Kvalitní čelovka na tužkové baterie? Otestovali jsme novinku od firmy Fenix

29.06.2018 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Kvalitní čelovka na tužkové baterie? Otestovali jsme novinku od firmy Fenix

Jste příznivci tužkových baterií a i přesto byste si rádi pořídili kvalitní, výkonnou, ale především odolnou čelovku na své rybářské výpravy? Pojďte se se mnou podívat, co vám nabízí model HL30 XP-G3 od výrobce svítilen Fenix.


Navzdory tomu, že velká část rybářů preferuje dobíjecí svítilny, které se dobíjejí prostřednitvím USB připojení (z powerbanky, počítače, nebo třeba ze sítě), stále je mezi námi široká skupina rybolovců, kteří naopak dávají přednost starým dobrým tužkovým bateriím. Výroci svítilen si to dobře uvědomují, a tak vycházejí právě těmto uživatelům občasnými novinkami vstříc. 

Jednou znich, kterou jsem se rozhodl otestovat hned na několika vícedenních rybářských výpravách, je model HL30 XP-G3 od společnosti Fenix, který je již třetí generací modelu HL30. Pojďme se spolu podívat, co tato čelovka umí a zda by se nehodila třeba právě do vaší rybářské výbavy.  

Odolnost rozhodně na prvním místě

První, co mě na čelovce Fenix HL30 zaujalo, je fakt, že je vyrobená z velmi kvalitních materiálů - konkrétně z tvrzeného leteckého hliníku typu T6 a odolného plastu. Již několikrát se mi dostaly do ruky svítilny z týchž materiálů a jejich odolnost vůči pádům byla přímo úctyhodná. Ani v tomto případě jsem nebyl zklamaný, když jsem zkoušel čelovku opakovaně upustit na různé typy povrchů - od zvtrdlé hlíny na břehu Labe, přes kmen padlého stromu až po balvany pod břehem. Co si budeme povídat, čelovka vám může náhodně upadnout kdykoli a není nic horšího, než se hned z kraje výcedeního lovu připravit o světlo na hlavě, které vám umožňuje volně používat obě ruce. 

Ale nejde jen o čistý pád na zem. Správná rybářská čelovka musí vydržet také pád do vody. Jsme přeci na rybách, takže prudký déšť, nebo třeba dokonce pád čelovky na dno pod břeh - to jsou věci, které se vám mohou přihodit ne jednou, ale opakovaně behem jediné rybářské výpravy. Nebylo by to správné testování, kdybych si neprošel s čelovkou na hlavě obojím - lijáky i sloupcem vody na lovném místě. Obojí zvládla HL30 bez úhony a nejen to. Tato čelovka je také prachuodolná. Takže žádné obavy, tahle čelovka vydží i drsné zacházení. Výrobce dobře ví, že si může k této svítilně dovolit nabídnout záruku v délce 5 let.

Nesmí tížit ani tlačit

Čelovka nesmí rybáře nijak obtěžovat svou váhou, tvarem apod. Uvědomte si, že ji budete mít na rybách na hlavě třeba i celou noc  - ať už zvládnete hídatsvé pruty bez spaní a nebo s ní chcete usnout na hlavě, abyste ji v případě nočního záběru nermuseli hledat. Fenix HL30 v tomto ohledu jednoznačně zabodoval. Dal jsem si práci a spočítal, že jsem ji měl osmkrát na hlavě vždy nejméně 5 hodin v kuse a musím říct, že jsem s jejím komfortem spokojený. 

Po pár hodinách jsem ani nevěděl, že ji na hlavě mám, což je vynikající zkušenost. Žádná schránka s bateriemi na týlu hlavy, žádná velká váha. Baterie jsou umístěné přímo v těle čelovky a svítilna bez nich váží necelách 75 gramů. Pásek čelovky dobře sedí, snadno se utahuje i povoluje a gumová tkanina zevnitř pásku způsobí, že čelovka nemá při pohybech hlavy tendenci zkolouzávat po hlavě dolů.

Žádný přeborník, ale úctyhodný drsný pracant

Možná si právě říkáte - to je všechno hezké, ale jak je na tom HL30 s výkonem a svítícími režimi, když je osazena tužkovkami? Tahle čelovka není stavěná na trhání rekordů v délce dosvitu, to je fakt. Maximální délka dosvitu je v tomto případě čistých 50 metrů. Zato ale nabízí krásně široký kužel bílého světla o síle až 300 lumenů, který na rbách použijete určitě často - ať už při zdolávání, nebo při nočním hledání věcí ve vašem táboře, či uvnitř bivaku. Pro mnohé uživatele to bude dokoce příliš silné osvětlení, a tak budou volit z některého z dalších režimů bílého světla (celkem šest o síle 4 až 300 lumeny), nebo ze dvou režimů světla červeného (stabilní červený svit, nebo červené blikání).

Červené světlo má samozřejmě tu výhodu, že jednak neplaší zvířata v přírodě kolem vás, ani ryby před vámi ve vodě, ale navíc vás samotné nijak neoslní a po jeho vypnutí si vaše oči zase rychle zvyknou na tmu. Samozřejmě, červené světlo ani neruší rybáře ve vaší blízkosti a takovou ohleduplnost mám na rybách já osobně velice rád.

Když ovládání, tak jednoduché

Dvě tlačítka a vertikální naklápění čelovky v držáku. Žádne další složité ovládání. Jedním tlačítkem zapínáte režimy bílého světla a přepínáte mezi nimi, druhým zapínáte a také přepínáte dva režimy bílého světla + SOS blikající bílé světlo. Tlačítka jsou dostatečně velká a nekloužou ani při ovládání mokrými prsty. 

Ale abychom nezapomněli - HL30 má ještě jednu zajímavou funkci. Když podržíte jedno, nebo obě tlačítka najednou po dobu delší než 3 vteřiny, 4 krát zabliká červená dioda a čelovka je zamčená proti náhodnému zapnutí a následnému vybíjení. Velice praktické pro přepravu čelovky v zavazadlech, co říkáte? Stejným třívteřinovým podržením tlačítka/tlačítek ji zase odemknete. 

Až 200 hodin v provozu

Čelovka Fenix HL30 vydrží svítit podle volby režimu svícení až krásných 200 hodin v kuse (konkrétně na režim o síle 4 lumeny). Pokud byste ji ovšem používali v jejím nejsilnějším režimu o síle 300 lumenů, počítejte s tím, že vám podle vybraného typu tužkových baterií vydrží svítit maximálně 7 hodin (konkrétně v případě použití NiMH baterií 2500 mAh). Alkalické "tužkovky" nejsou tak výkonné a nabídnou vám při svícení čelovkou na nejsilnějí režim jen 4,5 hodiny provozu. Každopádně jas jednotlivých režimů je řízen digitálně a je vždy konstatní. 

No a na kolik že čelovka Fenix HL30 XP-G3 vlastně vyjde? Její cena je 1.199 korun a zakoupit ji můžete třeba jako já na eshopu www.kronium.cz Tuto čelovku se nebojím doporučit kterémukoli rybáři, který netrvá na dobíjejí čelovky pomocí kabelu, nebo těm, kdo nelpí na co nejdelším dosahu světelného kuželu.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 95x
Recenze 85x

Odběr novinek