Nádrž Nechranice: Šance na trofejní úlovky teď i s 24-hodinovým lovem

13.08.2020 Rady a tipy
Recenze nožů
Nádrž Nechranice: Šance na trofejní úlovky teď i s 24-hodinovým lovem Hledáte nový revír, kde máte možnost si zvednout osobní rekord? Pak byste vedle ostatních velkých svazovek neměli zapomenout na údolní nádrž Nechranice. Už dvacet let jsem jí věrný a za nic na světě bych tuto krásnou vodu nevyměnil. Zato vám ji rád představím.
 

Autor: Michal Čokás

Nádrž Nechranice už mi za ta léta, co chodím trávit svůj volný čas na její břehy, vydala celou řadu pěkných úlovků. Ale především mi stále dělá radost trávit čas na jejích březích - v přírodě, kde jsem s rybařinou začínal. Mám tu svoje osvědčená místa především na kapry, ale i sumce a jiné dravce, a protože si nechci nechávat své hlavní postřehy z tohoto revíru pro sebe, rád se o ně s vámi podělím.

Na Nechranické přehradě jsem začal chytat jako sedmiletý kluk. Učitelem mi byl můj strejda, který tuto vodu velmi dobře znal a postupem času mi vysvětloval místní rybářské finty. K tomu jsem samozřejmě v průběhu rybaření poznal spoustu dalších rybářů, kteří mi jako mladému a nezkušenému rybáři také vždycky rádi poradili, kde mám chytat, jaké nástrahy zkoušet a na co si dát pozor.

Pozor na ostré škeble

Ale pojďme už k samotnému revíru, začneme jeho stručnou charakteristikou. Vodní nádrž Nechranice byla vybudována v letech 1961 – 1968 na řece Ohři jako zdroj vody pro nedalekou elektrárnu v Tušimicích, nicméně v současnosti slouží především už jen k rekreačním a rybářským účelům. Její rozloha je 1.338 ha (rozlohou je pátá největší přehrada v ČR) a maximální hloubka – samozřejmě u samotné přehrady jako takové – je 46 metrů. Jinak běžná hloubka se pohybuje v rozmezí od 4 do 20 metrů. Čím je tato nádrž unikátní, to je její délka sypané hráze. S 3.280 metry je totiž jedničkou ve střední Evropě.

Dno Nechranické přehrady je hodně členité s různými povrchy dna od písčitého, přes kamenitý až po bahnitý. V zásadě je možné říci, že je dno jiné prakticky v každém úseku přehrady. Na co je ovšem třeba dát velký pozor, to jsou škeble, které pokrývají více než 50 % dna revíru a o které si při nevhodné montáži snadno uříznete návazec. Já osobně používám na montáž jen pletenou šňůru, ale měním ji každý měsíc, protože bývá od škeblí potrhaná a nerad bych se připravil o úlovky.

Lov 24 hodin, ovšem bez bivaku

Pokud se rozhodnete vyrazit na Nechranice na rybářskou dovolenou, musíte mít na paměti, že tu platí zákaz stanů a bivaků. Takže i přesto, že vím, že porybní jsou přívětiví a tolerantní chlapi, určitě bych je porušováním tohoto zákazu neprovokoval. Budete si muset vystačit buď s deštníkem s bočnicemi, nebo s brolíčkem. S hledáním ubytování jako takového byste neměli mít kolem přehrady problém. Chat i penzionů je kolem Nechranic široká cenová i kvalitativní paleta.

Největší nápor rybářů je samozřejmě okolo kempu a v dalších místech, která jsou snadno dostupná autem. Pokud chcete mít na rybařinu klid, určitě se vydejte pěšky tam, kam auta nemohou. Naštěstí, ačkoli je přehrada intenzivně navštěvovaná také z jiných důvodů než je rybaření (vodní sporty, rodinné dovolené, jachty apod.), nemusíte mít strach z přehnaného rušení vašeho klidu u prutů. Spalovací motory jsou tu totiž zakázané a pobřežní hromadné aktivity se většinou koncentrují jen kolem zmíněného campu a chatových osad.

Co je na tomto revíru velmi příjemnou novinkou, to je prodloužení doby lovu v letních měsících. Od 16.června do 31.srpna si můžete užít 24-hodinový rybolov hodin. Ještě v loni jsme tu chytali jen na režim trefně zvaný 4 hodiny pauza.

O kaprech menších i těch velkých

Ryby se do přehrady vysazují pravidelně každý rok a pro zajímavost si dovolím zmínit, že právě vloni přibyly do Nechranické nádrže ryby konkrétně z Máchova jezera, které muselo být vypuštěné z důvodu dlouho plánovaných úprav.

Na většině rybářských míst na přehradě máte v poslední době největší šanci ulovit kapry v délce do 60 centimetrů, vůbec nejčastěji se jedná o násadu v délce kolem 40 centimetrů. Tito kapříci velmi dobře reagují na montáž s krmítkem, do kterého doporučuji vmáčknout směs s řepkou, kterou doslova milují a jsou tu na ni zvyklí od místních masařů. Jako nástraha postačí burisony, nebo foukaná kukuřice a uvidíte, že si záběry rozhodně užijete.

Nicméně protože přehrada disponuje velkou vodní plochou i hloubkou, pochopitelně je na ní šance dostat i velké kapry. Největší kapr, o kterém určitě vím, že byl na Nechranicích ulovený, měřil 92 cm a vážil 16 kg. Vsadil bych se, že tu byli uloveni i větší, ale bohužel ne každý rybář se se svou trofejí pochlubí.

Chce to krmit a to co nejdéle

Nicméně pokud chcete na Nechranicích cílit na velké kapry, základem je volba správného místa. Bez echolotu se porto neobejdete. Mně se osvědčilo hledat na dně takové lokace, jako jsou hrany, police, anebo dokonce původní koryto řeky, od června do října ideálně v hloubce mezi 10 a 15 metry.

Ale najít dobré místo není samozřejmě vše. Důležité je správně vnadit. Troufám si tvrdit, že nejde až tak o kvalitu, nebo příchuť vašich boilies, nebo pelet. Co je nejdůležitější, to je délka vnadění před samotným rybolovem. Tři, nebo i čtyři dny vnadění je málo. Ideální je zakrmovat celý týden. Teprve pak se můžete v kombinaci se správně zvoleným místem těšit na záběry trofejních kaprů. A pokud se ptáte, jak masivně na přehradě zakrmujeme, pak v ideálním případě kolem 5-ti kilogramů boilies denně, k tomu 1 kilo kukuřice každý den bez přestávky. Vnadící místo by nemělo být příliš rozsáhlé, bohatě postačí rozkrmovat do vzdálenosti 10-ti metrů od bójky.

Hlavně na Nechranicích nehledejte kapry v zimních měsících, kdy není voda dostatečně prohřátá a kapři jsou ještě „zazimovaní.“  Nejdříve doporučuji na kapry vyrazit koncem března, ještě lépe až v dubnu, nejlépe kolem dobře prokysličeného přítoku Ohře. Tam budete mít na úlovek největší šanci.

Zamířeno na dravce

Ale nerad bych mluvil jen o kaprech, i když právě to jsou ryby, na které chodím k vodě nejčastěji. Podívejme se na dravce, kterých už tu mám taky „pár“ na kontě. Ovšem trofejní kus, který rozhodně stojí za zmínku, není můj, ale mého tchána. Jeho rekordní štika z Nechranic byla dlouhá 132 cm a vážila přes 19 kg. Takováto úctyhodná zubatice na mě, věřím, ještě čeká.

Stejně jako v případě kaprů je nejlepším místem, kde hledat větší štiky, nebo candáty, koryto řeky, výrazné hrany a zlomy na dně, stejně jako výrazné vázky, kde se tito dravci a obzvláště candáti rádi schovávají i loví. Co se candátů týče, největší úspěchy tu mají kolegové, kteří loví ve třicetimetrové hloubce z lodě. Jinak z nástrah nám na candáty funguje stará osvědčená klasika - mrtvá rybka na položenou, nebo na ocásek z ryby. Máme s kamarády vypozorováno, že nejlépe candáti reagují na plotice a perlíny.

O sumce rozhodně není nouze

Opravdu dominantním dravcem je na Nechranicích sumec. Snad každý rybář, který sem jezdí lovit, už se s ním setkal. Kolem roku 2007 jich tu bylo vysazeno obrovské množství a sumcům se na přehradě tak dobře daří, že na nastraženou rybku chytíte s mnohem větší pravděpodobností právě sumce, než štiku, nebo jiného dravce. Ale pokud půjdete na sumce cíleně, doporučuji jako nejosvědčenější nástrahu živého perlína kolem dvaceti centimetrů. Nastražte ho pěkně pod kačenu, nejlépe 30 centimetrů ode dna. Přesně tímto způsobem jsem dostal v loni sumce 130 centimetrů dlouhého. A že tu určitě budou i podstatně větší kusy.

Nejúspěšnější vláčecí technikou na sumce je na přehradě trolling, ale protože jsou zde zakázané spalovací motory, je třeba použít elektromotor s pořádnou zásobou energie.

Pokud byste chtěli vědět, kde se na Nechranicích tahají největší sumci a štiky, pak vám prozradím, že v místě, kterému se říká Bouračky. Je to dnes už zatopená lokalita, kde dříve stávaly domy a ze kterých už zbyly jen rozmáčené základy. Právě sem se uchylují do úkrytů ti největší dravci a dokonce právě tady byl před deseti lety uloven při trollingu sumec v délce 232 centimetrů a váze 82 kg. 

Diskuze

michal frlaus frli    16.02.2015 15:29
Nonstop v letnich mesicich uz na nechrankach nejsou novinka uz par let to je
Oldřich Bureš Rybkolap    31.10.2015 13:57
Čtivě napsané, ale s hromadou bludů......., asi čerpáno z povídání. OB

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Odběr novinek