Lehoučká i odolná čelovka, kterou můžete mít vždycky po ruce, páni rybáři

02.05.2017 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Lehoučká i odolná čelovka, kterou můžete mít vždycky po ruce, páni rybáři

Nová odolná čelovka z dílny firmy Fenix se hlásí o pozornost rybářů. Je extra lehká, odolná, výkonná i inteligentní. Jak si tato svítilna, která zavání dokonalostí vedla v mém praktickém a doslova nešetrném testování?


Je zajímavé, že na trhu najdeme celou řadu čelovek, které mají jednu, nebo dvě propracované vlastnosti, ale na ostatní se při vývoji jaksi zapomnělo. Přitom opravdu kvalitní čelová svítilna by měla disponovat celkovým souhrnem dobře promyšlených kvalit tak, aby byla pro svého uživatele maximálně přínosná. 

Jaké asociace vás napadají, když se řekne rybářská čelovka? Odolnost? Dosvit? Výdrž, nebo snad široké světlo? Těmito všemi slovy a zdaleka ne jen těmito lze charakterizovat docela novou čelovku HL26R od firmy Fenix. Při testování se svítilna projevila jako velmi praktický pomocník pro kterýkoli případ použití, kdy potřebujete mít volné ruce a přitom se nechcete o čelovku strachovat.

Odolnost a výkon v jednom balení

Tato čelovka je stejně tak vhodná pro běžce, náročného turistu, horolezce, příznivce kempování a lesníka, jako pro nás rybáře. Nicméně troufám si říci, že právě rybáři by měli tuto svítilnu ocenit nejvíce, protože souhrn její technologické výbavy využijí podle mého názoru nejefektivněji. Pojďme se přehledně podívat, jakými vlastnostmi ji výrobce napěchoval:

 • velmi nízká váha (pouze 86 gramů včetně akumulátoru)
 • malé rozměry svítilny 6,5 x 4,4 x 3,7 cm
 • přímé nabíjení akumulátoru přes mikro USB konektor
 • nárazuvzdornost (pád z 1 metru)
 • voděodolnost (ani prudký déšť svítilnu neohrozí) a prachotěsnost
 • 1 hlavní a 2 doplňkové LEDky s širokým neoslnivým kuželem světla
 • celkem 7 světelných režimů
 • dosvit až 100 metrů
 • maximální výdrž čelovky 100 hodin
 • digitální regulace jasu a paměť posledního nastaveného režimu 
 • ovládání jen pomocí dvou tlačítek
 • pohodlný popruh s reflexními prvky
 • životnost všech tří LED 50 000 hodin
 • volitelný směr svitu naklopením svítilny v držáku

Co říkáte, je to čelovka, která by vám mohla vyhovovat právě na břehu rybníka či řeky při vašem nočním lovu? A to si ještě předvedeme celou paletu praktických světelných režimů, o kterých byla ve výčtu vlastností HL26R řeč. 

450 lumenů, nebo 25 hodin svitu?

Hlavní reflektor s nejdelším dosvitem nabízí čtyři režimy: 450 lumenů (výdrž 1,5 hodiny), 130 lumenů (6 hodin), 70 lumenů (12 hodin) a 30 lumenů, na které vydží čelovka svítit až 25 hodin v kuse.

Dvě doplňkové LEDky zvládají režimy tři: 40 lumenů (výdrž 13 hodin), 4 lumeny, na které čelovky vydrží svítit až 100 hodin a nakonec SOS blikání, které se postará o přivolání pomoci k vám až po dobu 26 hodin.

Při testování čelovka samozřejmě podstoupila nejrůznější peripetie, abychom si její kvality důkladně ověřili, a to i za cenu, že výrobek naše testování možná nepřežije. Například déšť mi jako hodnotící kritérium voděodolnosti rozhodně nestačil. A tak jsem zkusil svítilnu krátce ponořit celou pod vodu, abych simuloval situaci, že mi spadla například při zdolávání do vody. Jak test dopadl? Hádáte správně, čelovka svítí vesele dál. 

Testování bez kompromisů

Co se nárazů a pádů týče, těm čelí mnou testované outdoorové výrobky vždycky. Pokaždé je nechávám spadnou z výšky metr a pak i dva metry na různě tvrdé materiály (ztvrdlá hlína, pařez, štěrk) a neodpustím si hod o strom vzdálený většinou tak kolem deseti metrů, dokud se do kmenu stromu nestrefím. A tato čelová svítilna nárazy zvládla na jedničku bez jakýchkoli významných defektů.

Svítilna odolává nárazům, prachu i vodě mimo jiné díky své konstrukci z leteckého hliníku a tvrzeného plastu. O výborný výkon čelovky se zase stará lithium-polymerový akumulátor s kapacitou 1600 mAh. A za kolik čelovku koupíte? Za cenu 1.459 korun je svítilna k mání například na eshopu Kronium.cz.

Co této čelovce z pohledu nás rybářů vlastně vytknout? Uživatelské vlastnosti i cena jsou více než uspokující, takže snad design, který by nám rybářům více slušel? Každopádně si čelovku Fenix HL60R dovoluji všem rybářům doporučit. 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 95x
Recenze 85x

Odběr novinek