Nezničitelné sluneční brýle, které nechcete sundat z očí: Wiley X Omega Captivate

08.10.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Nezničitelné sluneční brýle, které nechcete sundat z očí: Wiley X Omega Captivate Už jste se někdy setkali se slunečními brýlemi, o kterých byste mohli s klidným svědomím říct, že jsou dokonalé? Ne? Pak jste dosud nezkusili brýle Wiley X, které jsou dotažené do nejmenšího detailu.

 

Neprůstřelné, nepoškrábatelné, nešpinící se, polarizační…a to zdaleka není celý výčet všech kvalit špičkových brýlí Wiley X. Brýlí, které dostaly za úkol ochránit zrak jejich majitele, ale také zlepšit ostrost jeho vidění i v opravdu extrémních podmínkách. Pojďme se spolu podívat na to, čím vším byl konkrétně model Omega Captivate, který jsme si pořídili do recenze pro rybáře, vybavený a jakým způsobem své kvality garantuje.

Neprůstřelné brýle?

Začněme tím, co mě na brýlích zaujalo nejvíce. Tyto brýle nesou označení Ballistic, což znamená, že musí odolat nárazu ocelové kuličky o průměru 6,35 vystřelené rychlostí 164,6 km za hodinu. Certifikace brýlí (ANSI HIGH VELOCITY COMPACT) pak garantuje, že při takovém zatížení musí čočka brýlí zůstat pevně zasazena v rámu brýlí a samotný rám musí zůstat nepoškozen. 

V praxi vám tato unikátní vlastnost brýlí de facto garantuje ochranu očí pro případ, kdy je oblast vašich očí ohrožena například při autonehodě částmi čelního skla vozu, při sekání trávy na zahradě, kdy běžně odlétají od sekačky kamínky apod. Při rybaření bychom si spíše dokázali jako nejčastější ohrožení očí představit nástrahy pro přívlač osazené háčky, kaprařské montáže, nebo samozřejmě jakékoli jiné, kdy je při četnějším nahazování ve hře olůvko.   

Už žádné poškrábání, žádné náročné čištění

Zajímavá vlastnost brýlí Omega Captive je ovšem také tzv. HARD COATING.  Jejich čočky jsou totiž vybavené masivní odolnou vrstvou, která zabraňuje jejich poškrábání. A řekněme si na rovinu, právě poškrábání slunečních brýlí je často impulzem k jejich výměně za nové. V tomto případě si dokážete představit, jak dlouhá bude životnost brýlí a jak se investice do nich vyplatí.

A když už mluvíme o jejich řekněme mechanických vlastnostech, nesmíme zapomenout ještě na oleofobní vrstvu, kterou používá výrobce Wiley X na všech čočkách označených jako Captivate. Jedná se o vytvoření hladšího povrchu čočky, který má za úkol bránit přilnutí nežádoucích materiálů – tzn. sněhu, prachu, mastnot a jiných nečistot. Takže čočky není jednak nutné čistit tak často a když už je to potřeba, pak není čištění tak náročné jako u klasických čoček obyčejných brýlí.  

Špičková polarizace i ochrana očí

A nyní se pojďme podívat, co nám naše brýle Omega Captive přinášejí ve smyslu kvality vidění. Jako první je nutné zmínit samozřejmě polarizaci, bez které bych si brýle na ryby ani nedokázal představit. Polarizace způsobí eliminaci odlesků světla a vy máte díky tomu možnost sledovat dění pod hladinou vody, ale také nejste oslnění odrazy ani odlesky prudkého světla. A to je pozitivum, které oceníte nejen jako rybáři, ale i jako řidiči vozu. 

Každopádně polarizace těchto testovaných brýlí je přímo vynikající a budou z ní nadšení všichni rybáři, kteří chtějí mít přehled o pozici a pohybu ryb pod hladinou, nebo dokonce ve sloupci či u dna v čistých vodách a v mělčinách. Jinak vrstva v tomto případě nazvaná Filter 8, která v sobě skrývá polarizaci, současně brání průchodu škodlivého UV záření do očí, mimochodem propustnost světla je v případě brýlí Omega Captivate vynikajících 13 procent. Je evidentní, že tyhle brýle se o ochranu očí starají přímo fenomenálně.  

Vůbec je nechcete sundat z očí

Čočky v tomto případě ani nezkreslují vidění, jak jsme tomu byli zvyklí u některých konkurenčních brýlí. Žádná snížená jasnost při pohledu na blízko či do dálky, žádná vizuelní změna parametrů objektů, které sledujeme ani jiná optická zkreslení. 

Brýle Wiley X jsou navíc vybavené dioptrickou korekcí, což znamená, že jejich čočky způsobují jasnější a ostřejší vidění i za snížených světelných podmínek. V reálu budete nadšení výraznější ostrostí a kontrastem, který brýle přinášejí. S mými rybářskými parťáky jsme si na jedné výpravě vyzkoušeli brýle nasadit na oči postupně 4 lidé po sobě a museli jsme nakonec shodně konstatovat, že svět kolem nás je přes jejich čočky výraznější, ostřejší, podstatně barevnější a jednoduše krásnější. Jsou to skutečně první brýle, se kterými jsem se setkal, které se mi nechce vůbec sundávat z očí. A to nijak nepřeháním. 

Jsou to brýle, které přinášejí skvělé vidění bez vizuálních nedostatků, pomáhají detekovat lokaci a chování ryb, perfektně chrání oči po všech stránkách, nevyžadují častou ani náročnou údržbu, a navíc mají ambici vydržet bez poškození celé roky. A to je třeba si přiznat, že právě na rybářských výpravách si běžně zničíme řadu slunečních brýlí (rozsednutí, pád na zem atd.).

Cena opravdu nízká

Brýle Wiley X Omega Captivate jsem pořídil za 4.990 Kč na eshopu Styleandsafety.cz a musím se smát, že je jejich cena takto nízká. Ano, čtete správně, nízká. V minulosti jsem testoval několikery konkurenční brýle v podobné cenové relaci, a přitom ve srovnání s Wiley X to byly brýle o řadu levelů níž. Jejich kvalit nedosahovaly ani na míle vzdáleně. 

Tím spíše vám musím brýle Wiley X doporučit, a to s velkým nadšením. Už i proto, že se nejedná o pouze o technologicky, ale také designově skvěle zvládnuté brýle. V nabídce Wiley X je celá paleta modelů brýlí a když jsem si mezi nimi vybral brýle já, který má velkým problém najít brýle, které by mu „sedly“ k plné spokojenosti, pak si mezi nimi musí vybrat každý. 

Mimochodem tento model brýlí nabízí dvě další barevné varianty, ze kterých můžete volit – decentní volbou jsou tmavé rámečky s tmavými čočkami, anebo naopak výrazné rámečky se vzorem připomínající hadí kůži (označení Neptune frame) a zelené čočky.

Abychom nezapomněli, tak v balení brýlí najdete ještě velmi kvalitní hadřík z mikrovláken, ale také šňůrku pro zavěšení brýlí kolem krku a samozřejmě bytelné a robustní pouzdro na brýle. 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 88x
Recenze 78x

Odběr novinek