Kapr že není dravec? Při vláčení umí pořádně překvapit

17.08.2015 Rady a tipy
Zajímavost Tip
Kapr že není dravec? Při vláčení umí pořádně překvapit Kapr není jen pasivním konzumentem všeho, co na dně, či nad ním najde. Víte, jak vypadá takový souboj s kaprem při lehkém vláčení? Budete se divit, jak velké kapry můžete při této technice zaujmout.

 

Autor: Lukáš Ardon

Poprvé za těch sedm let, kdy publikuji své články, mám před sebou téma o kaprech, navíc cílené na stránky, které jsou určené především lovcům této ryby. Kaprovi je věnováno nejvíce článků v rybářských periodikách, také v oblasti výroby rybářského náčiní a doplňků pro kapraře se točí velké peníze. Žádná jiná ryba také do našich vod není nasazována v takovém množství a netěší se tolika výhodám, jako je například jeho horní míra zaváděná v posledních letech na mnoha vodách. A to je jeden úhel pohledu na kapra.

V posledních letech se ale objevuje i ten druhý. Ten hovoří o nepřiměřeném protěžování kapra na úkor ostatních rybích druhů (pravda, sumcařina zažívá v posledních letech také boom). Na adresu kapra často zaznívá i fakt, že bývá nasazován do míst, kam se mnohdy nehodí a i jeho horní míra se už stává záležitostí i docela malých návesních rybníků.

Osobně se podobných debat na internetu většinou neúčastním, i když patřím spíše do druhé skupiny. Možná za to může přístup některých kaprařů, kteří náhodné úlovky tloušťů či parem při lovu na boilies považují za překážku či problém. Možná mám posazený žebříček hodnot jinam, ale pro mě mají tyto původní druhy říčních ryb větší hodnotu než ve velkém nasazovaný kapr. Na druhou stranu alespoň se velká část rybářské populace zaměřuje právě na kapra a ostatní druhy mohou žít v relativním klidu.

Žádné podsekávání, čisté vláčení

Netradiční začátek článku, že? Možná si v tuto chvíli řeknete, proč se tedy chci věnovat článku o kaprech. Je to proto, že kapr se dá lovit i na přívlač. A tím rozhodně nemám na mysli vyhledání hejna ryb slunících se pod hladinou a jejich podsekávání bolenovým woblerem. I když i to je kolem našich rybníků vidět. Kapry lze lovit i normální přívlačí. Netroufám si tvrdit, zda cíleně (u perlína to jde), ale jejich úlovky jsou častější než by se zdálo. Popíšu několik situací, kdy jsem se s kaprem na konci vlasce při přívlači setkal a pokusím se z toho vyvodit nějaké závěry.

Foto: Dravcem navzdory předpokladům

Před časem jsme během jara s kolegy občas navštěvovali soukromý rybník, kde jsme lovili jemnou přívlačí duháky. Jelikož byl dovolen lov pouze na jednoháčky, používali jsme hlavně gumové nástrahy. Konkrétně malé smáčky a jednopalcová (3,5 cm) kopyta. Úlovky tvořili většinou pstruzi do 45 cm a občas se mezi ně přimotal malý okoun. Jelikož se v rybníku mělo nacházet i několik větších okounů, putoval do karabinky fluozelený twister a začal jsem jej vodit pomaleji v blízkosti dna. Stál jsem na zpevněné hrázi, pod kterou byla hloubka. Nebyl tak problém nástrahu dotáhnout až pod nohy. Při jednom z náhozů ale nástraha u dna ztěžkla, proutek s akcí do 7 g se ohnul a rozječela se brzda. Že se na hladině objeví kapr, jsem tušil od začátku. Spíše jsem ale očekával, že bude mít nástrahu ve hřbetní ploutvi. Tento šupináč se ale rozhodl si na kusu gumy pochutnat.

V té chvíli jsem to považoval spíše za náhodu. Revír jsme ale s přestávkami navštívili ještě několikrát a snad pokaždé se na břehu alespoň jeden kapr ukázal. Hladem ryby očividně netrpěly, majitel je dokrmoval dostatečně. Spíše mezi věčně hladovými granuláky občas museli kousnout i do pohyblivé nástrahy.

70 centimetrů na malé kopýtko

Asi nejzajímavější vycházku v tomto ohledu jsme zažili asi rok po naší první návštěvě tohoto rybníka. Byla první polovina května, jaro v plném proudu. Lov probíhal podle zajetých kolejí, jen kolega Michal přidává k duhákům dva půlmetrové kapry na smáčky.

Obcházím rybník na druhou stranu. Je zde přítok a navíc se ostatní kolegové zatím drží na hrázi. Do vody letí miniaturní průhledné kopyto. A záběr na sebe nenechává dlouho čekat. Jen po záseku je jasné, že tohle pstruh nebude. Ryba se drží u dna nějakých deset metrů ode mě. Tuším kapra za hřbet a tak zaberu výrazněji a doufám, že se háček uvolní. To se ale nestane. Minuty utíkají a boj se protahuje. Přicházejí se podívat dva kamarádi a i sám majitel s větším podběrákem.

Foto: I trofejní kousek vezme za vděk kopytem

V tu chvíli kapr předvádí ukázkový výskok nad hladinu. Ten znamená dvě zjištění - kapr je větší než jsem předpokládal a vlasec mu vede od tlamy. Netrvá dlouho a ryba končí v síti podběráku, a to spolu s nedávno posekanou trávou kolem rybníka, takže kapr vypadá jak položený na salátu. Bezmála sedmdesáticentimetrový lysec zdolaný na prut do 14 gramů a šestnáctku vlasec přinesl nádherných deset minut souboje. Děláme pár rychlých fotek a pak hned zpět s kapříkem do vody.

Nečekaný obyvatel potůčku

Nyní se přesuneme jinam. Na čistý studený potůček téměř pstruhového charakteru. Den se rozjel vcelku slušně, hned první rybou dne byl potočák 42 cm dlouhý. Následovalo několik jeho menších druhů a pár okounů. Jen kolega začíná co do počtu ryb zaostávat. Po čase zahlédnu na konci dlouhé tůně pěkného tlouště. Mám na prutu zrovna miniaturní plovoucí wobler a tak svůj vláčák půjčuji kolegovi. Nástraha bude moct splavat do zorného pole ryby.

Zatímco kolega čeká, až se wobler dostane k tloušti, půjčuji si jeho vláčák. Nahazuji napříč vodou přes tůň. Kopyto ani nedosedne na dno a už cítím ránu do prutu. Na konci udice je kapr kolem míry. Kde se zde vzal, pro mě zůstane záhadou. Očividně je pro něj ale tato voda natolik neúživná, že vzal za vděk i umělou nástrahou. Kvůli vylovení ryby musím sejít prudkou stráň, ale nakonec kapřík končí bezpečně v síti podběráku.

Ostatně v té době se na tomto potoce dalo pozorovat kaprů více. Většinou ryby kolem míry, ale v jednom hlubším úseku postával i šupináč kolem 90 cm. Zaplísněný a očividně v posledním tažení. Kde se tam kapři vzali, nevím. Slyšel jsem jak variantu, že byli vyplaveni nedávnou povodní z výše položeného rybníka, tak i druhou možnost, že sem byli prostě nasazeni. První teorii podporuje pozorování zaplísněného omláceného trofejáka. Důvod té druhé pro mě zůstává záhadou, poněvadž jde skutečně o vodu pro kapry nevhodnou. 

Foto: Netradiční úlovek při pstruhové přívlači

Co je žene k dravosti?

Co lze z těchto poznatků vyčíst? Možná víc než by se zdálo. Konkrétně, že je-li k tomu kapr donucen, nečiní mu problém přejít na živou složku potravy. Často jde o období po povodni, kdy je dno přeryto a rybám schází jejich přirozená potrava. Stejně tak jde situaci ilustrovanou v poslední příhodě. Kapři se totiž nasazují i do vod, které jsou pro ně nevhodné, a proto musí při přijímání potravy učinit určité kompromisy.

Do karet nám může hrát i situace, kdy vidíme kapry v proudu rýt ve dně. Na mělčích revírech je najdeme snadno. Ode dna jde zvířené bahno a občas mezi ním můžeme zahlédnout i ocasní ploutev kapra. Poslat do blízkosti ryby pomalu vedenou nymfu v přírodní barvě se nám proto může vyplatit.

Guma u kapra vede!

A tím se dostáváme k nástrahám. I když se občas kapr pověsí i na wobler nebo třpytku, prim hrají bez debat gumy. Ostatně není se čemu divit, dnes se dá sehnat napodobenina snad všech vodních živočichů. Navíc je tyto nymfy a ostatní gumy možné vést velmi pomalu a plynule, což je v tomto případě žádoucí. Obvykle jsou úspěšné nenápadné barvy, ale ne ve všech případech. Stejně tak diskutabilní je velikost použité gumy. Většina kaprů se uloví na nástrahy určené pro ultra lehkou přívlač. Kamarád lovící na pískovnách má už ale několik kaprů přes 10 kg ulovených při klasické štičí přívlači. Kaprům nedělalo problém nasát 11ti centimetrové kopyto s těžší hlavou i přídavným trojháčkem. Už jen kolegovo zklamané líčení toho, jak po desetiminutovém přetahování s těžkou bojovnou rybou zahlédl na hladině místo vytouženého candáta kapra v délce 85 cm, stálo za to. 

Foto: Kapří bojovnost potěší

A právě kapří bojovnost na jemnějším vláčecím prutu je asi tím nejzajímavějším zážitkem. Kaprařem, ani fanouškem této ryby se díky tomu nestanu. Na druhou stranu, jen málokterá dravá ryba dokáže v našich podmínkách brát několik minut vlasec přes brzdu. Mimochodem, jeden můj rybářský kolega dokonce lovil amury na popy v místech, kde ryby sbíraly mirabelky padající ze stromu nad hladinou do vody. Jde jen o to být ve správný čas na správném místě a experimentování se meze nekladou. Zajímavá může být cílená kapří přívlač s marmyškou, ale zatím jsem ji neměl příležitost zkusit.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x

Odběr novinek