Nezničitelná svítilna? Indestructible je pro rybáře dokonalá!

13.08.2014 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Oznámení Tip
Nezničitelná svítilna? Indestructible je pro rybáře dokonalá! Dlouho jsem hledal kvalitní baterku k vodě, kterou si posvítím i na druhý břeh řeky, nebo rybníku. Hledal jsem svítilnu, která bude vodotěsná a odolná vůči pádu. A sláva, našel jsem! LED svítilna Varta Indestructible vypadá tak nezničitelně, že může sloužit jako zbraň.
 

Protože jsem již jednou objevil u firmy Varta kvalitní kus zboží hodící se do mé rybářské výbavy (náhradního zdroj, kterým je mohu u vody dobít mobil, nebo třeba tablet - článek o něm si můžete přečíst ZDE), napadlo mě prověřit Vartu i z pohledu svítilny vhodné pro mě, pro aktivního rybáře.

Mé požadavky byly následující – hledám vysokou odolnost proti mechanickému poškození, voděodolnost, v lepším případě vodotěsnost a pořádný světelný kužel navrch. Důvod je jednoduchý – mám rád, když vím, co se kolem mě v noci u vody děje. Kde kolem mě sedí další rybáři a kam mají nahozeno, jaká zvířata se v mém blízkém okolí pohybují a co se děje na hladině v místě, kam budu za tmy nahazovat. A protože jsem v přírodě, kde mi baterka může snadno spadnout do vody, zmoknout, nebo třeba narazit při pádu na kámen u břehu, je třeba, aby to nebyla svítilna obyčejná, která mi snadno vypoví službu.

Jak z výbavy elitních jednotek

Varta má ve své nejvyšší kategorii výrobků (řada Professional line) hned tři svítilny menších rozměrů, které se pyšní označením Indestructible, tedy v překladu nezničitelný. Už samo toto označení mě vybudilo k tomu, abych jej prověřil v reálných podmínkách a vybral jsem si největší ze tří nezničitelných baterek (ve skutečnosti jsou modely čtyři, ale ten poslední je poněkud více objemný a nevešel by se mi tak snadno do kapsy rybářského batohu) – konkrétně model 3 WATT L.E.D. Indestructible.

Robustnost svítilny byla zjevná hned po vybalení. Délka téměř 25 centimetrů, průměr hlavy skoro 5 centimetrů, váha i s bateriemi půl kila, na hlavě svítilny gumový šestihran, aby se položená svítilna nekutálela po povrchu. Černé hliníkové tělo a pogumovaná přední i zadní část připomíná spíše armádní, nebo policejní svítilnu, která by na první pohled měla něco vydržet. Výrobce uvádí, že svítilna vydrží pád z devíti metrů. Já ji zkusil prostě vyhodit z okna rodinného domu na silnici vzdálenou asi čtyři metry od okna a svítilna opravdu přežila a svítí dál. Přibyly jí jen dva škrábance, které na funkčnost nemají vliv. Jinak už když jsem držel svítilnu v ruce poprvé, hned mě napadlo, že by se dala vzhledem ke svým vlastnostem klidně použít i jako zbraň na sebeobranu. Je to krásný masivní kus.

Hodina ve vodě a svítí dál

Dále jsem se z popisu svítilny dozvěděl, že je voděodolná a dokonce má vydržet svítit pod vodou. Samozřejmě mi to nedalo, abych i tuto kvalitu nevyzkoušel…a baterka letěla do lavoru s vodou. Nechal jsem jí tam potopenou záměrně ležet více než hodinu, abych zjistil, že svítí bez úhony dál.

Nicméně zajímal mě i skutečný dosvit baterky, a tak jsem jej v posledních 14ti dnech pořádně prověřil několikrát za tmy na rybách. Hned poprvé jsem v noci prohlížel nejen břeh kolem mě, ale také břeh protější. Musím ovšem poznamenat, že protější břeh byl ode mě vzdálen přes 150 metrů, možná více. A i tak jsem si vyslechl tlumenou nadávku od naproti sedícího rybáře, kterého světelný kužel evidentně oslnil k jeho výrazné nespokojenosti.

Tato svítilna má přitom dva režimy. První 140 a druhý 45 lumenů. K přepínání mezi nimi a mezi úplným zhasnutím slouží jediné tlačítko na jednom z konců svítilny (první zmačknutí rozsvítí na 140 lumenů, druhé na 45 a třetí svítilnu zhasne). Světlo vychází z jedné LED diody o výkonu 3 watty, která je posílena speciálním reflektorem (čočkou). Co se týče baterií, tak do této svítilny se vkládají tři buřtíky – baterie velikosti C o napětí 1,5 voltu, které se do svítilny vkládají klasicky odšroubováním jejího zadního konce. Příjemné bylo zjištění, že baterie jsou součástí balení svítilny.

Není co kritizovat, možná váhu

Závěrem už mohu jen shrnout následující. Svítilna mi udělala velkou radost. V rámci mých outdoorových rybářských aktivit ji mohu pokládat za opravdu nezničitelnou (spadne mi na zem, nebo do vody – nevadí), má perfektní dosvit a výborně padne do ruky.  Designu také nemám co vytknout a ani cena není nijak omračující. Svítilnu jsem pořídil za 880 korun. Mohu pouze odhadovat, že se najdou jedinci, kterým bude svítilna připadat těžší, než by musela být a těm bych poradil, aby zvolili některý z menších modelů. 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x

Odběr novinek