Německá kaprařka Claudia Darga: Občas musím lidi umlčet tím, že jim uzkážu, že umím udělat pěknou rybu

28.11.2016 Jiří Louthan Rozhovory
Tip Rozhovor
Německá kaprařka Claudia Darga: Občas musím lidi umlčet tím, že jim uzkážu, že umím udělat pěknou rybu

Na co sází nejvíce při lovu kaprů jedna z nejkrásnějších rybářek Evropy, které je členem Imprerial Baits Ladies týmu? Jak vnadí, které příchutě boilies upřednosťuje a jak se vůbec dostala ke kaprařině? Odpovědi se dozvíte v našem rozhovoru s Claudií.

 


Ahoj Claudie, jsem rád, že sis našla čas pro rozhovor s ČasNaRyby.cz. Věřím, že mnozí rybáři si ho nenechají ujít. Řekneš nám, proč a jak ses stala právě kaprařkou?

Stalo se tak díky mému příteli, který je v kaprařině docela úspěšný. Jednou mě s sebou vzal rybařit a tenhle první rybářský výlet všechno změnil. Od toho dne jsem si tenhle sport zamilovala a doprovázela přítele na všemožné výpravy v průběhu let. Jednoho dne jsem se pak rozhodla, že budu nejenom divák, ale místo toho začnu také aktivně rybařit. Takže časem jsem začala chytat své první úlovky, vymýšlela taktiku a začala používat oblíbené návnady. 

A máš vůbec ještě nějaký další oblíbený rybářský styl kromě kaprařiny?

Z 90 % chytám kapry, protože je to styl, který mě nejvíc baví. Kapraření je prostě jiné narozdíl od ostatních stylů rybaření. Mám ráda tu určitou uvolněnost. Nicméně během posledních dvou let jsem postupně zkoušela i další styly rybaření – zkoušela jsem lovit dravé ryby, jako okouny, candáty a sumce. Ráda ale také chytám během prázdnin a volných dnů, a to většinou zkouším nové věci. Nicméně, stejně vždycky dospěju k závěru, že kapraření mě baví nejvíc :-)

Foto: Claudia Darga a její krásný double

Je už rybaření tvojí profesí, nebo je to jen vášnivý koníček, při kterém máš klasickou každodenní práci? Kolik času ročně vlastně trávíš rybařením?

Rybaření je pro mě vášeň, ne práce. Mám práci na plný úvazek, která mi zabere okolo 40 hodin týdně - od pondělí do pátku. Víkendy a některé části dovolené si pak vyhrazuji právě na rybaření. Jsem však také stále více a více aktivní na sociálních sítích - Facebooku, Instagramu a brzy také Youtube. Na druhou stranu píši články pro deníky po celé Evropě. To mi zabere hodně volného času a trávím tím tak dvě - tři hodiny denně, aby všechno fungovalo jak má. Celý ten proces miluji a nevidím žádný důvod jej měnit. Nicméně si chci rybaření udržet jako fantastické hobby, jako moji vášeň, spíše než profesi.

Jak dlouho většinou trvají tvoje rybářské expedice? A máš raději rybníky, jezera, nebo řeky?

Obvykle rybařím během víkendu (2 - 3 noci). Moje nejdelší cesta trvala jeden týden a uskutečnila se letos na jaře. Dávám přednost jezerům, nikdy jsem nelovila kapry na řece. Velikost jezer se nicméně výrazně liší. Během jara rybařím většinou na malých rybnících o velikosti půl až šest hektarů. V létě a na podzim dávám přednost velkým přírodním jezerům, která jsou velká alespoň 40 hektarů.

Foto: Claudiina montáž na panáčka

Setkala ses v minulém roce s nějakým trendem v rybářském vybavení, který tě vysloveně nadchl?

Mám-li být upřímná, tak moc ne. Já mám spíš stále radši takové ty staromódní způsoby. Nepotřebuji perfektní výbavu, někdy stále používám své staré vybavení, protože s ním jsem začínala a chytala své první úlovky. Stále pracuje velmi dobře a nevidím potřebu obstarávat nové. Novou výstroj jsem začala dokupovat postupně od své druhé rybářské sezóny. Nějakou výstroj mám od přátel a některé části jsem koupila dodatečně. Co se týče trendů, nic mě v poslední době neoslovilo.

Jakým způsobem zjišťuješ informace o dnu a jeho struktuře než začneš rybařit? Používáš marker, nebo sonar? Jak myslíš, že tyto produkty mohou pomoci rybářům dosáhnout lepších výsledků?

Když používám loď či člun, zůstávám věrná sonaru, který ukazuje hloubku i strukturu dna. Když rybařím ze břehu, používám nahazovatelný sonar. To je vše, co potřebuji. Určitě můžu říct, že díky sonarům mám rozhodně lepší výsledky, bez nich bych nikdy nenašla některé z mých nejnovějších hotspotů.

Foto: Krásný kapr jako vystřižený z britských magazínů

Jaké byly tvoje nejlepší úlovky během poslední sezóny a jaký druh návnady jsi používala? A vůbec, jaká je vlastně tvoje vůbec největší kaprařská trofej? 

Letošní sezóna byla pro mě nejlepší ze všech, co se týče množství a velikosti mých ryb. Například na jedné z výprav jsem chytila 3 ryby nad 18 kilo. Takový výsledek se v Německu podaří velmi zřídka, takže jsem na tenhle můj úspěch byla také náležitě pyšná. Ovšem moje největší trofej, to byl můj první 22kilový kapr, kterého jsem chytila letos v Německu. Nicméně, jsem nadšená z kterékoliv ryby, kterou chytím a její velikost mě až tolik nezajímá. 

Co se týče návnad, letos se mi nejvíce osvědčilo mé vlastní boilies Monster Paradise sestavené ze surovin Imperial Baits. Má silně výrazné aroma založené na množství česneku, a to mi pomohlo letos chytit všechny mé velké ryby. Snažila jsem se krmit vždy pouze malým množstvím koulí nedaleko montáží (10 - 30 boilies). Tahle taktika mi umožnila chytit hodně velkých ryb i ve velkých jezerech nad 40 hektarů. Boilies, kterým není potřeba masivně krmit a přitom přiláká ryby i na velkých vodách, je prostě perfektní. 

Foto: Zdolávačka nemalé ryby

Vyrábíš si i vlastní boilies? A Jaké aroma se ti nejvíc osvědčilo v teplé a jaké naopak v chladné vodě?

To není tak úplně jednoduché říct. Držím se návnad Imperial, protože jsou podle mě fantastické. Během jara mám ve zvyku používat jejich hotové návnady, a to s ovocnou příchutí a odvážnými barvami. Uncle Bait  je z nich asi moje nejoblíbenější. 

Když je pak počasí teplejší, raději lovím na boilies, které si sama vyrobím. Tady mám nejradši Monster Paradise od Imperialu. Jejich vůně není pro člověka úplně nejpříjemnější, ale ryby je milují. Myslím, že u téhle návnady je klíčem k úspěchu česnekový olej.

Máš nějaké oblíbené dipy či jiné posilovače? Myslíš, že některé z nich ti reálně pomohly chytit některé z tvých kapřích trofejí?

Vždycky jsem používala tekuté dipy a práškové obalovačky stejné chuti jako boilies, na které lovím. Všechny posilovače, jež používám, jsou samozřejmě od Imperial Baits a hodně mi vyhovuje, jak k boilies sedí. 

Foto: Claudiin kapří válečník

Čím vlastně na svých výpravách vnadíš nejčastěji, Claudie?

V 95 % mých výprav vnadím pouze boilies (rozdrcené či celé boilies), na zbylých 5 % používám tygří ořech, ten je také skvělý. Ničím jiným nekrmím.

Jaký myslíš, že je nejefektivnější způsob používání návnad? Preferuješ chytání kaprů na dně, nad ním nebo ve vodním sloupci?

Moje největší a nejlepší ryby jsem chytila na návnady ze dna. Vždycky používám pouze jednu boilie, dvě nikdy. Mám-li použít sněhuláka, pak koule půlím. Samotné plovky nastražuji velmi zřídka a pouze na jaře. Takže jednoduchá návnada, která je 100% stejná jako návnady, kterými krmím, je podle mě tou nejlepší volbou.  

Jsem si jistý, že při svých expedicích potkáváš mnoho rybářů. Můžeš nám říci, jaký druh chování nemáš ráda nebo který tě přímo dokáže vytočit?

Už jsem zažila mnoho situací, které mě opravdu naštvaly. Někteří lidé nevěří, že ryby, se kterými se prezentuji na fotografiích, jsem opravdu ulovila sama. Nevěří, že ženy taky mohou rybařit. A tak je čas od času umlčím tím, že jim prostě ukážu, že umím "udělat" pěknou rybu. 

Pak je tu další skupina lidí, která spíše závidí. Někteří z nich jsou velmi podlí a pokouší se vypouštět do světa různé lži o mně. To mi vadí a nechápu to. Nicméně, díky těmhle situacím jsem pak silnější. Naučila jsem se je nebrat vážně a být stále přátelská, i k těm, kteří se ke mně nechovají zrovna dobře.

Foto: Claudia vnímá "Chyť a pusť" jako samozřejmost

Co nejradši děláš při čekání na záběr? Pozoruješ přírodu kolem nebo se věnuješ ještě něčemu jinému?

Haha, nejradši si při čekání trošku pospím. Příroda je nejlepší místo na spaní a po jednom víkendu se tak cítím skvěle odpočatá. Když nespím, ráda pozoruji přírodu kolem.

Rybaření se stále věnuje poměrně málo žen. Myslíš, že je to tak neobvyklý koníček?

Ano, myslím, že je stále neobvyklé pro ženu jít na ryby. Vždycky to srovnávám s fotbalem. Kluci hrají fotbal a holky milují tanec. Nicméně i tak existuje malé množství chlapců, kteří mají rádi tanec, a dívek, které rádi hrají fotbal. Podle mého názoru je pro ženy těžké se k rybaření dostat. Většinou potřebují nějaký mužský element, který je k téhle zálibě přivede. Jak už jsem řekla na začátku, mě ke kaprařině přivedl můj přítel, který mě bral na ryby s sebou. A já se pak jednoho dne rozhodla, že už nebudu jen divák, ale místo toho začnu také aktivně rybařit. A podobný příběh vlastně slýchám od všech rybářek, které znám.

Děkujeme ti za rozhovor, Claudie. Přejeme ti co nejvíce volného času na kaprařinu a ještě větší a četnější úlovky! 

Foto: Thajský kapří soupeř

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Rozhovor 10x
Tip 6x

Odběr novinek