Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli je vaše rybářská mikina to pravé na vaše výpravy, které často provází chlad, vlhko a déšť? Musím říct, že po vyzkoušení skutečně dobře vymyšlené mikiny už si na ryby klasickou vytahanou „klokanku“ skutečně brát nebudu. Neplní totiž ani z deseti procent svoji funkci tak jako dotažená mikina od výrobců kvalitního outdoorového oblečení.
O jakých vlastnostech to mluvím? Pojďme se podívat konkrétně na mikinu Femund z dílny českého Tilaku i na to, jak se na rybách předvedla na těle.
Fantastická elasticita i hřejivost
Začnu tím, že tato mikina je vyrobená z materiálu Polartec Powerstratch, díky kterému je úžasně elastická, a tak dokáže výborně obepnout tělo i hlavu v kapuci. Jednoduše vás po oblečení krásně obalí a nenechává nikde žádný zbytečně velký volný prostor, kde by vám rychle unikalo teplo od těla. Současně vám její elasticita umožňuje neomezený pohyb, takže při jakékoli aktivitě mikina neobtěžuje, netáhne ani neplandá. Tuhle vlastnost oceníte především při nahazování, ale také při dlouhém veslování na člunu a dalších fyzicky náročnějších aktivitách u vody.
Foto: Míra Fořt
Materiál je zevnitř nejen velice příjemný, ale navíc výborně dýchá a dokáže rychle odvětrat pot od těla ven. Určitě vás hned napadne, že to musí být výborná druhá vrstva. Ano, přesně tak to je. Mikinu jsem nosil na výpravách pod bundou Raptor od Tilaku (recenze této bundy ZDE) a obě tyto vrstvy fungovaly vzájemně na jedničku. Mikina předávala vlhkost bundě a bunda ji pouštěla ven. Nikde se mi pot nepříjemně nezadržoval a přesně tak by to má být.
Často jsem měl ale mikinu na sobě jen tak na termo i obyčejném triku. A musím říct, že dokázala i sama o sobě krásně zahřát, byť byste to do ní neřekli, protože to není žádný „macatý“ kus látky. Polartec má na rozdíl od jiných technologicky vyspělých materiálů navíc ještě tu zajímavou schopnost, že dokáže hřát i když je vlhký, nebo dokonce mokrý.
Vítr bez problému a rychle schne
Příjemné je také to, že vám snadno neporfoukne, což je častý nedostatek běžných rybářských mikin. Zmíněný Polartec si dokáže poradit s větrem opravdu velmi dobře, a to pokládám za naprosto elementární faktor. Sami dobře víte, jak často si na rybách vítr užijete, jak vás dokáže potrápit, ale také jak dokáže zamávat s vaším zdravím.
Foto: Míra Fořt
A abychom daný materiály pochválili ještě více, musíme mu přiznat, že jednak velice rychle schne, a navíc nezadržuje pach potu. A to jsou přesně ty záležitosti, které nás obecně na trikách a mikinách při dlouhých výpravách trápím nejvíce. Mikinu chcete na výpravě nosit několik dní v kuse, nesmrdět sami sobě a když už se vám při vyvážce nebo třeba zdolávačce podaří zmoknout, chcete, aby vám vyschla na větvi, křesílku, nebo pod "střechou" bivaku co možná nejdříve.
Kapes paleta
Když se zaměříme na kapsy mikiny Femund, najdeme jich na ní celkem 5. Tři vnější se zipy (klasické dvě boční) a jedna náprsní, další dvě pak zevnitř na břiše po obou stranách hlavního zipu mikiny. Do vnější náprsní kapsy se krásně vejde příposlech (je na něj vysloveně jak dělaná), ale nosím v ní třeba i klíče od auta, zapalovač, nebo malý multitool. Prostě věci, které chci mít v daný moment striktně pod kontrolou, nebo prostě po ruce.
Boční přední kapsy už jsou podstatně větší, do každé z nich se mi vejde celá dlaň s roztaženými prsty. Kapsy tak pojmou i opravdu velký mobil, ale také komplet sestavu – zimní čepice, fleecové rukavice a nákrčník. Vnitřek těchto kapes tvoří na dotek příjemný síťkový materiál, ze kterého jsou vyrobené i obě vnitřní kapsy. Také vnitřní kapsy mají pro představu rozměr na jednu dlaň s roztaženými prsty.
Foto: Míra Fořt
Chytré zipy
Zipy vnějších kapes i hlavní zip mikiny jsou YKK, se kterým mám dlouhodobě na oblečení tu nejlepší zkušenost. Funguji rychle, jsou odolné a nemají tendenci se kousat do látky. Hlavní zip mikiny Femund je ještě podšitý měkoučkou légou a navrchu je zakrytý maličkou kapsou, nebo chcete-li „garáží“, do které se chová jezdec zipu. To je báječná vychytávka, protože si při rychlém zapínání mikiny až úplně ke krku neskřípnete kůži, nebo vousy. Jak já mám rád tyhle drobné, ale vysoce praktické detaily. A aby byla informace k zipům kompletní, pak musíme ještě zmínit, že zatímco hlavní zip mikiny má pod sebou légu, aby neprofoukl, tak zipy kapes jsou ze stejného důvodu vybavené poctivým zátěrem.
Když se podíváme na rukávy, taky ty jsou ukončené průvlaky na palce. Rád je využívám v momentech, kdy je opravdu dost chladno a já chci mít zakryté dlaně, aby byly ruce do možná nejvíce v teple. S navlečenými průvleky se dobře drží prut i klička navijáku, ale je jasné, že nebudou příliš praktické třeba při plnění návnady do krmítka, nebo mačkání obalovací pasty na boilies.
Kapuce pro jednu ruku
Mikina má solidně vysoký límec, na který přímo navazuje kapuce. Díky Polartecu Powerstretch je samozřejmě i kapuce krásně pružná. Snadno a také velice rychle si ji natáhnete na hlavu i jednou rukou, když třeba v té druhé držíte prut a zdoláváte rybu. Stažení kapuce dolů je stejně rychlé a snadné.
Foto: Míra Fořt
Parádní střih i design
Mikina má moc pěkný střih a je velmi lehoučká (jen 360 gramů). Má skvěle zpracované ploché švy vytažené na vnější stranu mikiny, takže vás při jejím nošení absolutně nijak nešimrají, nebo snad neškrábou na kůži. Sbalíte ji do paklíku o rozměrech cca 25 x 15 x 15 cm a v rybářské taškovině vám tak nezabere žádný dramatický prostor. Prostě ideální formát, díky kterému mám mikinu na rybách stále k dispozici.
Pokud byste se pro mikinu rozhodovali, možná vám pomohu s volbou velikosti tím, že jsem vysoký 183 cm, vážím 80 kilo a zvolil jsem velikost L. Klidně bych mohl mít i M a mikina by mi ještě přesněji seděla na těle, ale jsem, přiznám se, trochu pohodlný a to, že je mi mikina o maličko větší, mi prostě vyhovuje.
Moc se mi líbí celkový design mikiny i mnou vybraná modrá barva, která bude některým rybářům připadat příliš výrazná. Ale já už jsem prostě nechtěl další tmavý nenápadný kus oblečení. Navíc když ji využiji při lyžování, nebo horských tůrách, tam mi bude výraznější barevnost rozhodně fuk. Nicméně, pokud byste konkrétně vy chtěli zvolit více rybářskou barvu, nabízí se Femund v celošedé, nebo šedovínové variaci.
Foto: Míra Fořt
Mikunu Tilak Femund jsem pořídil na eshopu Tilak.cz za 3.590 korun a jsem s ní na rybářských vycházkách velmi spokojený. Je to měkoučký a příjemný parťák do jakkoli chladných dnů, kterých na rybách není málo. Mikinu doporučuji všem rybářům, kteří hledají špičkovou kvalitu, která jim dokáže rybářské výpravy zpříjemnit.
Mikina Tilak Femund přehledně:
Materiál: elastický Polartec Powerstretch
Zipy: YKK kryté zátěrem, nebo zespod légou
Typ vrstvy: druhá i finální horní
Odolnost větru: ANO
Paropropustnost: ANO
Hřejivost: velmi solidní i v mokrém stavu
Počet kapes: 3 vnější, 2 vnitřní
Smyčka na palce: ANO
Hmotmost: 360 gramů (velikost L)
Kapuce: elastická s vysokým límcem
Cena: 3.590 Kč
Foto: Míra Fořt
Diskuze
Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.