Nechcete zbytečně přicházet o ryby? Vyvarujte se nejběžnějších rizik

21.08.2014 Jiří Louthan Rady a tipy
Oznámení Tip
Nechcete zbytečně přicházet o ryby? Vyvarujte se nejběžnějších rizik Od řady rybářů kolem sebe slýchám, že se jim každou chvíli vyřízne kapr u břehu, že po několikátém záseku byl háček prázdný, nebo že se jim nepodařilo podebrat rybu a přišli o ni. Často je přitom chyba na jejich straně a je možné se jí vyvarovat. Jak se připravit, abyste nepřišli o svůj vysněný úlovek?

Nechci z tohoto článku dělat lexikon všech rybářských chyb. Rád bych se pozastavil nad čtyřmi nejčastějšími nedostatky z praxe, jimiž se můžete připravit o úlovek, na který čekáte celé hodiny, nebo dokonce dny.

Háček, který neprosekne tlamu

Nejčastější rybářským nedostatkem jsou neostré, nebo dokonce tupé háčky (nebudeme se bavit o kvalitně samotného výrobku, protože toto téma by vydalo za samostatný článek). Doslova kvantum rybářů chytá na jeden a ten samý háček (samozřejmě pokud ho neutrhnout) půlku sezóny, nebo dokonce i více než jednu sezónu celou. Přitom není neobvyklé, že se jim háček zasekne v průběhu lovu za vázky na dně, větev na břehu, nebo že projde tlamou celé řady ulovených ryb.

Zkuste si ostrost takového háčku v porovnání s novým. Jak? Jednoduše - dotykem prstu. Rozdíl bezesporu poznáte. Přitom vyměnit háček po několika úspěšných lovných dnech nepokládám ani za nijak nákladné, ani namáhavé. Uznávám, že navázat boiliesovou montáž trvá nějakou tu minutu…ale nestojí to za klid, že zbytečně neztratíte rybu?

Pochopitelně je řešením i broušení háčků. Prakticky v každé prodejně rybářských potřeb najdete hned několik brousků, které nejsou nijak nákladné, a pak si můžete vyzkoušet doma pohrát s broušením svých oblíbených háků. Já volím raději o kousek dražší cestu a háčky jednoduše měním za nové, staré vyhazuji. Samozřejmě proto, že nevěřím svým schopnostem v broušení háčku, se kterým mám doslova minimální zkušenost.

Starý vlasec? Ani náhodou!

Poslední týdny jsem také na své rybářské kolegy směřoval dotaz, jak dlouho používají vlasce, než je vymění. Nejvíce mě šokoval starší pán, od kterého jsem se dozvěděl, že chytá na vlasce staré devět let! A přitom tráví na břehu svého oblíbeného revíru 120 dnů v roce. Faktem je, že tento pán tahá většinou cejny a menší kapříky do 50 centimetrů, kde nápor na vlasec středního průměru není až takový. Na druhou stranu, kdyby mu přišla trofejní ryba, kterých na daném revíru není málo, troufám si tvrdit, že by o ni s největší pravděpodobností přišel.

A opět se ptám, stojí to zato riskovat, že přijdete o rybu kvůli starému vlasci, který byl namáhaný několik let? Já měním důsledně vlasce po každé sezóně. Pouze na navijácích, na které chytám minimálně daný rok, je měním jednou za dva roky, protože vím, že u mnou preferovaných značek (Awa -Shima, Carp Spirit, Shimano Technium) si to mohu dovolit. Můžete se mnou diskutovat o tom, zda to není zbytečný přepych kupovat nové vlasce každý rok, ale podle mého názoru za ten klid a jistotu při boji s rybou to stojí.

Nezapomínejte na namáhané uzly

Jak často měníte návazce, nebo řekněme přímo uzly? Myslíte si, že to není třeba, když si dáváte při vázání pozor na kvalitu uzlů? Podle mého názoru má šanci vás zradit sebelépe uvázaný uzel (mluvím především o uzlu na vlasci). Stačí, když dostane jednou, nebo dokonce vícekrát zabrat při zdolávání větší ryby. Já měním uzly (především na háčku a karabině) po každém lovném dni, kdy jsem zasekl nejméně jednu větší rybu.

Proč? Nejde jen o samotné namáhání uzlu tahem ryby, ale do vody při souboji s rybou nevidím. Stačí, když ryba najde úkryt, ze kterého ji dostávám větším tahem ven na volnou vodu. Uzel se může dřít o vázku (v nejhorším případě o ostřejší kámen), o tvrdé dno v případě, že ryba zajede za skálu, lavici na dně apod. Chcete reagovat, že právě z tohoto důvodu používáte šokové návazce? A ty nejsou navázány uzlem, který může utrpět dřením o dno, škeble, kameny, nebo samotným tahem?

Kdybychom se na chvíli zaměřili na lov dravců, tak je třeba zmínit samozřejmě i pravděpodobné poškození v uzlu tvrdými čelistmi, nebo dokonce zuby dravce.  Štika je v tomhle ohledu ten správný model ryby, která vám snadno řízne zuby i silnější vlasec jako takový. Takže poškodit vám uzly pro ni nebude žádný problém.

Můžete věřit svému podběráku?

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak významnou roli hraje při vašem zdolávání ryby podběrák? Pochopitelně, že alfa i omega je rybu přilákat, dobře zaseknout a bezpečně přitáhnout ke břehu. Ale jakmile chytáte z vysokého břehu, ze břehu se širokou mělčinou pod ním, nebo dokonce v těsné blízkosti vázek, měli byste si uvědomit, že by tomu měl odpovídat i váš podběrák. Stejně tak byste měli při volbě podběráku počítat s tím, že pokud jste aktivní rybář, dříve nebo později jím budete podebírat také rybu velkých rozměrů.  

Takže pokud si vezmeme na mušku kaprový podběrák, nebo podběrák na většího dravce, měli bychom rovnou eliminovat podběráky s krátkými rameny. Půl metru je opravdu málo, vhodná délka ramen by měla činit alespoň 80 cm, ideálně metr a více, abyste se nemuseli pokoušet několik minut vůbec napasovat rybí tělo do podběráku. Stejně tak je vhodné volit větší délku rukojeti. 170 centimetrů je dostačujících i pro vyšší břehy nebo mělčí dno, já bych doporučil délku dokonce ke dvěma metrům.

Abych byl konkrétní – při výběru mého podběráku jsem dospěl k modelu JRC Specialist Plus 42 s metrovými rameny na síti a 180 cm dlouhou rukojetí. Vylovení ryby z vody byla pro mě najednou hračka, po mém starém teleskopickém dědečkovi, který byl vhodný tak na líny v rybníčku na návsi.

Více opatrnosti, více radosti

Shrnuto, podtrženo, podle mého názoru se vyplatí být opatrný detailista. Protože teprve potom se můžete v klidu soustředit na nové strategie, jak dostat rybu na hák, nebo jak přilákat větší ryby, než jste chytali dosud. Více si užijete tu čistou radost, když si užíváte boj s trofejním kouskem a víte, že máte ještě větší šanci zvítězit. 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x

Odběr novinek