pěknou řezivost a nemá problém se „zakousnout“ i do silnější větví, takže je to skutečný prověřený pomocník. Ani po třech měsících práce s ním nebylo nutné ostří nijak zásadně dobrušovat, pouze jsem ho jednou „přelíznul“, abych jej uvedl do mého oblíbeného žiletkového stavu. 

Celkově mám z nože Böker Arbolito Trapper výborný dojem a získal si mě i pro následující výpravy za rybami, ale i na lovecké výpravy do lesa s kamarádem myslivcem. Trapper se určitě ukáže i jako spolehlivý dříč při zpracování zvěře a už se těším, až si ho právě tento kamarád vyzkouší v praxi a ohodnotí. Na rovinu nečekám moc kritiky, ale uvidíme. 

Masivní kus, který doporučuji

Nůž mohu všem rybářům, kteří vědí, jak je kvalitní nůž pro chlapa důležitý, doporučit. Ale pořítejte s tím, že to není žádné lehoučké pižlátko. Je to poctivý kusanec kvalitní a výborně zpracované kudly, která něco váží. A pokud se ptáte, jestli tenhle model je dle mého názoru právě ten nůž na celý život, tak vám s klidným svědomím odpovídám, že ano. Je to jeden z nejlepších nožů, který se mi zatím dostal do ruky. 

Zakoupil jsem ho na eshopu Knifestock.cz za cenu 3.029 korun. Knifestock.cz se věnuje prodeji outdoorového vybavení od nožů přes svítilny a dalekohledy až po oblečení. V eshopu se dobře orientuje a není problém si třeba právě s výběrem nože nechat na Knifestock.cz poradit. 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 105x
Recenze 95x

Odběr novinek