Ledlenser MH11: jedinečná čelovka s ovládáním přes mobilní aplikaci

23.02.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Ledlenser MH11: jedinečná čelovka s ovládáním přes mobilní aplikaci

Myslel jsem si, že mě v případě čelovek už nemůže nic překvapit, ale opak je pravdou. Čelovka Ledlenser MH11 je doslova revolučním modelem a většina konkurenčních svítilen nedosahuje jejích kvalit ani na hony vzdáleně. Nevěříte? Pojďme si ji představit.


Kontrola protějšího břehu? Bez problému 

Čelovka Ledlenser patří bez diskuse mezi nejvýkonnější svítilny svého druhu na trhu. Dosvit 320 metrů se světelným výkonem 1000 lumenů – to už jsou hodnoty, které v praxi dokáží při prvním testování této „mašiny“ hodně mile překvapit. A když k tomu přidáte možnost korigovat šířku světelného kužele pomocí zoomovací objímky (v tomto případě unikátní reflektorová čočka), uvědomíte si, že tuto svítilnu ocení jak rybáři, kteří loví na velkých vodách a chtějí mít za tmy dokonalý přehled o dění kolem nich, tak i lovci a myslivci, pro které je důležité v noci kontrolovat pohyb zvěře například na polích, a to i na pořádné vzdálenosti. 

Měl jsem tu možnost s kolegy rybáři a lovci prověřit čelovku Ledlenser při obou těchto aktivitách a pokaždé jsme došli k názoru, že tady už prakticky není co zlepšovat. Ten, kdo vyvíjel tuto svítilnu, ji jednoduše dotáhl do úžasných detailů. 

4 režimy a 4 barevnosti 

Když už jsme nakousli téma výkon této čelovky, určitě je potřeba zmínit, že MH11 nabízí 4 režimy bílého světla (výkon/dosah/výdrž baterie): 1000 lm/320 metrů/10 sekund, 750 lm/300 metrů/4 hodiny, 300 lm/200 metrů/8 hodin a 10 lm/30 metrů/100 hodin). Přitom poslední režim je pro nás rybáře ten, který využijeme rozhodně nejvíce – při výrobě montáží, zdolávání ryby, přípravě jídla, nástrah a návnad, takže je evidentní, že udávaná výdrž v délce hodin svitu, vystačí v praxi bez nutnosti nabíjení i na 14-ti denní rybářskou výpravu.  

Kromě bílého světla ovšem nabízí čelovka ještě tři další barevné varianty světla, a to červené, zelené a modré. Červená a zelená samozřejmě tolik neruší ani zvěř, ani ryby, a tak má zvláště pro nás rybáře barevná variabilita úžasně praktický význam. 

Moderní dobíjení a velmi dobrá odolnost

Dobíjení čelovky je řešeno moderním magnetickým konektorem, který jednak napomáhá udržení odolnosti svítilny, eliminuje možnost poškození dobíjecího konektoru na svítilně, ale také je jednoduše nejpraktičtější a nejrychlejší, co se týče napojení svítilny na adaptér i odpojení od něj.

Tato svítilna je odolná podle stupně krytí IP54, což znamená, že jí téměř nevadí žádný prach, ale ani stříkající voda, takže při podebírání ryby, nebo v dešti nemusíte mít obavu, že by došlo k poškození svítilny vodou. Pád svítilny přímo do vody už problém být samozřejmě mohl.

Inteligence MH 11 za 1

Musím se přiznat, že s příchodem každé nové svítilny na trh ihned očekávám další a další tzv. inteligentní prvky v rámci její výbavy, které mají za úkol technicky zdokonalit samotný přístroj v rámci používání. V tomto případě najdeme ty nejmodernější inteligenční trendy, jako jsou: ochrana proti přehřátí s integrovaným chladičem, úprava jasu světla podle okolních světelných podmínek, ale také třeba tzv. nouzové světlo. 

To funguje tak, že když v místě momentálního dobíjení čelovky vypadne proud, čelovka se sama zapne, takže ji snadno najdete a můžete začít v daném místě okamžitě zase fungovat (najít problém výpadku, přivolat si pomoc řemeslníky, pokračovat v práci atd.)

Dálkový ovladač? Ano, díky aplikaci

A nyní se dostáváme k bodu, který vás možná na této svítilně zajímá nejvíce. Čelovku Ledlenser MH11 samozřejmě můžete ovládat klasicky, jak jste byli dosud zvyklí. A to pomocí manuálního ovládacího tlačítka na vrchní části těla svítilny. Dle toho, jakým způsobem a kolikrát zmáčknete tlačítko, změní se vám světelný režim až na ten požadovaný. 

Ale světelné režimy (výkon, barevnost atd.) můžete upravovat ještě tak, že si do svého mobilního telefonu stáhnete aplikaci Ledlenser Connect (jak pro iOS, tak pro Android). Zapnete svítilnu, zapnete aplikaci, čelovka vám zeleně problikne a máte ji s mobilem spárovanou. Pohodlně si pak navolíte své oblíbené (nejpoužívanější světelné mody) a uložíte do paměti aplikace pro následné rychlé navolení v případě potřeby, anebo si v aplikaci nastavujete/volíte vaše momentální požadavky na svítilnu (stupeň výkonu, barvu světla, blikání apod.).

Ovládání čelovky pomocí aplikace je rozhodně pohodlnější a řekněme přehlednější než manuální, nicméně otázkou zůstává, zda je rychlejší a zda se vám chce při změnách režimu vytahovat telefon. To už je ovšem věc ryze individuální a je třeba si dobře vyzkoušet obě varianty. Mně se tato možnost vysloveně líbí, ať už ji budu v budoucnu využívat více či méně. Je to technický krok dopředu, který určitě nenechá ostatní výrobce profi svítilen bez odezvy.    

Sedí, drží, lze naklopit a co víc…líbí se 

V hodnocení čelovky Ledlenser MH11 nesmíme ovšem opomenout na ještě další praktický pohled, kterým je samotné nošení svítilny na hlavě. Už jsem se totiž v minulosti setkal s čelovkami, které tlačily, špatně seděly na hlavě, nebo se nedaly upravovat podle rozměru hlavy. Toho se v případě Ledlenseru samozřejmě bát nemusíte. 

Usazení čelovky na hlavě je řešeno páskem kolem hlavy, a navíc i dalším páskem přes hlavu. Zkracování/prodlužování těchto pružných pásků je skutečně rychlé a snadné. Vpředu (na čele) i vzadu (na temeni hlavy), je čelovka vybavena dvěma tvarovanými plastovými „kotouči“, které pomáhají lepší fixaci čelovky na hlavu v případě, kdy se výrazně hýbete. Umím si tak představit, že tato čelovka bude oblíbena i mezi outdoorovými sportovci. 

Samotné tělo čelovky je vertikálně výkyvné, takže náklon světla nahoru/dolů snadno upravíte manuálně tak, že čelovku usazenou na hlavě uchopíte do ruky a vytočíte ji jednoduše nahoru, anebo dolů podle potřeby. 

A co samotný design svítilny? Tahle svítilna se vizuálně opravdu hodně povedla! Působí bytelně, moderně, futuristicky a je na vás, zda si pořídíte model s oranžovou zoomovací objímkou, jako já, nebo s šedou. Šedá verze působí podle mého názoru tak nějak smutněji, nebo také trochu „oldschool“, a proto jsem si vybral živější oranžovou verzi.

Za kolik a s jakými doplňky?

Čelovku Ledlenser MH11 koupíte na internetu za necelé 3 až necelé 4.000 korun a v balení naleznete Li-ion akumulátor, USB kabel s koncovkou pro magnetické nabíjení a šikovné pevné pouzdro na čelovku pro její bezpečné přenášení v batohu, v kufru auta apod.

Hodnocení čelovky Ledlenser MH11

Musím říct, že mám velkou radost, že jsem si pořídil právě model MH11 od Ledlenseru. Čelovka se mi líbí designově, velmi dobře a pohodlně sedí na hlavě, má vynikající výkon a perfektně řešené zoomování světelného kuželu. Oceňuji barevné varianty světla, stejně jako inteligentní prvky, kterými je tato svítilna vybavena. Aktuálně nejzajímavější je na ní samozřejmě možnost ovládání pomocí šikovné aplikace. 

Pokud bych měl této čelovce něco vytknout, pak snad jen nižší stupeň krytí, než který bych si představoval – takhle úžasná čelovka už by mohla mít IP68 pro případ, že by nám na rybách spadla do vody. A možná ještě jednu drobnost – v rukavicích se mi špatně nahmatávalo ovládací tlačítko na těle čelovky. 

Každopádně všem rybářům, lovcům a příznivcům outdooru čelovku Ledlenser MH11 vřele doporučuji. Je vynikající a ani cena není nijak přemrštěná, vezmete-li v potaz, co všechno umí a jak dlouho vám vydrží dělat v přírodě radost. Tím spíše, že se v jejím případě můžete spolehnout na záruku v délce 7 let. Věřím, že zní budete stejně nadšení jako já. 

Čelovku jsem zakoupil na: https://store.moris-distribution.cz/mh11-cerno-oranzova/

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek