Kalhoty Talabo od Faramuga jsou recept na zdolávačky ve vichru a dešti

11.01.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Kalhoty Talabo od Faramuga jsou recept na zdolávačky ve vichru a dešti Chcete si užít rybařinu bez ohledu na nepřízeň počasí, která člověku sice není milá, ale rybám často právě naopak? Představujeme vám kalhoty, které vám zachrání spoustu jinak znehodnocených zážitků z rybaření.

 

V předchozím článku o outdoorovém oblečení z dílny české firmy Faramugo jsme vám představili unikátní bundu Nanosuuf, která podle nás patří rozhodně mezi současné jedničky na trhu (přečíst si o ní můžete ZDE). Nyní se podíváme na jejich outdoorové kalhoty s názvem Talabo. Testovali jsme je společně se zmíněnou bundou a celý komplet se nám na rybářských výpravách výborně osvědčil. A to jak v teplých, tak velmi studených dnech.

Kalhoty Talabo jsou vyrobené z třívrstvého materiálu Nanomembrane, který je velmi odolný, ale současně i lehký, pružný a příjemný na těle. Tyhle kalhoty jsou samozřejmě jak nepromokavé (vodní sloupec 18.000 mm), tak větru odolné i vysoce paropropustné (Ret 4,5 Pa.m2.W-1). Nejedná se tedy o žádné „igeliťáky“, které byste se na sebe báli vzít při jarním, nebo dokonce letním dešti, že se upotíte k smrti.

I v největší slotě velký komfort

Spolu s bundou nabízejí i v největších slejvácích maximální komfort, který vám umožní být na rybách aktivní, i když vám počasí absolutně nepřeje. Musím říct, že mi přišlo velmi zábavné, když jsem si vloni v létě na Labi užíval zdolávačky kaprů a vyvážení montáží v dešti, který díky silnému větru padal ze všech stran. Konečně jsem nebyl sklíčený, že se mi do deště nechce a nemusel jsem si přát, ať mi to právě ve slejváku nezabere. V kvalitním oblečení se na rybách cítíte opravdu svobodní, víte, že vám počasí nezkazí zážitky, na které se díky pracovnímu vytížení těšíte i celé týdny a měsíce.

Foto: Míra Fořt

Při nahazování ve větru a dešti jsem také ocenil zvýšený zadní okraj kalhot. Jamile zvednete před náhozem ruce s prutem nad hlavu, logicky se vám na chvíli vytáhne výše spodní okraj bundy, ale díky zvýšenému zadnímu lemu kalhot máte záda stále slušně zakrytá.

Kalhoty od Faramuga mají ještě jednu vynikající vlastnost, kterou jsme zmiňovali již v recenzi bundy Nanosuuf. Jejich povrch je oleofobní, takže na sebe neváže nečistoty a mastnoty. Tenhle technologický benefit ve finále způsobí, že se vám kalhoty ani v dlouhodobém horizontu používání příliš nezašpiní a není je nutné často čistit, respektive prát.

Nepromokavé kapsy

Kalhoty Talabo jsou vybavené dvěma klasickými postranními kapsami, které jsou vybavené kvalitním zalepeným zipem proti průniku vody, který se „nekouše“. Vnitřek kapes tvoří pružná a na dotyk příjemná síťovina. Stejně kvalitním a opět dobře zalepeným zipem jako kapsy je řešené zapínání kalhot, které je nahoře zakončené dvěma středně velkými druky.

Foto: Míra Fořt

Druky se snadno a rychle zapínají i rozepínají, a přitom drží výborně. Konkrétně moje kalhoty pak nejsou v pase vybavené poutky, ale pružným stahováním na dva suché zipy – každý na jedné straně v boku. Tenhle způsob fixace kalhot je praktický a snadno se upravuje, ale podle mého názoru bude vyhovovat jen tomu, kdo nemá větší břicho. Pokud tedy nemáte ploché břicho, raději vám doporučuji si nechat na kalhoty poutka našít, abyste mohli použít opasek.

Chcete vylepšení? Stačí říct

Oblečení od Faramuga má tu obrovskou výhodu, že je modifikovatelné. V případě, že máte ať už na kalhoty, nebo bundu nějaké speciální požadavky, stačí se s firmou domluvit a nechat si je do oblečení zapracovat (počet a umístění kapes, vnitřní materiál kapes, zmíněná poutka atd.)

Třeba moje kalhoty Talabo jsou vybavené dlouhý zipem na každé nohavici od spodu až cca do poloviny stehen. Je to běžný prvek, který dokážou ocenit především skialpinisté a já jsem se mohl domluvit s Faramugem, aby ho při šití kalhot vynechali. Ale záměrně jsem to neudělal. Jak mi nakonec praxe na rybách ukázala, dané zipy jsou totiž velmi praktické. A to hned ze dvou důvodů.

Foto: Míra Fořt

Jednak se díky nim výborně pracuje s vysokými zimními botami (dotahování šňůrek, zouvání a nazouvání), ale navíc jsou to úžasné větrací prvky. Takže když v létě například vyvážíte montáže v dešti, můžete si po návratu pod přístřešek vyvětrat nohy, není třeba hned sundávat celé kalhoty. Co když za chvíli přijde záběr a zase do deště poběžíte? Pak stačí jen zatáhnout během pár vteřin oba zipy na nohavicích a můžete mazat k prutům. Stejně dobře větrání funguje v pařácích v přestávkách deště. Jsem vážně rád, že jsem oba zipy na nohavicích zachoval. Opět fungují výborně a opět jsou zalepené proti průniku vody pod kalhoty.

Zpevnění namáhaných míst

Když si kalhoty vezmete do ruky a dobře prohlédnete a prosaháte, všimnete si, že některá místa na nich jsou zpevněná, zesílená další vrstvou látky. Jsou to přesně ta místa, která právě na rybách dostávají největší porci zátěže.

Za prvé jsou to sedací partie (sed na křesílku, na podložce, na kmeni stromu, nebo na sedátku lodi), dále kolena (klekání si kvůli podebírání ryby na vysokém břehu, nebo při focení se s úlovkem) a nakonec ještě vnitřní kotníková strana nohavic, kde se vám kvůli většímu objemu outdoorových vysokých bot mohou třít nohavice při chůzi o sebe. Opět výborná vychytávka.

Foto: Míra Fořt

Jak sedí Talabo na těle?

Celkově se kalhoty nosí výborně i na delší štreky, které nachodím na některá od auta vzdálená místa na mých oblíbených revírech. Dávají nohám i pasu velký prostor pro pohyb. Materiál je na těle příjemný, kalhoty jsou pružné, nikde netáhnou, netlačí, neškrtí. Všechny zipy pracují promptně, vypadají odolně a jsou precizně zalepené.

Stejně tak švy jsou bezvadně řešené podlepem z kvalitní 13ti milimetrové pásky, pod kalhoty se mi při dešti nikdy voda nedostala. A že už se mnout tyhle kalhoty něco zažily. Líbí se mi pružné stahování v pase, které se jednoduše upravuje i dvojitý druk namísto klasického knoflíku. Kalhoty špičkově dýchají, s tak dobrou paropropustností jsem se u kalhot ještě nesetkal.

Design kalhot se mi líbí, je jednoduchý, střízlivý a střih je dle mého názoru vkusný. Černá barva mi maximálně vyhovuje, ale kalhoty je možné si pořídit i v zelené, modré, nebo šedé antracit.

Foto: Míra Fořt

Vždycky s sebou

A jak jsem spokojený s jejich převozem v rybářské taškovině? Talabo váží jen 490 gramů a dají se sbalit do paklíku o rozměrech 30 x 9 x 9 cm, jak jsem si změřil. Zabírají tedy málo místa v zavazadlech a tím spíše je s sebou beru na každou výpravu, i jednodenní. Zkazit se počasí může během chvilky a já chci být vždycky připravený, protože počasím už si žádnou „rybačku“ zkazit nedám.

Kalhoty jsem pořídil přímo na eshopu výrobce, tedy na Faramugo.cz za cenu 5.400 korun. Vzhledem k tomu, že se jedná o naprosto unikátní kalhoty, kterým jsem nenašel žádný nedostatek, odmítám polemizovat nad tím, jestli je daná cena vysoká, anebo není. I kdyby byla vyšší o další tisícovku, neváhal bych ji za takto vynikající kalhoty navíc od českého výrobce utratit. Kalhoty Faramugo Talabo vám rozhodně doporučuji, přátelé rybáři.  

Foto: Míra Fořt

 

Kalhoty Faramugo Talabo přehledně:

Materiál: 3-vrstvý Nanomembrane

Odolnost: vůči větru, nízkým i vysokým teplotám

Voděodolnost: 18.000 mm

Vodoodpudivost: úprava HYDROPHOBIC EXTREME

Paropropustnost: Ret 4,5 Pa.m2.W-1

Speciální vlastnosti: oleofobita a vodoodpudivost

Zpevnění namáhaných partií: zadek, kolena, vnitřní kotníky

Počet kapes: 2 klasické

Podlepení švů: 13 mm páska Bemis

Váha: 490 gramů

Záruka: 3 roky

Cena: 5.400 Kč

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 114x
Recenze 104x

Odběr novinek