Jak ulovit metrové torpédo na řece: Pozor na amuří výpady

06.02.2015 Rady a tipy
Tip
Jak ulovit metrové torpédo na řece: Pozor na amuří výpady Často slýchám od rybářů, že mají problém ulovit velkého amura. Já sám mám amurů v délce přes metr na kontě několik, a tak bych se chtěl s vámi o svůj způsob lovu konkrétně na Labi podělit. Třeba vám také pomůže k trofejnímu „torpédu“.
 

Autor: Jan Svoboda

Začněme samotnou výbavou a také montáží. Při lovu amurů používám kaprové pruty v nejběžnějším formátu – tedy v délce 3,6 metru a třílibrové gramáži. Možná byste čekali na lov amura, který je po právu brán za velkého bojovníka, prut tvrdší, pevnější. Ale jak jsem si již nejednou vyzkoušel na vlastní kůži, není to potřeba, pokud víte, jak amura správně zdolávat. Navijáky mám velkokapacitní Shimana, která se stejně dobře hodí jak na lov kaprů na velkých jezerech, tak na amury na větší řece.

Jednoduchá pevná montáž vás nezradí

A nyní stručně k mojí montáži, která už je velkými amury více než prověřená. Právě v případě amurů se mi osvědčilo pravidlo, že čím je montáž jednodušší, tím lépe. Potřebuji prostě co nejméně spojů a materiálů, které mě mohou zradit.

Nepoužívám žadná rovnátka, fluokarbony, olověnky a podobně. Zato nedám dopustit na svůj oblíbený vlasec značky Sufix o síle 0,28 mm. Určitě bych nevolil slabší, nemusel by výpady amura vydržet. Háčky navazuji od značky Hayabusa o velikosti 4 a návazcovou šňůru Extra Carp Dynnema s nosností 13,5 kg. Závěsy na olova se mi osvědčily od značky Carp System. Z výše uvedených komponentů pak vyrábím návazec ne delší ani kratší než 30 až 35 cm.

Každopádně kladu důraz na častou výměnu háčků po každém lovu a stejně tak na vázání nové montáže. Rozhodně nestojím o to, abych kvůli své lenosti, nebo úspoře pár korun přišel o krásný úlovek.

Co také pokládám za důležité, to je váha olova. Nejraději používám olova o váze 150 gramů, protože je důležité, aby se amurovi po nasátí nástrahy dobře zapíchl háček do jeho tvrdé tlamy. Pak už stačí jen přiseknout a mít trochu toho rybářského štěstí, aby se při zdolávání nepodařilo rybě zbavit háčku.

Leknínová pole mají velký potenciál

Stejně jako v případě lovu jiných ryb, i při lovu amurů je klíčový správný výběr lovného místa. Možná ze své vlastní zkušenosti víte, že najít na Labi dobré místo bez tlaku jiných rybářů, není úplně jednoduché. Nicméně stojí zato si s tím dát práci. Já se snažím vždy hledat takové místo, kde je u protějšího břehu na hladině větší pole stulíku, nebo jiných vodních rostlin, či překážek. Amuři se do takových míst rádi zajíždějí krmit.

Důležitý je také výběr správné hloubky. Já chytám amury buď v hloubce kolem jednoho metru přímo v okolí leknínových polí, anebo v hloubce 2 až 3,5 metru, pokud cílím na lokace kolem koryta řeky.

Kukuřice a zase kukuřice, ale jen čistá, nebo dipovaná

A když už jsme narazili na krmení se amurů, hned se podíváme na to, čím je lákám ke své nástraze. Pokud hádáte, že hlavní slovo bude mít v tomto případě kukuřice, hádáte správně. Když jedu lovit na 3 dny, beru s sebou kukuřice nejméně 30 kg. Použivám jen čistou kukuřici, které není nakvašená, ani jinak zapáchající. Taková se mi nikdy neosvědčila. Zakrmuji 2 x denně přibližně po pěti kilogramech. Místa zakrmuji dvě  - jedno přímo v korytě řeky a druhé u břehu. Podle záběrů pak volím jedno z těchto dvou míst k dalším náhozům.

Je vám určitě jasné, že když kukuřicí krmím, tak ji také nastražuji pod háček. Konkrétně dávám pod hák 4 až 5 zrnek + 1 plovoucí, tedy na klasického panáčka. Nebojte se namočit celou nástrahu do jakéhokoliv sladkého ovocného dipu, a to alespoň na 5, nebo ještě lépe 10 minut, aby se dip do kukuřice pěkně nasákl. Pro amury tak bude vaše nástraha ještě lákavější sousto. 

Záběry jsou vždycky opatrné

Za těch 10 let co už jezdím chytat ryby na Labe jsem neměl od amura jedinou pořádnou jízdu, která by mi hned asociovala opravdu velkou rybu na konci montáže. Vždy to vypadalo jako záběr cejna, nebo jiné malé ryby. Jedno pípnutí, pak chvíli klid, zase pípnutí a to se může dále opakovat. Doporučuji zvláště v noci sledovat špičku prutu - většinou se bude jemně ohýbat nebo klepat.

Druhá varianta záběru je tzv. padák, kdy ryba jede proti prutu a policajt klesá směrem k zemi. V mnoha případech jsem měl právě padáky a je to pak hodně o štestí, že se vám podaří amura domotat a zdolat. Právě z toho důvodu použivám těžší olova, čímž si zvýším šanci, že mi amur zůstane dobře bodlý i při uvlonění vlasce.

Pozornost amura se vyplatí udržet

Několikrát se mi při lovu potvrdilo, že amur dokáže vytlačit z krmného místa kapry. Po několika pravidelných záběrech od kaprů přijde najednou absolutní klid, teprve až po další hodině či dvou přijde najednou záběr amura, což je pro mě znamení, že amuři nejspíše najíždějí se krmit. Pokud přijde další amuří záběr, neváhám a dojedu si zakrmit, abych udržel amury na místě. Podle intenzity následujících záběrů opakuji krmení. Možná z vlastní zkušenosti víte, kolik toho dokáže amur spořádat a to nemluvím o celém hejnu o deseti kusech i více.

Pozor na útok u břehu, přijde určitě!

Amura si vážím stejně jako kapra ale a zdolávání obou těchto ryb vždy stojí zato, ovšem s výrazným rozdílem. Zatímco kapr má často tendenci bojovat po celou dobu zdolávání, amur je v tomto ohledu naprosto odlišný a může vás snadno překvapit. Zatímco kolikrát po záběru nevíte, co vlastně táhnete za rybu (amur se obvykle nechává táhnout ke břehu jako poleno), tak jakmile amur ucítí blízkost břehu, dává do úniku i v jediné vteřině úplně vše.  A přesně s tímto momentem musíte dopředu počítat, protože přijde na 99 %.

Byl sem svědkem toho, kdy kolega táhl ke břehu rybu přes metr dlouhou a než jsem mu stačil říct, ať rychle povolí brzdu a cívku si přidržuje prstem, tak amur vyrazil do útoku. Kamarád nestačil udělat vůbec nic. Viděli jsme vlnu, v ten samý moment zazněla rána jak z děla a prut byl na dva kusy. Amuři mají neskutečnou sílu a rychlost při výpadu, a právě to mám na nich nejraději. Tu jejich rychlost a okamžitou intenzitu odporu, do které dají vše.

Nepodceňujte amura ani v momentu, kdy už leží na boku přímo a vypadá, že je naprosto vyčerpaný. Myslíte si, že máte vyhráno, chcete ho podebrat, ale on dokáže z posledních sil ještě pořádně zazlobit. Několikrát se mi stalo, že mi ještě ve vodě vyskočil z podběráku.

Všem vám přeji zažít boj s pořádným velkým toprédem. Můžete si být jisti, že na něj nikdy nezapomenete. A pokud velký trofejní kus dostanete na břeh, můžete na sebe být hrdí, protože jste byli dobře připravení a něudělali jste chybu, která může doslova ve zlomku vteřiny ukončit váš životní boj s rybou. Ale také vám přeji spoustu příjemně stráveného času na rybách – v přírodě, v klidu, s čistou hlavou.

Diskuze

Šnek101    08.02.2015 22:34
No.....Co dodat? Prostě paráááda. :). Moc pěkný článek. Doufám, že jich bude více.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x

Odběr novinek