Konečně je tu čelovka s širokým světlem pro nás rybáře

24.11.2016 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Konečně je tu čelovka s širokým světlem pro nás rybáře Nová čelová svítilna Fenix přináší hned dva reflektory - jeden s dalekým dosvitem, druhý s širokým nerušícím světlem, které se nám rybářům hodí na březích revírů nejvíce. Jak se svítilna předvedla v našem testu?

Ideální rybářská čelovka musí splňovat několik základních předpokladů. Musí být odolná vodě, nárazům, musí se dobře nosit, mít velkou výdrž baterie, která se dá dobít připojením přes USB kabel, ale hlavně by měla dokázat svítit jak pořádně daleko, tak i na blízko s širokým nerušivým kuželem světla. Ptáte se proč? 

Praktická dualita

Jaké světlo je pro vás za tmy u vody ideální? Přeci takové, kteým si nasvítíte své nejbližší okolí, abyste viděli na pruty a indikátory záběru. Potřebujete vidět na krmení a nástrahy, na montáže, chcete dobře vidět na úlovek při manipulaci s ním, ale také chcete vidět na svého parťáka, když se spolu bavíte, nebo když mu pomáháte. Ale co naopak dlouhodobě nechcete, to je výrazný, mohutný kužel světla, který ruší ryby, zvířata kolem vás a samozřejmě i ostatní rybáře ve vaší blízkosti. Takový chcete využít jen v nutných případech - abyste si na protějším břehu zkontrolovali své auto, abyste si prohlédli, kdo se k vám po cestě blíží apod.

Duální světlo v podobě dvou oddělených reflektorů, které mají každý své 4 režimy svícení, nabízí novinka firmy Fenix. Čelovka Fenix HP25R se nám dostala do ruky na otestování, tak se pojďme podívat na její přednosti i negativa. Jakmile jsem čelovku vybalil, první, co mě zaujalo, byla její vizuelní masivnost, která dává tušit její odolnost. Umím si ji dobře představit jak na hlavě rybáře, tak na helmě horolezce, speleologa či záchranáře. 

Když je odolná, musí to vydržet!

Když už mluvíme o odolnosti, tak tato dvojčelovka se chlubí tím, že vydrží nápor vody v podobě až prudkého deště, stejně jako pád z výšky jednoho metru. Pokud hádáte, že jsem okamžitě několikrát čelovku upustil na dřevo, kamennou dlažbu i ztvrdlou hlídu, pak hádátě dobře. Tvrzený letecký hliník spolu s pevnými plasty je velmi dobrá kombinace, kterou už jsem si dobře prověřil i u jiných modelů svítilen Fenix. Ale jak nasimulovat prudký déšť? Jednoduše. Čelovku jsem posadil na rybách vedle sebe do trávy a pěkně jsem jí uštědřil tři polití vodou z kbelíku na boilies. A? Žádné překvapení, čelovka samozřejmě svítí bez nejmenšího problému dál.

A nejen, že svítí, ona svítí přímo výborně. Když začnu větším dálkovým reflektorem, který má stejně jako ten malý své vlastní ovládací tlačítko, pak na nejsilnější režim (1000 lumenů) je dosvit čelovky přes 180 metrů. Čelovka v tomto režimu vydrží svítit až 1,5 hodiny, zatímco na režim nejslabší (30 lumenů) s ní můžete svítit přes 40 hodin v kuse. 

Menší široký reflektor zvládá režimy o výkonu od 30ti do 1000 lumenů, přičemž na výkon nejnižší vydrží akumulátor čelovky fungovat až 150 hodin! Je evidentní, že na týdenní výpravě vám tahle čelová svítilna vydrží sloužit celou dobu bez potřeby dobíjet akumulátor. A kdyby mu přeci došla "šťáva", pak není problém čelovku nabít z powerbanky, kterou k vodě nosíte především pro dobíjení mobilu, tabletu, čtečky, nebo nahazovacího sonaru. Ve spodu zásobníku akumulátoru totiž najdete dobře utěsněný vstup pro připojení dobíjecího kabelu. 

150 hodin svícení za 3 hodiny nabíjení 

Mimochodem, schválně jsem měřil, jak dlouho bude trvat plné nabití úplně vybitého akumulátoru a naměřil jsem necelé tři hodiny. Poměr výdrž baterie vs. doba nabíjení je tedy více než uspokojivý. 

HP25R je kromě dvou reflektorů vybavena i LEDkou, která umí jak svítit absolutně nerušivým červeným světlem, tak blikat v téže barvě. A má ještě jednu funkci. Dokáže totiž definovat vybití baterie. Stačí totiž ve vypnutém stavu čelovky stisknout krátce ovládací tlačítko nad větším reflektorem a podle toho, jestli bliká samotná červená LED, samotný menší reflektor, nebo jejich kombinace, poznáte, v jakém stavu se akumulátor nachází (pod 30 %, nad 70 %, nebo v rozpětí obou hodnot).

Směr svícení před sebe, či níže až skoro kolmo dolů si upravujete naklápěním čelovky v plastové konstrukci, která současně chrání ovládací tlačítka před poškozením, nebo také před náhodným zapnutím například v rybářské tašce či batohu. Musím se přiznat, že na začátku mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl, že svítilnu musím trochu vyklopit, abych si odkryl tlačítka a mohl je pohodlně ovládat. Ale jako problém jsem to rozhodně nevnímal. 

Inteligentní stroj

Z čeho jsem měl daleko větší obavu, to je již zmíněná schránka na akumulátor, která vám sedí na temeni hlavy. Už jednou jsem se totiž s podobným přístrojem setkal a krabička mě tenkrát vzadu na hlavě tlačila. V tomhle případě je ovšem podstatně lépe vyřešená váha zásobníku stejně jako jeho usazení na hlavu, protože ani po několikahodinovém nošení jsem žádný problém s tlakem, nebo snad s váhou čelovky nepociťoval. Jediné, co bych snad této čelovce vytknul, to je poněkud větší rozměr, který na hlavě nevadí, zato například v kapse bundy, či kalhot ano. Takže ji nosím v kapse rybářské tašky, kde mi nijak nepřekáží. 

Čelovka patří mezi jak já říkám inteligentní modely, který si elektronicky řídí intenzitu světla, hlídá si přehřátí a také si pamatuje po vypnutí poslední nastavený režim, a to je mi hodně sympatické. Stejně jako záruka na čelovku v délce 5ti let. Cena Fenix HP25R je 2 200 korun a za to, co všechno nabízí to nepokládám za žádnou přestřelenou sumu. Je to kousek, se kterým jsem hodně spokojený a rozhodně ji zařazuji do své stabilní kaprařské výbavy.  

Parametry čelové svítilny Fenix HP25R přehledně:

3 zdroje světla: dálkový reflektor s LED Cree XM-L2 U2, široký reflektoru s Cree XP-G2 R5 s teplejším odstínem světla a 5 mm červená LED

Dálkový reflektor režimy a výdrž: 1000 lumenů (1,5 hodiny) > 350 lumenů (4,5 hodiny) > 130 lumenů (12 hodin) > 30 lumenů (42 hodin)

Široký reflektor režimy a výdrž: 350 lumenů (2,5 hodiny) > 130 lumenů (9 hodin) > 30 lumenů (40 hodin) > 4 lumeny (150 hodin)

Červené světlo režimy a výdrž: stálé svícení 0,2 lumenu (96 hodin) > blikání 0,2 lumenu (192 hodin)

Dosvit: dálkový reflektor tvoří světelný kužel s dosvitem přes 187 metrů, široký reflektor svítí úhlem 90° až do vzdálenosti 44 metrů

Akumulátor: součástí balení nabíjecí Li-ion akumulátor 18650 s kapacitou 2600 mAh (lze alternativně použít i dvě jednorázové lithiové baterie typu CR123A) 

Nabíjení: přes micro-USB konektor, doba nabíjení zcela vybitého akumulátoru cca 3 hodiny.

Ovládání: 2 spínače s ochranou proti nechtěnému zapnutí v zavazadle

Materiály: odolný plast, letecký tvrzený hliník

Odolnost: nárazuvzdorná pádům z výšky 1 metru, prachuvzdorná a voděodolná dle standardu IP66 (ostřikování silnými proudy vody ze všech směrů).

Digitální regulace: konstantní jas, indikace stavu nabití akumulátoru

Váha: 228 gramů včetně akumulátoru

 

Další informace o této čelovce najdete ZDE 

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 95x
Recenze 85x

Odběr novinek