Hledáte kvalitní jednoduchou montáž na kapry? Tuhle mi prověřily velké ryby

08.11.2016 Rady a tipy
Zajímavost Tip
Hledáte kvalitní jednoduchou montáž na kapry? Tuhle mi prověřily velké ryby Drobné záběry kaprů bez jízdy či padáku, stejně jako padající ryby při zdolávání znamenají jediné - máte špatnou montáž, kterou je třeba rychle změnit. A vyzkoušet hned můžete třeba moji jednoduchou montáž, která mi letos přinesla přes 70 kaprů.

 

Autor: Martin Šulík

Za svou kaprařskou kariéru, jsem toho, co se montáží týče, vyzkoušel opravdu hodně. Různé kombinace složitých i jednoduchých montáží jsem přitom jako většina rybářů odkoukal z různých článků a videí. Všem rybářům nám jde přitom v konečném důsledku o totéž - aby se nám na podložku podívalo co nejvíce ryb beze ztrát. 

Postupným několikaletým zkoušením v oblasti kaprových montáží jsem dospěl k závěru, že v jednoduchosti není jen krása, ale především úspěch. Čím méně uzlů, lépe řečeno jakýchkoliv spojů, tím lépe. Na jedné straně totiž hrozí ve spojích únava materiálu a tedy ztráta ryby, navíc minimem spojů eliminujeme zamotání montáže při náhozu. A řekněme si na rovinu, že zamotaná montáž je doslova postrachem kaprařů, zvláště pro ty, kteří používají nástrahy, jež nechávají ležet na dně třeba celý den, nebo dokonce dny dva.

Na výrobu montáží používám svlékací šňůrku, která sama o sobě eliminuje zamotání při náhozu. V tomto směru padla moje volba na šňůrku LK Baits Q-STRIP 25lb Olive/Camo Brown, která je velmi odolná proti oděru a navíc je kaprem z pohledu barvy obtížně detekovatelná. Před vázáním montáže si vždycky nejprve stáhnu potah šňůrky v dostatečné vzdálenosti, teprve pak nasazuji nástrahu a vážu háček.

Martin Šulík: "Mé pravidlo je, že když ztrácím třetí rybu z deseti, už to není smůla, ale někde jsem udělal chybu a je nutné provést zásadní změnu." 

 

Rovnátka háčků velikosti 6 -2 jsem si oblíbil od téže značky už proto, že jsou tvrdší  než obyčejné za pár korun, které časem ztrácejí funkčnost. Dále na mojí montáži nesmějí chybět gumové převleky proti zamotání, ty jsou velmi důležité samy o sobě. Co už není tak důležité, to je jejich značka.  

Foto: krásných 13 kilo a 96 centimetrů ze svazového rybníka

Prověřené háčky jsou základ

Kvalitní montáž samozřejmě nebude nikdy kvalitní, pokud na ni nepoužijete kvalitní háčky. Ještě donedávná jsem chytal s háčky Fox Arma Point SSC a byl s nimi v zásadě spokojený - tedy až na jejich cenu, která mi přijde vysoká.  A tak jsem začal vázat levnější háky a efekt se rychle dostavil. Začal jsem ztrácet ryby. Mohl jsem si tedy vybrat, jestli se vrátím k prověřenému Foxu, nebo zkusím sáhnout po jiné značce. 

A protože se mi osvědčily komponenty od LK Baits, nedalo mi, abych neprubnul i jejich háčky. Hledal jsem v jejich nabídce podobný tvar mým oblíbeným Foxům a světě div se, našel jsem. Od té doby, co jsem vyzkoušel Super Kurv od LK, jiné háčky už nehledám. Jsou oproti Fox SSC vizuelně tenčí, ostřejší a každopádně levnější. Používám výhradně dvě velikosti - 4 a 6.

Foto: připravený panáček před nahozením

Těžší olova se mi vždy vyplatila

Délku uvázání háčků od nástrahy volím podle velikosti nástrahy a velikosti háčku. Větší háček dám klidně blíže nástraze (cca 1,5 cm), menší dávám dále (přibližně 3 centimetry). Na větší opatrné kapry nasazuji menší hák a do ještě větší vzdálenosti (až 5 cm). 

Na závěr nasazuji na montáž olověný broček, aby moje šňůrka pěkně kopírovala dno a současně bránila kaprům háček snadno vyplivnout. Délka mých montáží je obvykle kolem 25 cm, na stojácích ji málokdy měním. 

Foto: Martinovo 15ti kilo ze svazové vody

Na závěsku nasazuji olovo o váze 80 - 90 gramů. Věřím, že o takto těžké olovo ve spojení s těžší olověnou šňůrou se kapr snadno sám bodne.

Mimochodem, když už jsme narazili na značku Fox, musím říct, že jsem už dlouho velmi spokojený s jejich olověnou šňůrou, bez které prakticky nenahazuji. Ani jednou jsem s ní neměl problém, že by se mi snad rozpadala či jinak poškozovala. 

Tyto jednoduché montáže v průběhu roku nijak zásadně neměním. Dokud spolehlivě fungují, není třeba je upravovat.

Diskuze

pepasa    01.05.2019 18:31
Super nápad. Každý nápad a tip se jednou hodí. Já s rybařením teprve začínám, takže sbírám informace a rady. Hodně mi taky pomohl web https://www.zachytame.cz/ , kde jsem našla užitečný informace.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x

Odběr novinek