Nová čelovka Fenix: dva reflektory, stovky hodin svícení a geniální ochrana nabíjecího konektoru navrch

14.12.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Nová čelovka Fenix: dva reflektory, stovky hodin svícení a geniální ochrana nabíjecího konektoru navrch Do rukou se nám dostala jedna z nejvyspělejších čelovek na trhu. Jak se osvědčila na rybářských výpravách a co nabízí právě nám rybářům za užitečné funkce?

U čelovek Fenix mě baví, že s každou novou svítilnou přinášejí vždycky nějakou fenomenální inovaci. Jednou je to neskutečné odlehčení čelovky, jindy zase větší a větší dosah světla. Model HM70R nás mile překvapil hned při prvním dobíjení před samotným testováním. 

Zjistili jsme totiž, že se k nabíjecímu USB-C konektoru dostaneme tak, že odšroubujeme bytelný uzávěr, pod kterým je konektor bezpečně ukrytý. A to je opravdu výborné řešení, protože už se není třeba obávat, že se při nedokonalém uzavření gumové krytky, jako mají ostatní běžné čelovky, dostane do konektoru voda, nebo prach.

Samozřejmě nás v této souvislosti také napadla otázka, jestli by nebylo ještě lepší řešení vybavit novou čelovku magnetickým nabíjením, což je trend konkurenčních výrobců svítilen. A proto jsme neváhali a položili tento dotaz distributorovi značky Fenix. A jeho reakce na náš dotaz byla prostá. 

„Zákazníci si přejí raději USB-C konektor, aby nemuseli s sebou do přírody vozit jiný kabel, než používají k mobilním telefonům a dalším přístrojům a také nemuseli mít strach, že ztratí magnetickou dobíječku, kterou by si pak museli objednávat.“ A s tím nám nezbývá než souhlasit. USB-C je s výjimkou uživatelů přístrojů Apple prostě báječně univerzální.

A když už mluvíme o nabíjení, je třeba konstatovat, že čelovka Fenix HM70R je vybavena Li-ion akumulátorem s kapacitou 5000 mAh, který nabijete z úplného vybití do plného nabití jen za necelé 4 hodiny (měřili jsme při nabíjení ze sítě). Čelovka vám díky tomuto akumulátoru vydrží v závislosti na vybraném režimu svítit až neuvěřitelných 800 hodin v kuse. Samozřejmě v závislosti na zvoleném světelném režimu. 

Dálkový reflektor 

Tato čelovka je vybavená hned dvěma reflektory. Můžeme je rozlišit na dálkový a široký reflektor. Ten dálkový nabízí užší kužel světla s denním bílým chladnějším odstínem světla, výkonem až 1600 lumenů a maximálním dosvitem 186 metrů. Využijete ho především v momentu, kdy chcete jednoduše vidět daleko a přesně (protější břeh revíru, kontrola vašeho vzdáleného auta v dohledu, hledání bivaku z člunu atd.). 

V rámci tohoto reflektoru můžete volit světlo ze čtyř režimů bílého světla s následujícími výkony a výdrží akumulátoru: 1600 lumenů (až 2 hodiny svícení v kuse), 500 lumenů (6 hodin), 150 lumenů (30 hodin) a nakonec 30 lumenů (100 hodin).

Široký reflektor s bílým i červeným světlem

Druhý reflektor je vybavený třemi diodami najednou (jedna bílá a dvě červené) a nabízí také 4 režimy, kdy ten nejsilnější dosvítí až do vzdálenosti 38 metrů: 400 lumenů (8 hodin svícení), 70 lumenů (48 hodin), červené světlo 5 lumenů (400 hodin) a ještě nouzové červené blikání 5 lumenů (800 hodin). 

Světlo ze širokého reflektoru, ať už bílé, nebo červené, jsme při našem testování na rybách využili nejvíce, a to při těch nejběžnějších činnostech – manipulace s rybou, příprava montáží, nástrah, příprava jídla, hledání výbavy v rybářské tašce a při celé řadě dalších aktivit. Bílé světlo má v tomto případě podstatně širší kužel než u dálkového reflektoru, jeho odstín působí více neutrálně a tepleji, a dokonce při něm lépe a věrněji rozlišujeme barvy, což jsme si ověřili posvícením na různobarevné boilies. 

Červené světlo má úplně ideální intenzitu. Můžete při něm za tmy v klidu pracovat a nerušit své okolí v podobě ostatních rybářů či zvířat kolem vás. V létě má samozřejmě i ten efekt, že téměř vůbec nepřitahuje hmyz, kterého byste měli při svícení bílým světlem kolikrát plný obličej. Dosvit červeného světla je pro vaši představu cca 5 metrů.

Jediné tlačítko na vše

K přepínání mezi režimy slouží jediné tlačítko, stejně jako k zapnutí/vypnutí čelovky, a dokonce i k jejímu zamčení proti náhodnému zapnutí během jejího převážení v batohu či tašce. Oběma reflektory nelze svítit současně, ale pohodlně mezi nimi přepínáte stále stejným jediným tlačítkem. Pracujete jednoduše s vícenásobnými stisky tlačítka, anebo různými délkami stisknutí. Ovládání je rychle zapamatovatelné a pohodlné i v rukavicích, což je právě nyní v zimě velice zásadní plus.    

Tlačítko slouží také k indikaci stavu nabití baterie. Má v sobě zabudovanou diodu, která svítí zeleně, bliká zeleně a dále svítí, nebo bliká červeně. Rozeznáte tak nabití od plného (100 – 85 %) až po téměř úplné vybití (cca 25 % a méně). Za tuhle indikaci dáváme čelovce HM70R rozhodně palec nahoru.  

Standardní funkcí u čelovek Fenix je zapnutí svítilny vždy v režimu, ve kterém jste ji naposledy vypnuli. A to je zvláště na rybách, kde chcete za tmy svítit jen v momentech, kdy to opravdu nutně potřebujete, přímo fantastická záležitost. Posvítím si, zhasnu, abych si užíval klid a ticho kolem a v momentu, kdy je třeba, opět rozsvítím čelovku v režimu, který mi naposledy vyhovoval. 

Skutečně odolná

Neumím si už představit, že bych na rybářských výpravách používal čelovku, u které bych se bál, že ji poškodím, když mi spadne na zem, do vody, nebo mi zmokne. V tomto případě je odolnost neoddiskutovatelná. Opět jsme testovali rozsvícenou čelovku metr pod vodou, opět jsme s ní po sobě s kolegy házeli a náraz na křeslo, hlínu, ani pařez jí nevadil. Pevné „tělo“ z hliníkové slitiny s anodizovaným povrchem proti poškrábání by vydrželo ještě mnohem drsnější nárazy. 

Sedí výborně

HM70R je upevněna na hlavu pomocí pružného pásku (popruhu) kolem hlavy, a navíc dalším přes hlavu. Horní popruh (centrální) by šel samozřejmě sundat, ale v tomto případě to spíše nedoporučuji. Tahle čelovka je opravdu skvělá, ale má jedinou mouchu – je těžší. Váží 206 gramů a musím se přiznat, že bych si ji třeba na běhání nezvolil. 

Na ryby je ovšem jako dělaná. Její rozměry jsou 9,5 cm x 5,1 cm x 4,6 cm, takže to není žádný obr. Při dobře upravených popruzích sedí skvěle, nikde netlačí, a i když jsem ji měl na hlavě 3 hodiny v kuse, na nepohodlí jsem si nemohl stěžovat. Popruhy jsou perforované a v létě se vám pod nimi nebude potit hlava.

Samotná čelovka sedí v pevném plastovém držáku, ve kterém je možné ji naklápět v celkovém úhlu 180 stupňů. Naklápění oceníte zvláště při zdolávání ryby, nebo nočním vyvážení montáží a zakrmování. 

Fenix HM70R je skutečně krásná a technologicky dotažená svítilna, která bude svým uživatelům dělat radost. Je to rozhodně jedna z nejlepších čelovek, která se nám zatím dostala na testování. Pořídili jsme ji na eshopu Kronium.cz, kde vyjde na 2.699 korun. V ceně je pětiletá záruka, kterou ale věřím, vůbec nebudete potřebovat využít.  

Nabíjecí čelovka Fenix HM70R přehledně:

Výkon: 1600 lm

Dosvit: 186 m

Max výdrž: 800 hod

Dobíjení: USB-C 

Počet režimů: 8

Barva světla: Denní bílá, Neutrální bílá, Červená

Počet reflektorů: 2 (dlouhý a široký s červeným světlem)

Vodotěsnost: IP68 (ponor 2 m)

Hmotnost 206 g

Rozměry: 9,45 cm x 5,1 cm x 4,6 cm

Nárazuvzdornost: pády z výšky až 2 metrů

Záruka: 5 let

Cena: 2.699 Kč

Součásti balení: čelovka, akumulátor Fenix 5000 mAh, USB kabel, popruhy na hlavu a náhradní o-kroužek

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 114x
Recenze 104x

Odběr novinek