Nízký stojan v UK stylu? Cygnet Quicklock zabodoval!

29.07.2014 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Oznámení Tip
Nízký stojan v UK stylu? Cygnet Quicklock zabodoval! Rozhodl jsem se pořídit si nový stojan na kaprové pruty, a protože preferuji nízký, nenápadný rod pod, padl mi do oka Cygnet Quicklock, který vypadal robustně, ale lehce a který koupíte pod 3 000 Kč. Jak se ukázal stojan v praxi po důkladné prověrce? Oslnil.

UK style kaprařina začíná přibírat na fanoušcích a spolu s tímto trendem také vyrukovalo v posledních letech hned několik firem se stojany a hrazdami, které tento styl chytání výborně ctí. Mezi prvními to byla samozřejmě značka NASH a její Pocked Pod, dále také Taska s Rod Podem Nanga, ale moje volba padla na stojan Quicklock D/L 26–45 od firmy Cygnet. Proč?

Musím říci, že jsem dlouho hledal stojan na rychlou rybařinu, který by splnil všechny mé představy. Požadavky jsem měl přitom následující - nízká váha (občas ujdu pěkný kus cesty ke svým oblíbeným místům u vody a nepoužívám vozík), malé rozměry v UK stylu (je mi blízký nenápadný a nízký způsob usazení prutů), kvalita zpracování, robustnost a stabilita a závěrem samotná podoba, nebo chcete-li design. Někomu bude poslední faktor připadat zbytečný, ale jak já to vidím, tak když už se dívám na pruty i stojan celé hodiny a dny, chci se jednoduše dívat na vybavení, které se mi líbí. Zapomenout nesmíme ani na cenu. Jako finanční strop jsem si nasadil laťku do třech tisíc korun.

A přesně tato očekávání splnil Cygnet Quicklock. Dá se pořídit za necelé tři tisíce korun, jeho hliníková konstrukce na mě působila lehce, ale robustně vzhledem k tloušťce trubek a navíc mě zaujala montáž stojanu se dvěma velkými otočnými zámky. Ve finále se mi velice líbilo i široké rozložení nožek stojanu, které slibovalo jeho velmi dobrou stabilitu. V neposlední řadě mě mile překvapily i detaily v rámci zpracování a variability (plastové zámky, 3 délky výškových tyčí, širší a užší hrazda).

Po třiceti dnech chytání: stojan nezklamal

Ovšem znáte to, všechny opravdové přednosti, nebo nedostatky se ukážou až v praxi.  A tak jsem si dal za cíl, že si na stojan neudělám pořádný názor, dokud s ním nevyrazím nejméně 30 krát k vodě. Tuto hranici jsem překonal minulý týden, takže zde je reálný a prověřený závěr z testování. 

Váha stojanu (2,5 kg i s obalem) pro mě byla maximálně vyhovující, na cesty k vodě jsem složený stojan i s pouzdrem vždy prostě zasunul do batohu, který nosím na zádech. Složení i rozložení stojanu spolu s umístěním swingerů a hlásičů záběru mi nikdy netrvalo déle než 2 minuty a už napoprvé bylo složení snadné a intuitivní. Montáž je založena na šroubování čtyř výškových tyčí do hrazd, zacvakávacích plastových zámcích, kterými se ukotví tyče k centrální tyči stojanu s nožkami a nakonec vyklopení nožek přes otočné zámky (průměr zamykacího kolečka 4 cm) a jejich následné zamčení. Délku nožek zafixujete malými kolečky na závitech podobné těm, které se používají často na vidličky.

Variabilita stojanu z pohledu na jeho výšku i délku mi prakticky vždy 100% vyhovovala až na jeden den rybolovu v příkrém svahu těsně nad vodou. Tam jsem se chvíli pral s kombinací správného nastavení délky nožek i výškových tyčí, ale nakonec mi pruty ani tam ze stojanu nesjížděly a s chytáním v zásadě nebyl problém.

Stabilitu nezvyklala ani divoká štika

Stojan je rozhodně dostatečně stabilní i přesto, že jeho centrální tyč není dvojitá, čímž jsem byl mile překvapený. Přišel mi jeden záběr od větší štiky na Sázavě, kdy jsem si špatně vyladil brzdu navijáku a prut mi vylítl i s navijákem dopředu. Bez problémů se ale zarazil o hlásiče a celý stojan se jen zachvěl. Vše bez poškození, jen štika mi překousla vlasec a byla pryč, ale to by bylo na jiný článek o vhodné montáži na štiky.

Délkové rozpětí stojanu v rozmezí 85 - 130 centimetrů je pro mě naprosto dostačující. Ani jednou jsem nepotřeboval větší délku, využíval jsem většinou rozměr kolem jednoho metru. Při nejmenší délce se pak stojan dobře přenáší i rozložený, což jsem ocenil na Orlické přehradě, kde jsem jej přenášel od vody k chatě a naopak, kdy mi připadalo zbytečné kvůli 30ti metrům stojan balit a ukládat do pouzdra.

Jinak stojan koupíte spolu s praktickou taškou (obalem), která je polstrovaná. Najdete v ní kromě samotného stojanu také dvě hrazdy na tři pruty v délce 33,5 a 43,5 cm a šest šroubovacích výškových tyček (3 páry v délkách 11,5, 16,5 a 21,5 cm)

Krásný kus, který plní očekávání

Designově nemám stojanu co vytknout. Matná černá mu vysloveně sluší, drobný barevný doplněk tvoří červené otočné zámky, perfektní dojem pak dokresluje široký rozvor nožek.

Jediné negativum vidím v tom, že když jsem fixoval délku nožek, podařilo se mi zakroucením nožky na ní udělat škrábanec o konec závitu fixovacího kolečka. Jinak mohu stojan vřele doporučit. Je to rod pod, který vás u vody nezklame, ba naopak. Je to krásný a stabilní kus, ze kterého mám dodnes radost. 

Cygnet Quicklock D/L 26–45:

Váha: samotný stojan bez hlásičů necelé 1,8 kg, 2,5 kg i s obalem

Výška bez hlásičů: 26 – 53 cm

Délka:  85 - 130 cm

Materiál: práškově lakovaný hliník, černá barva

Rozměry přepravní tašky: 90 x 23 x 8 cm

Cena: od 2.990 Kč

Diskuze

pablo    16.01.2015 16:14
Mily Pan Autor.
Co je prosim na to stojane Uk? Dost sprosty trik ako niekomu nahovorit ze toto je uk aby to kupil. Peace

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x

Odběr novinek