Mikro multitool: fantastický pomocník, kterého musíte mít ve své výbavě

11.05.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Mikro multitool: fantastický pomocník, kterého musíte mít ve své výbavě Hledáte šikovný nástroj, který sloučí celou řadu nářadí pro práci s montážemi i nástrahami do jednoho maličkého výrobku? 

Bez některých moderních vychytávek už si svůj rybářský penál s vybavením na montáže ani neumím představit. Jednou z nich je maličký multifunkční nástroj od firmy Leatherman, který v sobě při své maličké váze i rozměru nabízí hned 10 prakticky využitelných nástrojů pro precizní práce jak s montážemi, tak s nástrahami. 

V kontroverzi s tímto pozitivním úvodem musím přiznat, že jsem nikdy nebyl zastánce klasických multioolů (multinástrojů). Zdálo se mi, že je ne nich zbytečně moc prvků, které v praxi ani nevyužiji, že jsou příliš tlusté do ruky pro pohodlnou práci s nimi a také zbytečně těžké. Ale mikro multitool od Leathemanu, to je něco docela jiného. Nejen, že je vybavený řadou konkrétně využitelných prvků, ale navíc je lehoučký (pouhých 51 gramů) a maličký (zavřený jen 6,5 cm), takže o něm v kapse, nebo v rybářském penále či batohu ani nevíte. 

Jemnější, ale festovní práce

Přitom je zase ale dostatečně velký na to, aby se s ním dobře pracovalo. Je to takový tříčtvrťák – tzn. na úchop dvěma až třema prsty proti palci. Ať už zrovna používáte nožík, nůžky, nebo šroubovák, práce s nimi je při malém formátu taková jemnější, také by se dalo říct že preciznější. 

Tento multitool, který se přesně jmenuje Leatherman Micra, je navíc vyrobený z kvalitní nerezové oceli 420HC. Díky ní odolává tento multitool dlouho proti opotřebení, což je ideální především u nůžek a nožíku. Materiál je dostatečně pevný a snese i hrubší zacházení, což rozhodně není na rybách na škodu. 

Nůžky i nožík „makají“ fantasticky

Ale pojďme se podívat na to hlavní v případě multitoolu, a to, čím vším je právě tento kousek osazený. Začněmě ústředním nástrojem, kterým jsou nůžky s pružinovým systémem. Jejich břit je dlouhý 2,5 cm a celková délka téměř 11 cm. Jak jsem si na rybách důkladně vyzkoušel, výborně stříhají klasický vlasec, ale i silné monofily, šňůrky s potahem i bez a olověné šňůry s jádrem i bez. 

Dále nám multitool nabízí samozřejmě nožík s délkou čepele 4 mm, krásně jedovatou špičkou a vynikajícím ostřím, které má jednostrannou fazetku. Ostří tak bude odolné proti vylomení materiálu a současně se bude dobře brousit. S tímto nožíkem o celkové délce 10,3 cm včetně „ručky“ se pěkně pracuje například při ořezávání boilies, krájení kousků pečiva na mlaskačku, vykrajování brambor atd. Nůž se lehounce a snadno otevírá pomocí nehtu a v otevřeném stavu pevně drží. 

Šroubováků přehršel

Dalšími dvěma nástroji v pořadí jsou úzký a silný šroubovák, ten slabý pod sebou navíc ukrývá otvírák na láhve…například nečekaně pivní. Oba jsou krásně pevné, masivní, v otevřeném stavu pěkně sedí a hodí se také pro vydlabávání nástrah jako je boilies, pop ups, pelety a další. Opět jsou stejně krásně otevírat nehtem jako v případě nožíku. 

A kromě plochých šroubováků nezapomněl výrobce ani na šroubovák křížový – tedy v tomto případě kombinovaný. Potřebujete si utáhnout šroubek v rybářském křesílku, nebo na svém stolečku? Žádný problém.

Pinzeta šetří nervy, další prvky pomohu s přesností

Pak tu máme v záloze pinzetu, kterou oceňuji při „lovení“ bročků a malých háčků, ale také třeba stoperů a krimpů ze svých rybářských krabiček. 

Dále multitoolek nabízí nástroj na čištění nehtů (dloubátko a pilník), který vám může posloužit nejen na nehty po intenzivním ručním míchání krmení, ale také přibroušení větších háků, anebo dlabání boilis na jejich vnitřní prodipování, nebo preciznímu přiložení pop ups v případě nástrahy na panáčka/sněhuláčka.

No a pak tu máme ještě docela posledního pomocníka, a to měřítko. Můžete si vybrat, zda potřebujete měřit v palcích, či v centimetrech a skvělé je tohle měřítko třeba pro určení délky vlasu pro nástrahy pod háčkem, ale také třeba vzdálenosti nástrahy od háčků, stažení délky potahu z potahované šňůrky a další a další potřebné úkony při výrobě montáží.     

Záruka neuvěřitelných 25 let 

Multitool Leatherman Micra si můžete vybrat v jedné ze šesti barev (modrá, zelená, stříbrná, šedá, červená, černá) a dostanete na něj od výrobce fantastickou záruku v délce 25 let (stačí svůj multitool registrovat na stránkách výrobce). Balení obsahuje kromě nástroje samotného také přehledný český návod a nálepku, která definuje, že se jedná o 100% originál a žádnou lacinou kopii.

Multitoolek jsem zakoupil na: https://store.moris-distribution.cz/micra-green/ za 1.290 Kč a mohu ho všem rybářům doporučit. Je to takový malý i velký pomocník v jednom, který mi dělá radost již dlouho, a právě proto jsem vám ho musel představit. 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek