Nový 30ti denní rybářský lístek názorově rozdělil české rybáře na dva tábory

02.03.2016 Jiří Louthan Aktuality a recenze
Oznámení Zajímavost
Nový 30ti denní rybářský lístek názorově rozdělil české rybáře na dva tábory Již dlouho neprobíhaly mezi rybáři tak četné, ale také tak ostré názorové výměny, jako nyní. Někteří rybáři souhlasně pokyvují, ale jiní bijí na poplach a varují před možným drancováním svazových vod. 


 

Možná jste již zaregistrovali, jakou novinku nám rybářům přineslo Ministerstvo zemědělství v podobě 30ti denních rybářských lístků. Říkám záměrně "nám", ačkoli toutu inovací cílí ministerstvo především na zahraniční rybáře, kterým chce zjednodušit možnost zachytat si na našich svazových vodách. 

Díky novému typu rybářského lístu, který nevyžaduje skládání rybářských zkoušek či jiné dokládání způsobilosti k lovu, mají nejen cizinci možnost získat rybářskou povolenku (tedy si zachytat na českých svazových vodách) bez složitých administrativních obstrukcí, kterým byli až dosud vystaveni. Zakoupit si tento typ rybářského lístku budou ovšem moci i čeští občané, takže ani oni v tomto případě nebudou muset narozdíl od rybářů s klasickými rybářskými lístky (rozumějme s roční a delší platností) skládat rybářské zkoušky. 

Lístek za 200, povolenka za tisíce 

30ti denní rybářský lístek, který budou vydávat jednotlivé obce, by měl stát údajně 200 Kč a na základě něj budou pak místní rybářské svazy vydávat povolenky k lovu. Jejich cena by se měla jako dosud odvíjet od šíře platnosti na území České republiky. Tedy například týdenní územní povolenka pro nečelna RS s platností pro Středočeský územní svaz by jak cizince, tak českého státního příslušníka vyšla na 1 200 korun, 14ti denní pak na 2 200 korun. Měsíční varianta v nabídce těchto povolenek v současné době není, takže další dostupnou variantou pro pokrytí celého měsíce rybaření je až roční verze, za kterou by zájemce v adekvátním případě zaplatil 4 000 korun. 30ti denní rybářské lístky by měly vejít v platnost přibližně v polovině roku 2016.

Ovšem zajímavá je skutečnost, jak se k novému modelu rybářského lístku staví česká rybářská veřejnost. Zatímco zprvu to vypadalo, že proti budou snad všichni rybáři v republice, nyní je již evidentní (jak dokazují žhavé diskuze v rybářských fórech na Facebooku i na rybářských webech, stejně jako anketa na ekonomickém magazínu E15.cz), že problematika rybářských lístků, které nevyžadují splnění rybářských zkoušek, rozděluje tuzemské rybáře na dvě názorově odlišné skupiny. Zajímavé přitom je, že obě skupiny mají k podmínkám 30ti denních lístků výhrady. Pojďme se na oba tábory podívat detailněji.

První skupina se obává velkých negativních následků

První a větší skupina českých rybářů (cca 65 %) tvrdí, že se jim nelíbí dramatické zvýšení četnosti zahraničních rybářů na našich svazových vodách. Názor opírají o skutečnost, že se již nyní v pohraničních oblastech setkávají s velmi hlučným chováním cizích rybářů a s jejich četnými prohřešky proti našemu rybářskému řádu. A co teprve, až jich k nám začnou ročně jezdit tisíce - k nám, do pro řadu jiných národů levné destinace, kam jsou často zvyklí jezdit cizinci za bujarou zábavou. 

Argumentem je pro ně také fakt, že jim nepřijde poctivé, aby někdo měl možnost získat rybářký lístek bez jakýchkoliv zkoušek, zatímco oni zkoušky skládat striktně musejí. Poukazují také na to, že "nerybáři" budou bez proškolení neopatrně zacházet s úlovky, že je vysoký předpoklad, že nebudou dodržovat lovnou míru ryb, jejich maximální denní úlovek a vůbec že lze čekat nárůst prohřešků na jednotlivých revírech. Rybáři se obávají výrazného rušení klidu na březích revírů a také zvýšeného nepořádku na lovných místech. 

Druhý tábor chválí nápad, ale kritizuje výsledek
Ale je tu i menší skupina českých rybářů (asi 25 %), kteří se novým rybářským lístkům nebrání, nelamentuje na ně. Jsou to většinou ti rybáři, kteří jezdí sami rybařit do okolních zemí a tak jim přijde správné, aby taky jejich zahraniční rybářští kolegové dostali snadnou možnost si zalovit na vodách Českého rybářského svazu. Sami ovšem poukazují na to, že tak snadné to tu cizinci zase mít nebudou. Zatímco například ve Francii potřebuje český rybář pro lov státních revírech pouze jediné povolení, které často koupí v některém z obchodů, nebo v třeba trafice, u nás budou muset cizinci absolvovat návštěvu dvou rozdílných institucí - obecního úřadu a pak místní kanceláře rybářského svazu.

Obě skupiny se ovšem shodují na tom, že novinka přijde velmi vhod současným českým rybářům, kteří prostřednictvím 30ti denního rybářského lístku dostanou do ruky nástroj, díky kterému budou cíleně obcházet pravidla rybářského řádu. Již nyní se mluví o tom, že tím rybáři mají šanci dosáhnout na lov na čtyři pruty, nebo porušovat denní dobu lovu prostě tak, že si koupí 30ti denní lístek a následně i povolenku na člena rodiny, který jinak vůbec nemá o lov ryb zájem. 

Teprve budoucnost ukáže
Jaký bude reálný dopad nových rybářských lístků, má smysl hodnotit až s uplynutím roku, nebo dvou po jeho uvedení v platnost. Určitě budu mluvit minimálně celé desetitisíce slušných rybářů, když řeknu, že pevně doufám, že se ony až hororové scénáře, které mluví o drancování našich milovaných vod, o trápení ryb a o kvantech nepořádku na březích nesplní. Nevěřím, že bude v silách rybářské stráže všechny prohřešky ohlídat a účinně trestat, a proto bychom my sami rybáři neměli být vůči rybářským deliktům hluší a slepí. Chceme dál v klidu lovit v místech, kde rybařina činila šťastnými už naše otce a naše dědy.   

Diskuze

black rider    03.03.2016 15:44
Jelikož jsem již dávno zavrhl chytání na svazových vodách z důvodu paskvilu jako je Rybářský řád a arogance některých MO ČRS. Tou arogancí myslím, co vše a za kolik peněz jsou schopni naúčtovat k Povolence k rybolovu. Specialitkou byl seznam členských schůzí na papírku A5, za tuším 15Kč. Pokud jste je nezaplatili, povolenku jste nedostali, že je to povinné. Argumentace, že si to dohledám na svazovém webu, byla zbytečná.Kam a na co šly tyto peníze, když je platil každý člen,bez potvrzení o zaplacení se můžeme domnívat.Nešlo mi o 15 Kč, ale o to co si někde MO dovolují.
Ted´ k rybářským lístkům...
Jde jen o peníze, o nic víc. Co se týče cizinců, je pravda, že je nikdo nepoučí, že těžko se jim bude dodržovat RŘ, a naprostou,, debilovinu, jako je psaní příchodu k vodě, by těžko pochopili.To nechápou ani naši rybáří. Ti kteří popíšou záznam častými příchody, at´ chytnou či nechytnou rybu. Znovu na MO pro čistý.Proč? Proč?
Tak o co tu jde? Zas jen o peníze a ještě větší.
Na závěr, máme spoustu skvělých MO ČRS, boužel v nadřízeném orgánu zase spoustu dementů neschopných rozumně uvažovat a rozhodovat.
Omlouvám se za tento negativní příspěvek, za svého rybářského života jsem prošel několika organizacemi, zažil jsem i výlov rybníka MO kde po třech letech slovili prázdný rybník, který dle dokumentace zarybńovali.Šidili a lhali, že tomu i věřili, že ryby vysazovali.
Hodně krásných chvil všem opravdu sportovním rybářům a milovníkům přírody.
:-

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Odběr novinek