Framelock nůž od Aleše Peremského: precizní zavírák s titanovou ručkou a perfektní řezivostí

12.03.2023 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip Recenze nožů
Framelock nůž od Aleše Peremského: precizní zavírák s titanovou ručkou a perfektní řezivostí Rozhodli jsme se pro vás otestovat nůž od mladého nožíře Aleše Peremského, který se specializuje na výrobu špičkových zavíracích nožů s konstrukcí framelock. Jak se nám jeho nůž líbil a jak se ukázal v reálné pracovní zátěži?

Aleš Peremský z Folknář u Děčína byl již od malička fanoušek zbraní a některé, jako například praky, luky a kuše si s otcem také v Alešově dětství vyrobili. Časem si ale zkusili stvořit svůj první nůž a bylo rozhodnuto, kam nakonec jejich kroky nakonec povedou. Aleš původně pracoval jako strojník pro lodní dopravu a následně jako svářeč. Právě práci se svářečkou využívá i dnes při výrobě svých nožů.

Prémiová ocel na čepele a titanová těla

No, a zatímco jeho otec Pavel se specializoval na výrobu pevných nožů (jeho nůž už jsme také recenzovali, článek si můžete přečíst ZDE), Alešova doména jsou nože zavírací. Konkrétně nože typu framelock, v jejichž případě používá nejčastěji na výrobu čepelí ocel M390, ze které je vyrobená čepel i nože, který nám poslal na testování. M390 je prémiová nerezovka, která má naprosto fantastické vlastnosti. Je velmi houževnatá, odolná a dokáže úžasně dlouho udržet ostří, jak jsme si sami ověřili.

Na těla nožů používá tento nožíř titan v kombinaci s keramickým nástřikem, ale občas si zaexperimentuje i s jinými ocelemi. O nože Aleše Peremského je velký zájem. Proto je také vyrábí ve skupinách v rámci jednotlivých komponentů a na většinou má již připravené čekatele respektive jejich budoucí majitele, a to většinou z České republiky, nebo z USA. Každopádně čekací doba na zavírák tohoto nožíře je přibližně měsíc a půl.

Úžasně lehký a s keramickým nástřikem

Ale pojďme se konečně na nůž Aleše Peremského podívat, protože to je skutečná pastva pro oko milovníka nožů. Nůž dorazil v krásně vystlané krabičce s certifikátem, který definuje použité materiály a tvrdost čepele. Nůž je úžasně lehký, váží jen 117 gramů, je velmi obratný a je radost s ním pracovat i při dlouhých a náročných úkonech. K ovládání nože (otevírání, zavírání, pojistka) stačí jedna ruka, což je velké pozitivum.

Jak už jsme si naznačili, jedná se o framelock konstrukci (pojistka je součástí konstrukce těla nože) z titanu GR.5, která na sobě nese pohledný červený keramický nástřik (navíc se nůž dobře hledá v trávě, listí apod.) s označením Cerakote. Tento povrch předpokládá dlouhou životnost a velmi solidní odolnost proti poškrábání. A musím potvrdit, že ani za dva měsíce intenzivního používání nenese nůž žádné známky poškození. A že dostal skutečně pořádně „napít“ při rozhození a stažení dvou kusů dančí zvěře, ale také krájení masa, řezání větví na oheň, výroby chlupatých dřívek a další dlouhé řadě úkonů v rámci zimního táboření a lovu.

Výborný v ruce i perfektní pojistka

Červená barva ručky je výborně doplněná černými komponenty jako je klip na opasek a kapsu (má moc pěkný tvar i vysoce vyhovující rozměr) a spojovací prvky (vyrobené z nerezu) v podobě imbusových hlavic. Ručka má krásné přesné zpracování, profilování na ukazovák a celkově mi padne do ruky přímo báječně. Navzdory tomu, že jsem měl na první prohlídku z ručky poměrně „hranatý dojem“, vůbec nemá tendenci tlačit do dlaně, nebo prstů, což je dáno dobře promyšleným zkosením hran. Ručka je dlouhá 12,8 cm a pojme bez problému středně velkou i pořádně velkou ruku. Pojistka funguje přesně, nevyžaduje žádný extrémní tlak palcem a čepel v ní drží na jedničku.

Kluzná plocha čepele vůči ručce je řešena keramickým ložiskem s ocelovou podložkou a čepel po tomto systému běhá čistě jako po másle. Samotná čepel je další klenot tohoto zavíráku. Je dlouhá za mě ideálních 10 cm (velmi univerzální formát pro nejrůznější činnosti), má vysoký dutý výbrus a bez přehánění přímo perfektní řezivost. Čepel byla zakalená na 62 HRC a drží úžasně dobře ostří. Čepel má hodně jedovatou špici (ideální při stahování kůže), Velmi pozvolna obloukově zkosený hřbet a výborně vypadá i dlouhý oválný otvor v čepeli, který ji navíc ideálně odlehčuje. Tloušťka čepele je 3,7 mm, takže to je poctivý kus nože, který vydrží i pořádně náročné silové řezy. Čepeli sluší decentní podpis knife makera.

Dobře vyvážený, obratný gentlemans knife

Hodně se mi líbí vyvážení nože, kdy těžiště sedí přibližně na středu otevřeného nože lehce směrem do ručky. Tento zavírák se hodí i na jemné práce, kde neobtěžuje přílišnou pádností směrem na čepel. Nůž je možné otevřít úchopem za čepel v místě jeho otvoru, ale také „nosem“, který je součástí čepele. Ten dokáže v otevřeném stavu dobře posloužit i jako výrazně efektivní záštita.

Tenhle zavírák přináší takový velmi komplexní dojem. Je to elegantní až luxusní gentlemantský nůž, který ovšem není jen pro oko. Je to velmi užitečný pracant, který zvládne mnohem více, než jsem od něj čekal. Má špičkové zpracování, nulovou vůli čepele a skladba matriálů je přímo famózní. Červená barva skvěle rozsvěcuje ručku a noži dodává šmrnc. Ano, tohle jeden z nejlepších zavíráků, který se mi kdy dostal do ruky. Rozhodně mi bude dělat v přírodě parťáka a zaslouží si moji péči i úctu k perfektně odvedené řemeslné práci svého tvůrce, před kterým smekám pomyslný klobouk.

Cena tohoto framelocku je 11 000 korun a vězte, že je to cena naprosto adekvátní kvalitám i designu nože. Ceny nožů Aleše Peremského začínají obecně na 9 000 korunách.

Smělé plány a synergie s rodinou

Když jsem se zeptal Aleše na jeho plány do budoucna v jeho nožířském záběru, sdělil mi, že má v plánu vyrábět zavíráky s pilkou a také se pověnovat vkládání různých zajímavých matriálů do těla nože, jako jsou titanový damašek, exotické dřeviny, meteorit, drahé kovy apod. I z tohoto důvodu plánují pánové Peremští v letošním roce rozjet výrobu nerezového damašku.

Ale zajímal jsem se také o to, čemu se věnuje Aleš Peremský ve svém volném čase a vůbec mě nepřekvapilo, když mi sdělil, že mu výroba nožů zabere většinu jeho času. Nicméně jeho největší radostí je vedle práce jeho rodina a „bláznění“ s jeho ročním synkem. Svěřil se mi také, že je vděčný své rodině, že chápe a respektuje časovou náročnost jeho práce.

Dobře zvolená inspirace

A kdo z nožířů ho historicky nejvíce inspiroval? Především Milan Pokorný se svou, jak Aleš sám říká, dokonalou kombinací barev s použitými materiály, ale také kanadský nožíř John Grimsmo, díky kterému prý vyladil samotnou mechaniku nožů – kombinaci bytelnosti a kluznosti čepele. „Mechanika nožů, jejich funkčnost a životnost je pro mě prvořadá. Dovoluji si tvrdit, že na českém trhu se řadí mezi nejlepší. Nechci vyrábět nože, které jsou jen vzhledné, ale nože, co hodně vydrží a jsou kvalitní po mechanické stránce,“ řekl nám nožíř Aleš Peremský.

A já mu přeji, ať má stále více radosti ze své práce, ale také co možná nejvíce dalších a dalších spokojených zákazníků, kteří si budou stejně jako já vážit toho, že vlastní jeden z jeho úžasných zavíráků.

Testovaný nůž Aleše Peremského přehledně:

Konstrukce: Framelock

Čepel: M390

Délka čepele: 10 cm

Výška čepele u ručky: 2,8 cm

Tloušťka čepele: 3,7 mm

Tloušťka ručky: 1,2 cm

Výbrus: vysoký, dutý

Ručka a klip: titan GR.5

Povrch ručky: keramický nástřik Cerakote

Váha: 117 g

Tvrdost čepele: 62 HRC

Kluzná plocha: keramická ložiska + ocelová podložka

Šrouby: nerez

Jistící kulička: keramická

Délka zavřeného nože (= délka ručky): 12,8 cm

Délka otevřeného nože: 22 cm

Cena: 11 000 Kč

Kontakt na nožíře Aleše Peremského: na webu Peremskyknives.cz, případně přes Facebook

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 25x
Tip 25x

Odběr novinek