Kvalitní pití pro rybářské výpravy? Vyzkoušejte vynikající japonskou whisky Nikka ze sudu

27.06.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Kvalitní pití pro rybářské výpravy? Vyzkoušejte vynikající japonskou whisky Nikka ze sudu Co takhle vyzkoušet nové pití namísto zažitého rumu, slivovičky, nebo jiného alkoholického nápoje, na který jste na rybách zvyklí? Přinášíme vám recenzi jedinečné japonské whisky.
 

To, že se na rybářských výpravách často popíjí tvrdý alkohol, asi nikoho nepřekvapí. My rybáři si prostě rádi zpříjemňujeme pobyt u svého oblíbeného revíru rumem, ovocnou pálenkou, nebo jinými druhy alkoholu. Kolikrát třeba jen při zapití extra povedeného úlovku spolu s parťákem. A právě proto jsme se rozhodli otestovat pro rybáře méně tradiční druh lihoviny, a to hned v několika různých značkách z různých koutů světa – konkrétně pak whisky. Na recenzi nám pár lahví poslal eshop Warehouse1.cz, který se specializuje na prodej kvalitního alkoholu.

Whisky pro pořádné chlapy

Jako první jsme si vzali na mušku velice zajímavou whisky Nikka From the Barrel, která se vyrábí v Japonsku a v poslední době se dostává mezi fanoušky whisky celosvětově do módy. Lahvinka nám dorazila v krásném dárkovém balení s dvěma pohlednými sklenkami a navíc s šikovným nalévátkem, díky kterému při nalévání drinku nebryndáte a také přesněji trefíte nalévaný objem do sklenky. A věřte mi, že v případě Nikka from the Barrel je žádoucí si nalít právě spíše malou stopičku, než kdo ví jakou „lampu“. Tato japonská whisky má totiž objem alkoholu 51,4 %, takže je jasné, že to není úplně nápoj pro slečinky.

Nicméně vyšším obsahem alkoholu v této whisky se rozhodně nenechte odradit. Překvapí vás totiž stejně jako mě velice delikátní a intenzivní chutí i vůní. Vždycky mě při degustaci alkoholu (tvrdého i vína) baví číst jeho charakteristiku definovanou výrobcem, která specifikuje jeho jednotlivá aromata a chuťové aspekty, a testovat, jestli je v daném nápoji také objevím.

Žádné nerezové tanky

V tomto případě je whisky chuťově i ve vůni velice bohatá (silný blend sledových a obilných whisky ze dvou palíren), což je dáno jejím stařením v pestré paletě různých dřevěných sudů. Jedná se konkrétně o sudy od bourbonu a cherry (většinou po druhém plnění), přičemž některé sudy jsou vypálené a jiné zase ne. Zajímavé je na výrobním procesu to, že po smíchání se whisky Nikka From the Barrel nenechá odpočívat klasicky v nerezových tancích, ale opět v dřevěných sudech. Proto také získala svůj název „From the Barrel“, tedy česky „ze sudu“.

V její vůni je tak možné snadno objevit tóny květin (výrobce definuje konkrétně šeřík), ale také meruněk, hřebíčku a usně (zpracovaná kůže). Chuť této whisky je velmi intenzivní a kromě dubového dřeva přináší také tóny zralých broskví, karamelizovaných jablek a květů. Závěr Nikka From the Barrel je dlouhý a velmi komplexní a postupně přechází do chuti sušených švestek s broskví, kdy na úplném pozadí můžete najít tóny vanilky společně s dubovým dřevem.

Tahle whisky je skutečně velice lahodná a okamžitě si mě získala. Není divu, že se stala celosvětově velice oblíbenou. Skvěle jsem si ji na rybách vychutnal společně s doutníky Romeo y Julieta a také s dýmkou. Nejvíce mi chutnala kombinace Nikky s dýmkovým tabákem Old Dublin od Petersonu.  

Kdo přinesl značku Nikka na trh?

Zakladatelem značky Nikka byl chemik a obchodník Masataka Taketsuru, který žil v letech 1894 – 1979. Narodil se v rodině výrobce saké a v roce 1918 odjel do Skotska studovat organickou chemii a destilaci. Po svém návratu do Japonska založil palírnu Whisky v Suntory a v roce 1934 pak konečně vlastní destilační společnost Nikka Whisky.

Nikka From the Barrel byla uvedena na trh v roce 1985, tehdy ještě jen s 45% obsahem alkoholu. Jejím hlavním master blenderem byl v té době Shigeo Sato. Na této whisky je velice zajímavá taká její láhev, respektive její tvar, který je dosti netradiční a podle mého názoru se k Nikka From the Barrel výborně hodí. O její podobu se postaral designér Taku Sako.    

Tuto vynikající japonskou whisky je možné zakoupit na eshopu Warehouse1.cz z cenu 900 korun v objemu 0,5 litru, případně v dárkovém setu se sklenkami za 1.490 korun. Whisky vám doporučuji, rozhodně mám v plánu si ji v budoucnu znovu pořídit.  

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek