Manželka rybáře: 16 let jsem zbytečně bojovala s rybařinou a nakonec jí taky propadla

11.03.2015 Rady a tipy
Tip
Manželka rybáře: 16 let jsem zbytečně bojovala s rybařinou a nakonec jí taky propadla Léta jsem nerozuměla manželově lásce k rybařině a bojovala s tím, že mi odsává manželův čas i peníze, až jsem jí nakonec sama propadla i s našimi dětmi. Co mě zlomilo a proč si myslím, že by se rybám měly věnovat i ostatní ženy?  

 

Autorka: Petra Karlová

Když jsem před šestnácti lety poznala svého muže, už tehdy byl zapálený rybář a neustále ho to táhlo k vodě. Tenkrát mu stačilo nahodit obyčejný starý prut na vesnickém rybníku a vytáhnout kapříka, který byl jako rybí mimino ve srovnání s rybami, co vídáme na obálkách rybářských časopisů. A i s malým kapříkem už se tenkrát fotil a pyšnil se jím.

No, a zatímco on vstával o víkendech brzy ráno na ryby, celý natěšený na další hodiny na rybách, já jsem toužila proválet v posteli celý den a k vodě se mi nechtělo ani v nejmenším. Ale protože jak známo láska hory přenáší, donutila jsem se kvůli němu vyhrabat z vyhřáté postele a vyrazit s polštářem i peřinou v ruce s ním. Dvě, tři hodinky jsem si zdřímla v autě, zatímco on chytal a pak hurá společně zpátky domů. Nechápala jsem, co na tom rybaření má… 

Postupem času si manžel pořizoval stále dokonalejší, ale i dražší vybavení. Nestačila jsem valit oči na sumy za tyto rybářské poklady a představovala si, co bych si za ty peníze mohla pořídit já. Mohly to být třeba troje nádherné boty a půl skříně slušivých hadříků v pestrých jarních barvách - rozhodně ne v odstínech khaki s maskovaným vzorem, kterým dává přednost ten můj rybář. Vlastně jsem manželovi od začátku z legrace vyhrožovala, že až se začne oblékat do zelené barvy i v civilu, tak se rozvedeme… Ale nákupem stále dražší výbavy to nekončilo.

Z krátkých vycházek k vodě se staly rybářské výpravy, které se začaly protahovat nejprve na noční rybolov, postupem času dokonce na několik dnů v kuse. Nadšená jsem z toho rozhodně nebyla. Manželova spotřeba krmení a nástrah stále rostla a pro mě bylo absolutně nepochopitelné, že tolik materiálu nahází do vody a pak třeba ani nic nechytí. A když už kapra chytí, vyfotí se s ním a zase mu dá svobodu. Podle mě úplně zcestné! Chytit, vyfotit, políbit, pustit a nesníst?

Čas strávený bez nás tě přijde draho

Ale jednoho krásného dne už jsem měla celé manželovy rybařiny opravdu dost. Vzpomínám si, jak si tatínek vyrazil na dobrodružnou výpravu na Slovensko na Liptovskou Maru těsně po narození naší druhé dcery. Byl tenkrát pryč celý týden a naší maličké za těch sedm dní třikrát píchali ucho a já s ním podnikala rovněž velmi dobrodružné výlety – na noční pohotovost ORL. V noci jsem Vaškovi volala celá vyčerpaná a hysterická a vyčítala mu, že on si ve chvíli, kdy má být s rodinou prostě chytá ryby, jakoby se nechumelilo.

A tak jsem si řekla dost. Když chceš trávit takovou spoustu času mimo rodinu, chci z toho taky něco mít, aby mě tvá nepřítomnost tolik neštvala. No a tak jsem si z manželova koníčku udělala celkem slušnou „brigádu.“ Domluvili jsme se na pevně vyměřené sazbě, kterou mi bude manžel vyplácet za dny a noci, které bude trávit na svých milovaných rybách. Za každý den a noc jsem mu účtovala 150 Kč, takže čím déle byl pryč, tím více ho to odloučení stálo J  

Rybaření jsem propadla i s dětmi

Ale pokud si myslíte, že celý příběh končí mojí finanční kompenzací času bez manžela a Vaškovou bezmeznou láskou k rybaření, tak to jste na velkém omylu. Manželův koníček se ještě více zhmotnil, dostal konkrétní podobu a dokonce název. V rybařině totiž začal podnikat formou e-shopu a ne sám. Vtáhl do toho celou rodinu včetně mě!

Dobrovolně a bez mučení se přiznávám, že jak jsem rybařině zpočátku vůbec nerozuměla, tak čím více jsem se o ni začala v rámci udržení manželství zajímat, najednou mě to pohltilo. Zní to skoro jako sci-fi, ale doslova mě to začalo fascinovat. Náš eshop se jmenuje Progressive Baiting a baví doslova celou rodinu. Naše děti znají dokonale náš sortiment a okamžitě by mohly udílet rady začínajícím rybářům. Dneska podnikají rybářské výpravy společně s tatínkem a jsou z nich nadšené. Propadly dokonce závislosti "chyť a pusť", prostě celý tatínek.

Rybolov si zamiloval i náš nejmenší člen rodiny - tříletá fenka jorkšírského teriéra Keys, která svojí váhou nedosahuje ani dva kilogramy. Je opravdu komické, když vidím toho malého tvorečka, jak se třese na to, aby se pomazlil s právě uloveným kaprem, který je desetkrát větší než ona. Svoje sympatie dává Keys najevo i mohutným sumcům, kteří by ji bez mrknutí oka slupli jako malinu, kdyby dostali ve vodě příležitost. Poctivě ochutnává naše boilies a myslím, že jí vážně chutná.

Zážitky, o které už nechci přicházet

Dokonce už jsem se zúčastnila třídenní výpravy s manželem. Vyrazili jsme na jednu krásnou pískovnu, kde jsem mohla spolu s ním nasávat atmosféru vodního království a sledovat dechberoucí západ slunce přes nahozené pruty. Poprvé jsem tehdy zažila nocleh v bivaku a ocenila rybářskou výbavu, za kterou Vašek tolik utrácel. Najednou mi ty náklady vynaložené na výbavu vůbec nepřišly důležité. Dokonce mi ani nepřišlo důležité, zda máme, nebo nemáme úlovky. Tak velký a nepopsatelně krásný to byl pro mě zážitek a já dnes za něj Vaškovi moc děkuji. Už teď se těším na naši další výpravu. Rybařina je jako viróza. Rychle jsem se jí nakazila, ale uzdravit se nehodlám J

Když si dnes zpětně prohlížím fotky, kde je Vašek se svou rybou v náručí, dokonale vnímám jeho radost a nadšení. Vidím na něm, jak je šťastný. Dokonce jsem si nedávno prohlížela fotky a videa z jeho již zmíněné výpravy na Maru a musím uznat, že je to nádhera. Nikdy bych nevěřila, že to dnes řeknu, ale dokonce se trošku stydím, že jsme mu ten zážitek tenkrát kazili našimi návštěvami ORL. 

A věříte, že i rybářský veletrh se pro mě stal úžasně zajímavým? Letos jsem už druhým rokem absolvovala FOR FISHING v Praze a musím říct, že by mě ani ve snu nenapadlo, jakých rozměrů tahle akce dosahuje. Kdo se zúčastnil, ví, o čem mluvím. Pro nezasvěcené bych to přirovnala k několika hypermarketům na jednom místě, kdy nevíte, na co koukat dřív. Rozmanité barvy, směsice vůní, obrovská škála rybářského vybavení (od ponožek až po lodě) a mnoho a mnoho nadšenců rybářů i rybářek, kteří mají jedno společné - milují rybařinu.

Ukažte svým ženám, oč přichází, když neloví s vámi!

Proto milé manželky a partnerky, mějte pro své drahé rybáře pochopení. Vždyť jejich vášeň pro rybaření může dobře stejně naplňovat i vás. Každá rybářka vám potvrdí, jak krásný je čas strávený v přírodě u oblíbeného revíru. A vy, páni rybáři, zkuste nás ženy vzít s sebou na ryby. Kdo ví, třeba když nás vezmete sebou, bude to příjemně strávený společný čas. Konečně se zastavíme, zakotvíme u vody a ten zrychlený svět kolem nás necháme plynout jako vodu v řece. Všem nadšeným rybářům i rybářkám přeji krásné úlovky a Petrův zdar!

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x

Odběr novinek