Když multifunkční nůž, tak pořádný! Free K4 od Leathermana hravě trumfne konkurenci

13.11.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Zajímavost Recenze Tip
Když multifunkční nůž, tak pořádný! Free K4 od Leathermana hravě trumfne konkurenci Pokud dáváte před klasickým nožem přednost multifunkčním nožům vybaveným řadou šikovných funkcí, pak následující recenze je tu právě pro vás. Otestovali jsme totiž model Free K4 od známého výrobce multifunkčních nástrojů Leatherman.

Všiml jsem si, že spousta rybářů používá na svých výpravách multifunkční nože. A vlastně se jim ani nedivím. Právě v rámci rybaření se totiž všechny ty „řezáčky“, šroubováky, otvíráky, nůžky a různá „dloubátka“ jednoduše hodí. Ať už při nárazových opravách rybářského vybavení, otevírání lahví a konzerv, nebo při práci s nástrahami, montážemi atd. 

Pořádný nůž je základ

Vždycky jsem se však podivoval, že mým kolegům vyhovuje vlastnit a používat velice malé nožíky s multifunkcemi, se kterými se při řezání náročnějších předmětů pracuje opravdu špatně. Zkuste si malý nožíkem pohodlně uříznout třeba jen krajíc chleba z bochníku, plátek tvrdého dobře prosušeného salámu, anebo dokonce větev na oheň či chlupaté dřívko na rozdělání ohně. Právě při takovýchto činnostech oceníte, když můžete v ruce držet s jistým úchopem pořádný nůž se slušnou řezivostí a dostatečně dlouhou čepelí. 

Proto dobře zvažte, jestli je váš malý multifunkční nožík je opravdu to, co vám na výpravách pomůže při práci. Existují i šikovnější nástroje, jako právě Leatherman Free K4, který v sobě spojuje kvalitní poctivý nůž s multifunkčními prvky. 

Free K4 nás už po jeho vybalení z krabičky velmi zaujal, a to svým moderním designem, stejně jako perfektním zpracováním. Nůž je i přes svou bytelnost a multivýbavu úžasně lehký, váží jen necelých 156 gramů.  V zavřeném stavu je dlouhý 11,5 cm, což je vlastně také délka ručky tohoto multinože. Samotná čepel má délku 8,4 cm, což je dle mého názoru na hraně délky, kterou preferuji. Nůž s délkou čepele pod 8 cm už bych si rozhodně na své rybářské výpravy nepořídil. Jednoduše bych jej nepokládal vhodný na náročnější řezy do dřeva, ale ani na krájení masa apod.

Kvalitní ocel, špičkové ostří i odolnost 

Čepel nože má vysoký dutý výbrus (výška výbrusu 13 mm) s maličkou fazetkou a úctyhodnou tloušťku 3,2 mm. Řeže přímo skvěle i do tvrdého dřeva či jiných houževnatých materiálů. Báječně se s ním ořezává tvrdé boilies i zapomenuté tvrdší pop ups. Čepel nože Free K4 je vyrobená z nerezové oceli 420 HC, která má vysoký obsah uhlíku a tvrdost okolo 58 HRC. Tato ocel se výborně brousí a dlouho drží ostří, jednoduše je dostatečně pevná i odolná pro opravdu náročnou práci. Za mě je to skvělá volba pro nůž tohoto typu.

Čepel se dá z ručky snadno vyklopit i jednou rukou, respektive palcem ruky, ve které nůž držíte. Stejně tak se dá opět jednou rukou zavřít (palcem ovládáte pojistku, ukazováčkem sklápíte čepel). Ke snadnému otevření i zavření nože pomáhá magnetická pojistka, která pracuje naprosto skvěle.  

Zajímavá ručka, která sedne

Ručka tohoto nože, která v sobě skrývá dalších 8 nástrojů, se i přes svou „hranatost“ drží překvapivě dobře. Ovšem v případě, že z ní odšroubujete kovový klip na opasek. Takový klip možná potěší řadu rybářů, kteří jsou zvyklí si nůž za opasek nebo za horní „hranu“ kalhot nůž pověsit, ale pro práci je tento klip nepohodlný. Zbytečně tlačí do horní části dlaně pod prsty, nebo do prstů samotných. Otázka je, zda v daný moment drží v ruce nůž prvák, nebo levák. Vůbec si neumím představit, že bych s klipem řezal třeba dřevo na oheň. 

Nicméně na ručce oceňuji horní vybrání před čepelí, které velmi dobře postačí jako funkce záštity, stejně tak její profilování se zářezy před hřbetem čepele. Občas je fajn se moci do nože opřít tak, že si do síly řezu pomůžete zapřením palce právě o toto místo, kde vám palec neklouže.  Boční profilování ručky malinko pomůže proti klouzání ručky při práci v dešti či zpocených rukou, ale spíše je na vizuelní efekt. 

8 skrytých pomocníků 

A teď se pojďme vrhnout na charakteristiku nástrojů, které v sobě ručka multinože Leatherman Free K4 ukrývá. Je jejich, jak už jsem zmínil výše 8, tzn. i s nožem samotným je Free K4 vybavený celkem devíti nástroji pro práci. Jednotlivé nářadíčko se vyklápí pomocí prstu, respektive pomocí nehtu palce zapřením se do spodního „háčku“ nástrojů. Anebo sáhnete po špičce jednoho z nástrojů a ten prostě vyklopíte prstem.  Záleží na tom, co vám lépe sedne. Pravdou je, že na začátku jde vyklopení nástrojů kapku ztuha.

Ale pojďme na přehled jednotlivých nástrojů. Pro začátek mezi nimi najdeme tři typy šroubováků – maličký plochý, širší plochý a křížový. Dále Free K4 nabízí otvírák na skleněné láhve s plechovou zátkou, páčidlo, šídlo a řezák na balíky. Ten se báječně hodí na rybách na ořezávání drobných nástrah, rozevírání olůvek – tzv. broků, ale také rozevírání různých karabinek a závěsek. Posledním nástrojem jsou pak nůžky s masivní pružinou, které, jak jsme si vyzkoušeli, zvládají i stříhání šokových či návazcových šňůr, a dokonce i silných fluorocarbonů. Nůžky přímo parádní!

Každý z vyklopených nástrojů je zajištěný pojistkou a bez jejího odjištění daný nástroj nezaklopíte. Z pohledu bezpečnosti je tato pojistka vynikající a drží dokonale. Navíc malý bonus na závěr. Spodní výčnělek zmíněných nástrojů (kromě nůžek) jde skvěle využít při dotahování uzlů, návazců a montáží. 

Celkový dojem za jedna

Celkově působí tento multinůž opravdu masivně, odolně a nástroje v jeho výbavě dávají všechny využitelný smysl. Samotný nůž je výborně dotažený a je vyrobený z kvalitní nerezové oceli. Řeže se s ním výborně. Pouze doporučuji před náročnější prací s nožem demontovat klip na opasek, aby netlačil do dlaně nebo prstů. Pakliže klip nepoužíváte, prostě ho definitivně sundejte a uložte do krabičky nože. 

Celý multitool má precizní zpracování, nenašel jsem na něm žádnou funkční vadu, drobný nedodělek ani nic podobného. Design tohoto výrobku je úžasný, působí moderním i praktickým dojmem. Výrobce dává na nůž i ostatní nástroje záruku 25 let a chrání svůj multitool ochrannou známkou v podobě samolepky „100% originál“, čímž chrání své zákazníky před koupí nějakého nekvalitního falsifikátu. Nůž stojí 3.690 korun, což je není zrovna nejnižší cena. Nízká je ovšem pro toho uživatele, který dokáže nůž plně využít a docenit jak jeho kvality, tak neskutečně dlouho záruku, která z tohoto „nože“ činí pomocníka prakticky na celý život. Nůž jsem pořídil na eshopu Leatherman.cz.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 76x
Recenze 66x

Odběr novinek