Lednový lov na boilies překvapil sérií kaprů i dvoumetrovým sumcem

10.01.2020 Zprávy od vody
Zajímavost Recenze Tip Zpráva od vody
Lednový lov na boilies překvapil sérií kaprů i dvoumetrovým sumcem

Lednový lov kaprů se dokáže zvrhnout do lovu rybích monster, která byste ve studené vodě rozhodně aktivní nečekali. Pojďte se s námi podívat na jedinečný lov na pískovně v brutálních zimních podmínkách.


Autor: Míra Fořt

Hned z kraje ledna jsem se rozhodl vyrazit na víkendovou výpravu, abych v ledové vodě otestoval nové boilies od Baitology, a to Fish Krill o velikosti 24 milimetrů. Zrovna v momentu, kdy jsem přemýšlel o tom, na jakou vodu vyrazit, se mi ozval Martin Mráz a nabídl mi, jestli si nechci přijet zalovit na pískovnu Sumčák, která mi na podzim přinesla pěknou kolekci bojovných kaprů. Okamžitě jsem souhlasil, balím a jede se. Na místě už na mě čeká parťák pro tuto výpravu - správce Sumčáku Patrik Bako. 

Je 4. ledna, na zemi pět centimetrů sněhu, teplota mínus tři stupně a do toho se zvedá silný vítr, který nám ani nechce dovolit vybalit rybařinu z auta. Rozhodně nic příjemného, na co byste se k vodě těšili. Nicméně tohle je přesně ten moment, kdy věřím, že by Fish Krill mohl ukázat svou sílu. Aby toho nebylo málo, během pár minut začíná ještě padat sníh s deštěm, takže veškerá práce s pruty i nástrahami je opravdová chuťovka. 

Sázka na dvě čtyřiadvacítky

Patrik si prohlíží Fish Krill, očuchává ho a pochvalně kývá hlavou. "Tohle jim tam napálím. Dáš mi pár koulí, Míro?" Říkám mu, ať si vezme, kolik potřebuje a Patrik, dobře si vědom velikosti ryb na téhle vodě, hned sází pod hák dvě 24 milimetrové koule. Nástrahu vkládá do zavážecí loďky, zasypává trochou pokrájeného boilies a vyváží na hloubku. Naše loďka DEVICT Mono je sice malá, ale vlny i vítr zvládá překvapivě dobře, takže po chvíli Patrik vyklápí kaprům gáblík u protějšího břehu. 

Netrvá ani hodinu a právě tenhle prut se nám rozjíždí. Na první záběr podebíráme po nedlouhém souboji krásného lysce o váze 8 kilo a jsme nadšení. Přesně tohle je v tom příšerném počasí impuls, který jsme potřebovali. Rybám chutná a brát budou. 

Nečekaný obr

Na nic nečekáme a vyvážíme bez výměny tutéž nástrahu zavážecí loďkou zpět na stejné místo, kde od břehu padá dno až na osmimetrovou hloubku. Po další hodině přichází další záběr a my se nestačíme divit! Třílibrový prut se tak ohnul, že máme strach, jestli vůbec zvládne zdolat rybu na konci. Že by to byla pro mě dlouho očekávaná dvacítka na této vodě? Až mi proběhl mráz po zádech. Tři čtvrtě hodiny s rybou zápasím a najednou se ukazuje u hladiny obrovská palice - ale nikoli kapra, ale sumce. Páni! Už podle hlavy vím, že to bude pořádný kusanec. 

Ale protože jsme vůbec nepředpokládali, že by byli sumci jakkoli aktivní a cílili jsme na kapry, vůbec jsme nebyli na vylovení sumce připravení. Trocha paniky a pak se kolega rozbíhá pro rukavice a plachtu. Vytahujeme rybu z vody, následuje pár rychlých fotek, měření a fousáč putuje zpět do vody. 198 centimetrů z ledového lednového stojáku, to pokládáme za slušný úspěch. Úžasné večerní překvapení, to si asi umíte představit. Z radosti a také kvůli zimě padla láhev rumu a my si znovu a znovu připomínáme jednotlivé momenty jedinečného zážitku.

Další překvapení

Blíží se půlnoc a v tom přichází další záběr. Po prvních pár vteřinách zdolávání silné ryby u hladiny si myslíme, že se jedná o velkou štiku, která se spletla a omylem zobla bolies. Ale kdepak, ryba nás vyvádí z omylu a ukazuje se pořádně. Je to moc pěkný jeseter. Správce jesetera ještě nikdy nechytil a tak má obrovskou radost. Tuto noc jsme nakonec uzavřeli třemi kapry od pěti do osmi kilo. Všichni nám přišli na Fish Krill ze dna. Žádná plovka navrch, žádný dip, jen čistá koule rovnou vyndaná z pytle. Takhle si představuji úspěšné testování nové koule. Prostě paráda!

Ráno po probdělé noci se nám ani nechtělo vylézt z postele, jak jsme byli vymrzlí, vyfoukaní a utahaní. Ale mění se počasí - začíná se oteplovat na krásných šest stupňů a to by nám mohlo přinést další pěknou rybu. Takže znovu vyvážíme všechny pruty a těšíme se na jízdy. Žádná velká ryba už nám do odjezdu nepřišla, ale i série menších kaprů pod 7 kilo nás potěšila. Těšíme se domů na horkou sprchu, pohodlí a pořádnou baštu - ale i na další lov. Stačí když bude tak úspěšný jako tento. Díky, svatý Petře!

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Odběr novinek