Lehká přívlač s velkou nástrahou je na stojaté vody ideální

28.02.2015 Rady a tipy
Zajímavost Tip
Lehká přívlač s velkou nástrahou je na stojaté vody ideální Říkáte si, co je to za nesmyslný název? Nedejte na první dojem. Pod tímto, na první pohled si odporujícím názvem, se skrývá jedna z metod přívlače, která se mi především na stojatých revírech velmi osvědčila. Pojďme se na ni podívat detailně.
 

Autor: Lukáš Ardon

Základem této techniky je kombinace velké gumové nástrahy a váhově podhodnocené jigové hlavičky. V praxi tak často běžně lovím na kopyta v délce 10, ale i 14 centimetrů doplněná o 3 – 7 gramovou hlavičku. Zatímco ještě před několika lety byl problém sehnat lehké hlavičky s háčkem odpovídající délky, dnes je situace mnohem příznivější. Hlavy pro lov ve sloupci s háčky, jejichž délka je dostatečná i na skutečně velké nástrahy vyrábí hned několik výrobců – za všechny například můj oblíbený Vlacej.cz.

Na malé dravce zásadně necílím

Důvod, proč lovit s velkými nástrahami je prostý. Jednak menší guma se s lehkou hlavičkou bude díky jinému poměru váhy chovat neobvykle a dokáže tím vydráždit dravce k útoku a pak, jelikož jde hlavně o metodu, která výborně funguje především na štiky, chci se vyhnout záběrům malých nechtěných ryb. Smutný je fakt, že je dnes mezi rybáři řada takových, které cílené chytání podmírových „kudel“ těší a je velká škoda, že si neuvědomují důsledky svého počínání.

A s tím souvisí i používání lanka. Dnes s ním lovím téměř vždycky bez ohledu na typ nástrahy. Nechci riskovat, že mi štika přeřízne vlasec a nástraha jí zůstane bodlá v tlamě. Pro štiku sice není problém se na kraji tlamy zaseklého jednoháčku zbavit jediným škubnutím hlavy, ale ani tak ji nechci vystavovat zbytečnému riziku. A co se woblerů týče, tak v tomto případě pokládám použití lanka prakticky za svou povinnost. Dvojice háčků od utrženého wobleru zaseklá v dravčí tlamě může rybě přivodit velmi pomalou a trýznivou smrt.

Kopyta mají přednost

Ale vraťme se k velkým umělým nástrahám. V naprosté většině případů pro tento styl lovu používám kopyta. Jak notoricky známé Relaxy, tak i další výrobce jako je RedBass, již zmíněné Vlacej.cz nebo Mikado. Stejnou metodou se dá ale kvalitně lovit i například na banja, která se bohužel ve větších velikostech hůře shání. Například výroba čtyřpalcového banja Relax je již dávnou minulostí.

Twistery, ať už klasické, nebo tuhé říční (mezi rybáři známé Sandry) pro tento lov používám méně. Nejde o to, že by se na tento způsob lovu snad nehodily, ale spíše o mé osobní preference. Určitě máte i vy určitý typ nástrahy, kterému dáváte jednoduše přednost před ostatními.

Hlavně nikam nespěchat

S nástrahou samozřejmě velice úzce souvisí způsob její prezentace. Při lovu s odlehčenou gumou platí zásadní pravidlo - nikam nespěchat. Nástraze samozřejmě trvá déle klesání ke dnu a právě i během něj můžeme těžit z jejího pohybu. Při lovu se tedy snažím pracovat z velké části hlavně prutem, přičemž pouze dovíjím volný vlasec a snažím se jej udržovat stále napnutý, abych měl kontakt s nástrahou. Nástraha přitom plynule pracuje i během propadávání a umožňuje lov v celé výšce vodního sloupce.

A pro které situace se tento styl přívlače hodí nejlépe? Tuto techniku samozřejmě nepoužívám vždy a všude. Nepřichází v úvahu kupříkladu na větších řekách, kde bychom kvůli síle proudu měli problém lehkou nástrahu dostat ke dnu. Zde je nutné se omezit pouze na prochytávání dravčích stanovišť v okolí břehu.

Na stojatých vodách ideální technika

Oproti tomu stojaté vody nám nabízejí daleko více možností a soustředím se na nich nejvíce na obchytávání překážek kolem břehů a na mělčiny, kde bychom při lovu s těžší hlavou měli problém. Nástrahu by bylo nutné vést buď přískoky s dopady na dno, kdy hrozí uváznutí nástrahy v porostu, nebo naplavených vázkách na dně revíru.

Pokud bychom chtěli lovit ve sloupci, museli bychom zvýšit rychlost pohybu nástrahy, přitom právě pomalý a plynulý pohyb lehké gumy je výbornou zbraní na štiky v chladné vodě na konci roku. A právě štika je při tomto lovu nejčastějším úlovkem, což úzce souvisí s velikostí používaných nástrah. Občas se na prutu ocitne i candát, a to především v ranních hodinách, když loví kolem břehů, nebo okoun. Okouny lovím touto metodou zřídka, ale když už se podaří, jde většinou o rybu, která už dokáže pěkně protočit brzdu navijáku.

Na dravce jedině s rozumem!

Závěrem je třeba si říci, že tento článek rozhodně není návod, jak zbavit naše vody dravců. Jednak jich zde už moc nezbývá, a pak je mezi námi početná skupina rybářů, kteří se o to systematicky pokoušejí, jak jen jim to Rybářský řád dovoluje. Chci vám jen ukázat, že cest k dravcům je mnoho a často je třeba dělat věci jinak, než všichni ostatní, abyste se dostali k žádanému úlovku. 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 24x

Odběr novinek