Gravitační nůž od Bohdana Chalupného: vynikající pomocník, který nese odkaz věhlasných vojenských „graviťáků“

27.04.2022 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Gravitační nůž od Bohdana Chalupného: vynikající pomocník, který nese odkaz věhlasných vojenských „graviťáků“ Přemýšlíte, jaký nůž si pořídit na své rybářské, lovecké, nebo jiné výpravy do přírody? Co takhle něco unikátního, nůž pro fajnšmekry, který u sebe jen tak někdo běžně nenosí? Otestovali jsme pro vás výborný nůž z dílny jednoho z českých nožířských mistrů.




 

Už jako malého mě fascinovaly gravitační nože. Konkrétně pak historicky starší model, který měly za druhé světové války ve výbavě jednotky německého Luftwafe, ale také mnohem mladší verze, kterou zase používal německý Bundeswehr.

Oba to byly úžasně praktické vyjíždějící nože, kterým stačilo otočit ručku tak, aby z ní mohla čepel vyjet vlastní vahou, povolit pojistku a nůž byl ve vteřině připravený pracovat. Pro jeho zavření je zase třeba nůž otočit čepelí vzhůru, opět odjistit pojistku a čepel je bezpečně schovaná a následně bezpečně zajištěná v ručce.

Ručka i pouzdro v jednom

A jak vypadá konkrétně takový moderní „graviťák“ z dílny pana Bohdana Chalupného? Celá ručka, která tvoří také pouzdro čepele, je dlouhá 12,7 cm. Tím pádem je připravená pro použití v opravdu velké tlapě, nicméně i ve středně velké ruce se drží velice slušně. Jen při delší práci s nožem postupně trochu obtěžuje ovladač pojistky, která má tendenci tlačit do dlaně. Při běžných řezných úkonech kratšího rázu to nevadí, ale když chcete připravit kilo masa na gril, nebo nařezat větvička na rozdělání ohně, tak už to znatelné rozhodně je.

Váha nože je 180 gramů, takže už to je, jak já s oblibou říkám, pořádný kus nože. Těžiště celého nože jde více do ručky a ručka je směrem k čepeli zakončena malou záštitou, což je při silovějších řezech ať už s klasickým úchopem, nebo tlakem na palec příjemné řešení. Ručka má de facto celokovovou konstrukci, která je dotažena střenkami, v našem případě konkrétně vyrobenými z palisandru. Ten má rozhodně moc pěknou kresbu, je to tvrdé a odolné dřevo, což je pro střenky nože žádoucí.

Na jedné střence nože si určitě všimnete malého imbusu, díky kterému je nůž možné snadno rozebrat a vyčistit v případě, že by se do ručky dostaly nečistoty a vyjíždění/zajíždění čepele by snad začalo zlobit.

Pojistku nože tvoří kovová odpružená lišta, což je ve své podstatě úžasně jednoduchý, a především efektivní systém. Pojistka pracuje jednoduše, čistě a vyžaduje palce více zabrat, takže v kapse, nebo batohu se vám nůž určitě sám neotevře.

Kvalitní čepel z K110

Celková délka otevřeného nože je 23 cm, takže samotná čepel je dlouhá 10,3 cm. Tuto délku mám na nožích s širokou škálou použití rád. Nůž s čepelí v délce kolem 10 cm není to žádný malý perořízek ani zbytečně velká dýka. Čepel je vyrobená z ocele K110, což je kvalitní nástrojová ocel z dílny firmy Böhler velice podobná dobře známé D2. K110 má výbornou odolnost proti korozi (i když to není ocel nerezová) a současně velkou odolnost proti ztrátě ostří, což je kombinace, kterou musím rozhodně pochválit.

Čepel byla kalená na 60 HRC, takže je jasné, že tenhle nůž udrží ostří hodně hodně dlouho, otázkou je, jak snadno, nebo spíše nesnadno se bude brousit, až to jednou bude potřebovat. I když jsem nůž použil na třech rybářských výpravách a jednom lovu s kamarádem myslivcem, kdy jsem na všech akcích cíleně používal nůž co nejvíce (krájení potravin, příprava rybářských montáží, práce s nástrahami, stahování zvěřiny), zatím ostří výborně drží a brousit není potřeba. A to je úplná paráda!

Čepel našeho „graviťáku“ má výbornou řezivost, ale současně také moc pěkný tvar, který okamžitě evokuje kompromis mezi stylem útočných a loveckých nožů, a to především díky zúžení hřbetu čepele do více než poloviny její délky od špice. Tím je dosaženo kvalitní penetrace nože. Čepel má poměrně vysoký výbrus a zajímavě staženou nízkou fazetu. Hřbet čepele má sympaticky zkosený tvar směrem ke špici, který spolu se zúžením hřbetu dává noži takový příjemně historický charakter.  

Krasavec, který se bez spony obejde

Na každé straně čepele je jedna značka. Na jedné straně je vyražený znak výrobce (kordík) a na druhé je vyleptaný druh oceli. Obojí značení čepeli sluší a celkově musím říct, že se mi tenhle gravitační nůž velice líbí. Designově i funkčně. Nůž je v praxi velice obratný. Dobře se s ním pracuje i při drobných řezech, jako je ořezávání nástrah a návnad, řezání návazcového materiálu, zkracování zarážek, bužírek atd., ale zvládá i delší řezy, jako je porcování masa, krájení chleba, nebo rozhození střelené zvěřiny.

Na co nůž rozhodně není určený, to je jakékoli páčení.  A to samozřejmě kvůli své konstrukci. Ale jinak s ním můžete bodat a řezat podle libosti. I když nůž na první pohled vypadá spíše jako jemná designovka, ve skutečnosti je to slušný dělník, se kterým uděláte hodně práce v přírodě, na rybách, v lese, nebo i doma na zahradě. V kapse vás bude sice trochu tížit, ale v batohu se jeho váha snese bez problémů. Hodilo by se asi říci – škoda, že není vybavený nějakou sponou, aby se dal „graviťáček“ připnout k opasku, nebo cvaknout za kapsu kalhot. Ale představte si na něm jakoukoli sponu. Slušela by mu? Já myslím, že ne. A tak mu její absenci vyčítat nehodlám.

Tento konkrétní model s čepelí z K110 a ručkami z palisandru stojí 5.500 korun. Za tuhle cenu jeho dávné předchůdce v dobrém stavu vůbec nepořídíte. Ano, je to vyšší cena, kterou ne každý bude ochoten vydat, ale podle mého soudu je přiměřená kvalitám materiálu, zpracování, využitelnosti nože, a především té geniální konstrukci, která milovníky historických, a především vojenských nožů musí chytit za srdce stejně jako mě.

Na nůž si určitě nechám vyrobit na míru kožené pouzdro, abych ho mohl nosit na opasku na ryby a do lesa. „Graviťák“ od pana Chalupného si zaslouží mi často dělat parťáka.

Nožíř od 12ti let i milovník rýžování zlata

Kdo je vlastně knife maker, nebo česky řečeno nožíř pan Bohdan Chalupný? Pojďme si ho trochu představit blíže, protože nejen on, ale každý šikovných český knife maker si to zaslouží. Pan Chalupný je původně truhlář s dřevařskou průmyslovkou z Borovna u Spáleného poříčí, který odkoukal, a především výborně dotáhl konstrukci gravitačního nože podle modelu jeho kamaráda. Výrobě nožů se věnuje od neuvěřitelných 12ti let, přičemž konkrétně graviťáky vyrábí už dlouhých 15 let. Za měsíc jich zvládne stvořit až 20, přičemž kromě nich vyrábí ještě hole s vloženou čepelí.

K výrobě nožů ho přivedl otec, který mu v dětství vyrobil nůž z pily na železo, což ho natolik zaujalo, že začal jezdit po nožířských výstavách a sledovat práci mistrů v nožířském oboru. Nakonec se specializoval právě na gravitační nože, které dnes vyrábí v celé řadě materiálových i vizuálních variacích a rozměrech.

Jeho graviťák si tak můžete objednat (čekací doba je cca 3 týdny) ve formátech čepele s délkou 9 cm, 10,5 cm, anebo až 12 cm. Čepel může být vyrobena z K110, ale také z N690, nebo z damašku, může být vylepšena leptem na čepeli, nebo třeba vypalováním na třenkách. Cena většiny jeho nožů (bez speciálních úprav na zakázku) je 5.500 Kč, pouze damaškové čepele vyjdou zákazníky na 8.000 Kč. A kdo jsou vlastně jeho nejčastější zákazníci? Především prý sběratelé, fandové nožů, ale také obyčejní lidé, kteří chtějí vlastnit unikátní a kvalitní nůž.

Ale kromě výroby nožů má pan Chalupný i další zajímavé záliby, jak se mi svěřil. Rád rýžuje zlato v potocích, jezdí na koloběžce a dříve rád házel nožem a sekerou. V každém případě je to velice sympatický, sdílný nožíř, který svou práci umí a dělá ji s láskou. A to jsou přesně ty důvody, pro které mám tak rád nože od nožířů. Každý jejich výrobek v sobě nese duši svého stvořitele.      

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 27x
Tip 27x

Odběr novinek