Multifunkční nůž, který zdokonalí výbavu aktivního rybáře

18.05.2020 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Multifunkční nůž, který zdokonalí výbavu aktivního rybáře

Mezi praktickými multifunkčními noži jsem narazil na velmi vydařený kousek, který vám na rybách dokáže pomoci v celé řadě běžných, ale i ojedinělých situací. Pojďme si ho dobře prohlédnout. Třeba s přehledem trumfne vaši rybičku, kterou k vodě celé roky z nostalgie nosíte.


Myslíte si, že je váš rybářský nůž zanedbatelnou součástí výbavy, jehož kvalita na rybách nehraje roli? Velká chyba. Právě výběr rybářského nože pokládám za velice důležitý, protože je to u vody jedna z nejčastěji používaných pomůcek. Krájení jídla, ořezávání nástrah, příprava dřeva na oheň, práce s vázacími materiály, oprava poškozené výbavy - to je jen drobný výčet aktivit, na které se hodí kvalitní multifunkční "kudla." A to si určitě sami vzpomenete na mnohé další.

Neztratitelný Trekker LD43

Každopádně se pojďme podívat na nůž, který jsem vyhodnotil pro všechny vyjmenované příležitosti jako maximálně vhodný - jedná se o nůž Ruike Trekker LD43, který výrobce primárně zacílil na potřeby záchranářů, ale podle mého názoru je jako dělaný i pro nás - aktivní rybolovce.

Začněme jeho základními parametry. Nůž Trekker LD43 je v zavřeném stavu dlouhý 11,4 cm, samotná čepel je pak dlouhá 85 mm a celková váha nože činí 205 gramů. Střenky tvoří odolný a dobře profilovaný plast G10, díky kterému nůž výborně sedí v ruce a neklouže. Navíc střenky nesou svítivě žlutou (žlutozelenou) barvu, takže se není třeba bát, že byste nůž snadno ztratili v trávě, v listí a podobně. 

Nůž Ruike Trekker nabízí svému majiteli dvanáct funkcí, se kterými se velmi dobře pracuje. Už po pár říznutí a prvním prohlédnutí výrobku je evidentní, že je nůž velmi dobře zpracován. Překlápění funkcí je čisté, bez vůle, ne příliš tuhé, ani příliš citlivé. Nůž působí robustním, pevným a odolným dojmem. Není to žádná brutální těžkopádná dýka, ani malý nepraktický nožík - prostě rozměry a váha tak akorát pro běžně rostlého rybáře.

Otevíráme jedinou rukou

Mezi prvními z funkcí Trekkeru je třeba samozřejmě jmenovat hlavní nůž, který jsem při praktickém testování používal nejčastěji. Čepel se snadno vyklápí bez použití druhé ruky díky malému čepu, za který stačí lehce zabrat palcem a nůž je otevřený. Naopak při zavření je třeba uvolnit pojistku (velmi dobrý obvyklý bezpečnostní prvek, který kladně kvituji), což se dá také zvládnout v jedné ruce.  

Bohužel jsem nůž netestoval měsíce ani roky, takže nemohu komentovat dlouhodobou odolnost ostří, ale za těch pár týdnů jsem byl s ostrostí nože na výsost spokojený. Jak tato čepel, tak ostatní nástroje jsou vyrobené z nerezové oceli, takže žádný strach z vlhkosti, zmoknutí, nebo dokonce pádů do vody. 

Další z funkcí je pilka - rozumně dlouhá, zuby pilky bezvadně zajíždějí do dřeva, s touto pilkou ukrojíte i 5 centimetrový kůl bez nějaké dramatické námahy (záleží samozřejmě i na tvrdosti konkrétního dřeva).

Zapomněli jste doma drtičku boilies? Nevadí

Jako další tu máme křížový šroubovák a pinzetu - praktičtí pomocníci, které jednou za čas využijete na rybách určitě, ale také úderník primárně určený pro rozbití skla. Pro nás kapraře najde ovšem jiné využití - perfektně se s ním tříští (drtí) boilies a pelety do PVA nebo do vnadících směsí. Doporučuji vyzkoušet - je to sice drobnost, ale velice praktická. 

Dalším nástrojem, který můžete z nože Ruike vyklopit, je pak řezač bezpečnostních pásů, který se zase bezvadně hodí na přeřezávání silných šňůr a monofilů. Oceníte ho, stejně jako já, až budete kotvičkovat při zdolávání ryby, které se vám zamotají do starých šňůr a vlasců. Jediný silnější řez do šňůry a můžete zdolávat rybu dál. 

No a co by to bylo za rybářský nůž, kdyby nebyl vybavený otvírákem na láhve, že? Sice dnes už si řada rybářů raději bere na ryby pivo v plechovce či pet láhvích, ale i tak mít otvírák se prostě hodí. Co když parťák přiveze plzíňku pěkně v původním tedy skleněném balení. V tomto případě je ovšem otvírák vylepšený šroubovákem a navíc ještě odstraňovačem izolace drátů. 

Dále tu máme průbojník s očkem, v jehož případě nemám strach, že byste ho na rybách nedokázali využít. Mně posloužil při rozvazování uzle na sumcové šňůře, ale také při vydlabávání jamky do boilies, do které pak usazuji plovku na panáčka. 

Na broli, nebo k pasu? Jak je libo

No a pak tu máme ještě výklopnou karabinu, díky které můžete nůž zavěsit ke stropu bivaku, nebo na dráty brolíčka, aby byl pořád při ruce a sponu na boku nože k uchycení na opasek, nebo za vrchní okraj kalhot.

Co říkáte? Nezasloužili byste si takovou šikovnou kudlu, která na rybách pomůže v nepřeberném množství nejrůznějších situací? Cena nože Trekker LD43 je 1.599 korun, což není málo, ale rozhodně je to částka, která se do takovéhoto nože vyplatí investovat. Tento nůž mohu z vlastní zkušenosti všem rybářům vřele doporučit.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 27x
Tip 27x

Odběr novinek