Jak vybírat rybářskou výbavu? Vyplatí se volat, diskutovat a porovnávat

04.07.2014 Jiří Louthan Rady a tipy
Oznámení Tip
Jak vybírat rybářskou výbavu? Vyplatí se volat, diskutovat a porovnávat Chcete si pořídit nový prut, stojan, nebo třeba naviják a nechcete při výběru šlápnout vedle? Poradíme vám, kde získat potřebné informace, abyste hned po nákupu své volby nelitovali.

Nedejte na radu z jediného obchodu

Většina rybářů má svůj jeden, nebo dva své oblíbené kamenné obchody s rybářskými potřebami. Důvod jejich výběru prodejny bývá prostý – stejná lokalita s bydlištěm, nebo s prací, v lepším případě navíc i spokojenost s nabídkou či poradenstvím při nákupu.

Málokterý obchod má ovšem skutečně širokou nabídku a málokterý také disponuje opravdu nízkými cenami po celé šíři své nabídky. A to už vůbec nemluvím o tom, že si neumím představit, v kolika tuzemských obchodech v Česku vám prodavači nestranně zodpoví jakýkoli odborný dotaz. Vlastně to ani není v silách běžného jedince vědět dopodrobna vše o kaprařině, sumcaření, vláčení, mořském rybolovu a dalších rybářských technikách a souvisejících výrobcích, stejně jako o všech značkách rybářského vybavení, které současný trh nabízí.

Stejně tak je jisté riziko, že vám v některých prodejnách dají tip na zboží, které potřebují prodat, nebo které je v zájmu prodeje pro vás zbytečně luxusní. Tím chci říci, že byste zvláště při nákupu dražšího vybavení, jako jsou pruty, navijáky, echoloty, čluny, bivaky a podobně neměli dát jen na radu prodavače z rybářských potřeb za rohem, ale měli byste si zjistit další informace z jiných zdrojů.

Ptejte se v několika různých obchodech

V minulosti se mi osvědčilo využít rady několika renomovaných obchodů najednou. Stačí zvednout telefon a obvolat si pár prodejen a máte hned sbírku odborných názorů. Prodavači bývají ochotní, tím spíše, když jim naznačíte, že vás zaujalo zboží na webových stránkách jejich obchodu.   

Nebojte se diskuze

Zajímavým nástrojem pro recenze výrobků často již vyzkoušených v praxi jsou internetové rybářské diskuze. Zvláště na velkých rybářských portálech snadno narazíte na diskuze, ve kterých rybáři hodnotí výrobky prakticky všech aktuálních výrobců rybářských potřeb. A pokud mezi diskutujícími nenaleznete názory na zboží, které byste si rádi prověřili, není nic jednoduššího než si v rámci diskuzní stránky založit vlastní diskuzi – respektive vlastní dotaz, na který vám pak rybáři zareagují. Většinou v řádu několika málo dní.

Podívejte se na recenze

Vlastně je velká škoda, že dosud neexistuje stránka, která by se masivně věnovala fundovaným recenzím rybářského vybavení podobně, jako je tomu u testerů elektroniky, autosedaček atp. Nicméně i tak po českých webech sem tam narazíte na recenzi výrobku, který vás zajímá. Nic za to nedáte, když se recenzi pokusíte vyhledat přes některý z internetových vyhledávačů jako je Google, Seznam a další.

V každém případě na hodnocení výrobku jeho uživateli často narazíte na některém z webů, který se věnuje porovnání cen zboží z internetových shopů – například na Heureka.cz. Dozvíte se zde nejen průměrnou známku, kterou uživatelé hodnotili zakoupený výrobek, ale většinou i konkrétní názory uživatelů na přednosti výrobku a současně i jeho nedostatky.

Ověřte si cenu na webech, které jsou ke srovnání cen určené

Ale nejde jen o názory na výrobek a zkušenosti jiných rybářů s ním. Při nákupu zvláště dražšího vybavení by vás určitě měla zajímat i cena, za kterou jej můžete pořídit. V případě například dražšího prutu můžete správným výběrem shopu ušetřit několik stovek, ale i tisíců korun. A zde musíme opět vyzdvihnout praktičnost webů zaměřených na srovnávání cen zboží, jako je nejen zmíněná Heureka.cz, ale také Zboží.cz a nebo třeba Hledejceny.cz. Stačí zadat název výrobku a po jednom kliknutí vám vyjedou jednotliví prodejci s cenami samotného výrobku, s cenami dopravy, bonusovými slevami atd. Některé shopy jako je třeba Fishzone.cz vám při nákupu zboží v hodnotě nad 1.000 korun neúčtují dopravné vůbec.

Nekupujte za každou cenu univerzální výrobek

Obecně ovšem můžeme říci, že samotný výrobek by měl splnit především tu funkci, kterou od něj očekáváte s co největším komfortem pro vaši konkrétní potřebu a s co nejdelší životností.

Nemá velký smysl kupovat čtyřmetrový kaprový prut, ačkoli je zrovna k mání za úžasnou akční cenu, pokud víte, že většinu času trávíte na malých revírech. Stejně tak je nesmysl si pořizovat nádherný maličký naviják s mini cívkou určený spíše na plavanou, pokud jste příznivce nahazování nebo zavážení na dlouhé vzdálenosti na velkých revírech.

Rybářské veletrhy – místo, kde si lze zboží osahat

Existuje ještě jedno místo, kde najdete najednou obrovskou paletu rybářského zboží a kde máte současně možnost si je porovnat a dozvědět se o něm odbornou informaci. Je to rybářský veletrh. V Praze se konají do roka veletrhy dva a obou se vždy rozhodně účastním. Pokaždé mne zaujme jiná novinka, poklábosím si s vystavovateli o kvalitě jejich výrobků a do ruky se mi dostanou kousky, které bych jinde neměl možnost si tzv. osahat a inspirovat se. Ceny jsou na veletrzích nižší i o 10 – 20 %, a když jste výřeční jako jeden můj rybářský kolega, můžete zkusit usmlouvat ještě větší individuální slevu.  

Výrobce nemusí být dokonalý v celém záběru výrobků

Co se týče výrobců, v mé rybářské historii se mi vyplatilo důvěřovat renomovaným léty prověřeným značkám před úplnými novici na trhu. Ale zase ne absolutně. Pokud se začnete detailně probírat nabídkami výrobců rybářských potřeb, postupně zjistíte, že jeden byť velký výrobce je třeba výborný v kaprových navijácích, ale zase není až tak úžasný v kaprových dvoudílných prutech. Jiný vyrábí skvělé bivaky a křesílka, ale obecně nemá příliš kvalitní pruty ani navijáky.

I design hraje podstatnou roli

Na závěr chci říci, že by vám vybrané zboží mělo dělat radost. Proto pokud si vybíráte mezi levnějším a dražším kusem, kdy víte, že ten dražší má pro vás vyšší užitnou hodnotu, nebo podstatně větší životnost, stojí za to s nákupem počkat, než si na dražší kus našetříte. A rozhodně nejsem zajedno s názorem, že výrobek musí být pouze praktický a kvalitní a barva nebo tvar nehraje roli. Na pruty, nebo navijáky, hlásiče atd. se u vody díváte celé hodiny, dny a týdny v roce. Proč by kromě svých užitných vlastností neměli splnit i kritérium, že z nich budete mít vizuálně radost? Nabídka jakéhokoli rybářského zboží je dnes široká, takže si stačí správně vybrat.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 25x

Odběr novinek