Kdysi mi připadala volba sedačky, na které trávím čas u vody, nedůležitá. Hlavně, aby se mi vešla do batohu a nerozpadla se pode mnou, víc mě nezajímalo. Když jsem však měl možnost si poprvé sednout na opravdové rybářské křeslo, byl jsem jako u vytržení. Nohy křesla se daly nastavit přesně podle tvaru podkladu, v pohodlí jsem mohl najednou sedět hodiny a hodiny, aniž by mě pak bolela záda. A to už vůbec nemluvím o chladných dnech, kdy jsem netrpěl zimou od sedáku. Od té doby už s žádnou „plátěnkou,“ „lahváčem,“ nebo jinou náhražkou křesla na celodenní, nebo dokonce vícedenní výpravu nejedu.
Nicméně, nabídka křesel je nyní opravdu široká a vyplatí se mezi nimi dobře vybírat. Pokud zvolíte nevhodné křeslo, vždycky se vám to někde nepříjemně projeví (nestabilita křesla, brzké poškození atd.).
Před výběrem nového křesla byste se měli v prvé řadě zamyslet nad tím, jaké jsou vaše hlavní preference výběru. Pokud víte, že strávíte hodně času na pěších cestách k vodě, pak by jedním z hlavních faktorů výběru měla být váha křesla, pokud jste náchylní k prochladnutí u vody, měli byste volit silněji polstrované křeslo s fleecovým povrchem atd. Faktorů je celá řada, stejně jako vlastností křesel. Pojďme si je spolu projít, aby vám nové křesílko dělalo jen a jen radost.
Váha a nosnost křesla je základ
V prvé řadě doporučuji sledovat nosnost křesla, zvláště pokud je vaše váha vysoká. Kvalitní výrobci ji u svých výrobků běžně uvádějí a není problém najít křeslo, které unese i stosedmdesátikilového rybáře.
Další zásadní kritérium je váha křesílka. Na současném trhu jsou k dispozici křesla vysloveně vhodná na delší přenášení (váha do 5-ti kilogramů), ale i ta druhá, o poznání těžší. Tím ovšem nechci říci, že těžké křeslo je automaticky špatné – vůbec ne. Jedno z křesel, které používám, má skoro 8 kilogramů. Zato je ovšem extra polstrované, vybavené silným fleecem a prodlouženým opěradlem, takže se výborně hodí do chladnějšího období na revíry, kde se snadno dostanu autem skoro až k vodě.
Zateplení a materiály sedáků a opěrek
A tím se dostáváme k další šikovné vlastnosti křesla – k zateplení sedáku a opěrky pro studené dny. Je vám určitě jasné, že čím slabší materiál tvoří sedák a opěradlo, tím je sice křeslo většinou lehčí, ovšem v chladnějších obdobích roku vás určitě moc nezahřeje. Na druhou stranu zateplené křeslo se silnou vrstvou fleecu vám v parném letním dni také moc radosti neudělá. Potit se více, než je zdrávo, není nic příjemného ani pro nejotrlejšího rybáře. Pro letní období jsou vhodné naopak nesavé lehčí, ale odolné materiály jako například neopren, které nijak neubírají na pohodlí posedu. Zásadní je ovšem v obou případech kvalita materiálů, které by měly vydržet dlouhodobé namáhání, stejně jako silné polstrování, které se postará o pohodlnost posedu.
Musíte se cítit pohodlně
Abyste zjistili, jestli je vám rybářské křeslo opravdu pohodlné, nikdy byste jej neměli kupovat, aniž byste si jej vyzkoušeli. Nezapomínejte na to, že každý člověk má trochu jiné dispozice zadních partií, ale také jinou délku zad, jiné zakřivení páteře. Ideálním místem na odzkoušení celé řady křesel je například rybářský veletrh, kde si můžete otestovat doslova desítky křesel a židliček.
Při zkoušení pohodlnosti křesla věnujte pozornost také područkám. Křeslo bez područek nepokládám za ideální, protože vás nutí mít ruce položené v klíně, nebo v jiné z dlouhodobého pohledu ne příliš pohodlné poloze. Ale i samotné područky vám mohou u některých křesel vyhovovat a u jiných nikoliv. Vyrábějí se nejběžněji v plastu či v kovu. Plastové jsou náchylnější na oděr, ale zase jsou příjemnější při dotyku s holou rukou a nerozpálí se tak snadno při delším kontaktu se slunečními paprsky.
Polohování křesla je alfa i omega
Ale abychom nemluvili jen o pohodlí, důraz při výběru křesla je nutné klást samozřejmě na jeho konstrukci a zpracování.
Klasická rybářská křesla mají v zásadě dvě hlavní systémy sklápění opěrky respektive sbalení křesla. První variantou je aretace pomocí opěrek rukou, které stačí nadzdvihnout a posunout do požadované polohy, druhou je nastavení polohy za pomoci polohovacích koleček se zoubky. Tyto „utahovací zámky“ využívají mechanismu, kdy se utažením do sebe zaklesnou zuby proti sobě stojících koleček. V případě některých křesel v zásadě povolujete šroub tak dlouho, až kruhový zámek se zoubky povolí. Nastavíte sklon opěrky a šroub otáčením utáhnete. Jiná křesla nabízejí rychlejší systém, kdy zámek povolíte polohovací páčkou, opět nastavíte sklon opěrky v momentu, kdy nejsou zoubky koleček v sobě zaklesnuté, a páčkou zámek utáhnete, takže se do sebe zoubky zaklíní. Nejméně pohodlná jsou podle mého názoru křesla, jejichž opěrky se nedají polohovat vůbec.
Já jsem si například při výběru svého křesla vybral model s polohováním pomocí područek, který považuji za méně náchylný k poškození a za nejrychleji upravitelný. Moje přítelkyně – také rybářka zase dala přednost otočným zámkům, které jí mimo jiné nabídly možnost většího sklopení opěráku téměř do polohy vleže, takže se dá na křesílku i poměrně pohodlně zdřímnout, opalovat apod.
Foto: Utahovací zámek se zoubky
Foto: Polohovací područky
Konstrukce a nožky musí zaručit stabilitu
Samotná konstrukce křesel je nejčastěji trubková (kruhový, nebo čtyřhranný průřez), vyrobená z oceli, na vysouvací nožky používají výrobci buď rovněž ocel, nebo častěji hliník.
Vysouvání nožek, které je na nerovném břehu prakticky nepostradatelné, zajišťují buď pružinové zámky (pružina se zápatkou), nebo klasické překlápěcí zámky s páčkou, kterým já dávám přednost. Už dvakrát jsem měl totiž možnost vidět u rybářských kolegů, jak jim pružinový systém zazlobil. V jednom případě se pružina zasekla a nožka nešla zasunout, v druhém vypadla zápatka a chvíli trvalo, než se i s pružinou usadila zpátky do správné pozice. Překlápěcí páčkový zámek vypadá fortelněji a mám s ním jen tu nejlepší zkušenost. Nejnovější a tedy třetí variantou aretace nožek je otočný systém, který se běžné používá u stojanů na pruty. Kroutím nožkou na jednu stranu a nožku tak povolím a posunu do patřičné výšky, pootočením na druhou stranu nožku zafixuji.
Konce nožek kvalitního křesla by měly být opatřeny masivními plastovými patkami, nejlépe se špičatými výstupky vespod, které zabrání ujíždění křesla po šikmém povrchu.
Foto: Pružinový zámek nožky křesla
Foto: Překlápěcí zámek nožky křesla
Obal ochrání křeslo před zbytečným poškozením na cestách
K ochraně křesla proti poškození při jeho přepravě mezi ostatními zavazadly v autě, anebo při přenášení kolem vody slouží speciální obaly na křesla. Pokud máte možnost jej zakoupit k vašemu křeslu, neváhejte, určitě se vám to vyplatí. Pokud ne, doporučuji hledat prostě takové, do kterého se právě to vaše křesílko vejde. Mnohem déle vám tak vydrží bez škrábanců, otluků, nebo dokonce poškozeních, která mají vliv na jeho funkci, jako je například protržení látkoviny.
Trio křesel, které vás nezklame
Protože jsem měl zvláště v posledních dvou letech možnost vyzkoušet si celou řadu kvalitních křesílek, mohu vám doporučit následující modely, které vás určitě nezklamou. První z nich je velmi zajímavý kompromis mezi cenou a kvalitou – křesílko Mivardi Comfort Quattro, které pořídíte už od 1 890 korun. Toto křeslo je kvalitně polstrované, váží pouze 5 kg, využívá systém sklápění pomocí područek a nožky se zasouvají pomocí překlápěcích zámků s páčkou. Unese váhu až 160 kg.
Druhé křeslo, které mě přesvědčilo o svých kvalitách je Carp Chair II od Anacondy. Křeslo je velmi robustní, pohodlné, má silné polstrování s fleecem, takže je vhodné i do chladnějších dnů. Nožky mají opět překlápěcí zámky s páčkou. Sklápění opěrky v tomto případě řeší otočné zámky se zoubky. Křeslo vás vyjde na 2 419 Kč.
Třetím mým favoritem je nejen podle názvu doslova luxusní křeslo FX Super Deluxe Recliner od FOXe, které vyniká jedinečným polstrováním a příjemným mikrofleecem, podhlavníkem jako v letadle s bočními nastavitelnými polštářky a neoprenovými kryty područek. Nožky jsou v tomto případě otočné a křeslo pořídíte za 5 265 Kč.
Diskuze
Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.