Jak vybrat správnou podporu prutů: zásadní je stabilita, praktičnost, ale i styl

09.02.2016 Jiří Louthan Rady a tipy
Zajímavost Tip
Jak vybrat správnou podporu prutů: zásadní je stabilita, praktičnost, ale i styl Víte, který stojan na pruty vybrat, aby vám už za týden nepřišel příliš neskladný, složitý na instalaci, nebo dokonce nestabilní? Podíváme se na klady a zápory nejběžnějších stojanů na současném trhu rybářského vybavení a pomůžeme vám se správnou volbou. 
 

Zatímco jsem si před třiceti lety, kdy jsem jako malý kluk začínal s rybařením, mohl usadit své kaprové proutky jedině na nejobyčejnější hliníkové, nebo železné vidličky, protože nic jiného k dostání nebylo, dnes mají rybáři na výběr z celé řady podpor prutů, nebo chcete-li stojanů na pruty. 

Vedle palety klasických modelů vidliček s různými typy rohatinek se nabízejí také vidličky s hrazdou (například UK hrazda, nebo feederová), zadní dravcové vidlice s dvěma trny používané především při lovu sumců, nebo jiných velkých dravců a nakonec „pody“ v různých variantách – tripody, rodpody, skypody atd.  

Při výběru stojanu (do pojmu stojany si dovolím řadit i vidličky) byste měli přihlédnout k několika základním faktorům ovlivňujícím vaši následnou dlouhodobou spokojenost s výběrem stojanu. Jsou jimi především hmotnost a rozměry, stabilita, kvalita zpracování, složitost instalace a v neposlední řadě také značka, design a styl stojanu. 

Vidličky jsou dnes IN především ve feederu a UK stylu
Z pohledu hmotnosti, rozměrů a tedy souhrnně přenositelnosti jsou pochopitelně ideální podpěrou prutů vidličky s rohatinkou, anebo hrazdou. Vedle ostatní výbavy vám v zavazadle zaberou doslova minimum místa a rozhodně vám svou vahou neznepříjemní dlouhé tůry na vaše oblíbené místo u favorizovaného revíru. Instalace vidliček je maximálně rychlá a snadná v případě, že je budete zapichovat (případně zavrtávat) do měkkého podkladu. Pokud budete chtít chytat z kamenitého místa, nebo z mola – ať už dřevěného, nebo betonového, musíte už počítat se složitější instalací s využitím různých redukcí vhodných k aplikaci vidličky na tvrdý povrch. 

V každém případě je příjemná aktuální pestrost výběru vidliček, kdy můžete vybírat z různých typů hrotů, nebo hrotových závitů (v případě zavrtávacích vidliček), z četných délek vidliček, které mohu, anebo nemusí být teleskopické. Můžete volit mezi vidličkami s pevnou rohatinkou, či závitem pro instalaci elektronického hlásiče záběru, výměnné rohatinky, nebo hrazdy. 

Feederové hrazdy, které bývají většinou celoplastové, nabízejí vynikající možnost prakticky okamžitě a bez nutnosti přepichování vidliček měnit úhel mezi prutem a břehem, takže můžete snadno měnit lovné pozice (místa náhozu). 

UK style hrazdy mají zase tu výhodu, že vám na usazení dvou i více prutů vedle sebe stačí pouze dvě vidličky. Ale především vypadají UK hrazdy u vody výborně a pruty jsou s nimi velmi fotogenické. A co si budeme povídat, i samotná vizibilita usazení prutů vám musí dělat u vody radost.   

Vidličky samozřejmě nevyužívají pouze kapraři a feederaři, velmi praktické využití nacházejí i u plavačkářů a rybářů, kteří cílí živými či mrtvými nástrahami na dravce. Jako dravcové vidličky se nejčastěji používají zadní vidličky s dvěma hroty a pak vidličky tzv. sklopné. Jsou to ideální podpěry prutů na „vyvěšenou“, kdy potřebujete mít pruty instalované vysoko nad zemí.        

Pro větší stabilitu vidliček si můžete pořídit speciální stabilizátory, aby se vám vidličky neprotáčely při zvedání a ukládání prutů. Co však platí pro všechny „vidle“ současně, to je fakt, že by v nich vaše pruty měly sedět opravdu stabilně. Snažte se tedy vyhnout vidličkám z měkkých kovů, které se snadno ohnou, ale také vidličkám s málo ostrým hrotem, které se vám budou zaručeně špatně zapichovat do půdy. I síla (tloušťka) vidličky respektive jejího hrotu je v tomto ohledu zásadní. 

Klaďte důraz na správný výběr rohatinek, nebo hrazd. Mně například vyhovují rohatinky z měkčích materiálů, které prut dobře obepínají, takže tak snadno nespadne a současně nejsou kluzké a pruty z nich při nerovném usazení nevyjíždějí.  

Je třeba pochválit, že ve srovnání s jinými typy stojanů jsou vidličky poměrně levné i od luxusnějších výrobců. Možná, že právě i to je důvod, proč vidličky vídám stále frekventovaně hlavně u rybářů seniorů. Možná je v tom i kus nostalgie, ale možná i skutečnost, že postupem let je opravdu aktivní rybařina stále nákladnějším hobby.

Poslední roky představuje éra „podů“ v nejrůznějších formátech
Druhou hlavní skupinu podpor prutů tvoří takzvané „pody.“ Používám tento jednotný název pro stojany tvořené konstrukcí a v zásadě jde o zkrácenou verzi názvů stojanů typu tripod (trojnožka) a rodpod (čtyřnožka). Příznivců těchto stojanů stále přibývá, nejvíce na straně kaprařů, přičemž nejčastěji vídám mezi kamarády rybáři verzi se třemi nožkami – tedy tripod. 

V obou verzích je možné dnes pořídit i tzv. skypod (nejčastěji ovšem čtyřnožka), který má přední nohy podstatně delší než běžné stojany a umožňuje tak usadit pruty se špičkami namířenými doslova na nebe („sky“ je v překladu z angličtiny „nebe,“ nebo také „obloha“). Tato pozice prutů je vhodná na tekoucí vody, kde potřebujete, aby vám proud pracoval s co nejmenším úsekem vlasce, nebo šňůry. Používá se taky hojně mezi sumcaři.

Pody nabízejí velmi dobrou stabilitu prutů s usazením v takové výšce nad zemí, která rybáři nejlépe vyhovuje při manipulaci s pruty. Především však rybáře nijak nelimitují směrem ke struktuře či složení podkladu, na kterém má být stojan postaven. Jednoduše řečeno – dají se postavit skoro všude - na kamení, dřevě i betonu, a to stejně dobře na rovném i šikmém břehu. 

Pokud bych si měl vybrat stojan pro cílené lovení ryb ze šikmých, až strmých břehů, určitě bych volil rodpod, či tripod, který má teleskopické nohy s výraznou variabilitou délky a umožňuje usadit pruty do vodorovné polohy bez ohledu na sklon svahu pod stojanem.       

Připadají vám klasické tripody i rodpody na břehu vašeho oblíbeného revíru moc výrazné? Pak nezapomeňte, že i v případě těchto typů stojanů se projevil UK styl, který dal konkrétně rodpodům malý a nenápadný ráz. Velmi dobře se UK rodpody profilují značky NASH, FOX, Cygnet, ale i třeba Taska. A ze zkušenosti mohu říci, že navzdory tomu, že jsou UK rodpody nízké, velmi dobře se s pruty na nich pracuje a jsou stabilní více, než byste čekali.

Jak vybrat kvalitní rodpod, či tripod? 
Na trhu rybářského vybavení dnes najdeme desítky stojanu s konstrukcí. Barvám dominuje především černá, nerez, khaki a hnědá. V případě materiálů zase kralují plasty a kovy – většinou tvrzený hliník, nerez a různé slitiny. Vybírat můžete z opravdu masivních těžkých stojanů, které jeví až nesmrtelný dojem, jako je například celokovový Barrier Pod od Anacondy hodící se perfektně na delší výpravy na velkých revírech, nebo naopak lehoučké menší stojany z lehčích kovů, které ocení příznivci jednodenních, či delší pěších vycházek za rybařinou (Quicklock od firmy Cygnet, nebo třeba Pocket Pod od NASHe).  

Při výběru vezměte v potaz vaši skutečnou využitelnost stojanu, rozměry v rozbaleném i transportním stavu, váhu, kvalitu zpracování, stabilitu stojanu, ale i dobu jeho montáže a demontáže u vody. Samozřejmě platí, že čím méně plastu na stojanu najdete, tím lépe, ale vzhledem k výboji plastových materiálů pomalu přestávají plastové díly stojanu hrozit náchylností ke snadnému poškození. 

Doporučuji věnovat čas diskuzím na internetu, kde získáte spoustu zajímavých rad a tipů od stovek uživatelů jednotlivých stojanů, ale také si zachovejte kus vlastního názoru a vkusu a vybírejte i očima. Neumím si představit, že bych si vybral stojan na pruty, který by byl superstabilní a úžasně praktický, ale přitom se mi jeho design nelíbil.    

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x

Odběr novinek