Fenix Ruby: Univerzální čelovka, které rybář nemá co vytknout

14.11.2019 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Fenix Ruby: Univerzální čelovka, které rybář nemá co vytknout

Vybrat skutečného šampiona mezi současnou nabídkou čelovek rozhodně není nic snadného. Nabídka je pestrá a vlastnosti jednotlivých modelů se hodně liší. Konečně jsem ale narazil na jednu, která je doslova geniálně dotažená - je to svítilna Fenix HM51R Ruby.  


Měl jsem příležitost vykoušet v posledních letech skutečně širokou paletu čelových svítilen a vždycky, když jsem si myslel, že mám na hlavě tu nejlepší na trhu, vždycky mě překvapila nějaká novinka, která uměla ještě více, překvapila mě odolností, výkonem, moderním způsobem dobíjení, škálou světelných režimů, případně jinými vlastnostmi. Ale tahle novinka, kterou jsem měl možnost na tvrdo vyzkoušet na pěti rybářských výpravách, ta už mi v rybářském batohu patrně zůstane hodně dlouho. Důvody? Tahle čelovka je doslova narvaná technickými vychytávkami. Pojďme se na ně spolu podívat.

Odolnost k vodě prostě patří

Rybářská čelovka, která nesmí upadnout do vody, nebo na zem na tvrdý povrch je nám rybářům k ničemu. Chceme se soustředit na strategii, jak ulovit rybu, na souboj s ní, na její bezpečné uložení do podložky a i na její bezpečné vrácení vodě. Nechceme být opatrní na svou výbavu tam, kde to není vysloveně nevyhnutelné. Proto na prvním místě oceňuji, že je Fenix Ruby (dovolím si její celý název z praktických důvodů takto zkrátit) vodotěsná a nárazuvzdorná. A to nejen podle jejího popisu od výrobce, ale také podle mé nevybíravé prověrky, kterou dělám v případě rybářských svítilen vždycky. 

Náraz na tvrdou hlínu, na kmen stromu i na kámen. Pak svítilna putuje do vody, kde ji nechám si půlhodinu posvítit - samozřejmě ale tak, abych si jejím světelným kuželem neplašil ryby. O odolnost se stará tělo svítilny, které je z leteckého tvrzeného hliníku a velmi odolné plasty. 

Výkon bohatě dostačující, výdrž a nabíjení paráda

500 lumenů a až 85 metrů dosvit - vynikající kužel světla, který si mačkáním jediného tlačítka upravuji v horizontu sedmi různých režimů (dále 150, 30 a 3 lumeny + tři režimy červeného světla, které neruší ryby ani zvěř). Na nejsilnější režim vydrží svítilna fungovat 1,3 hodiny, na nejslabší pak 110 hodin, což je více než 4 a půl dne. A když zvážíte, že rozhodně nepotřebujete svítit 24 hodin v kuse, ale samozřejmě jen za tmy či za šera, pak výdrž nejslabšího režimu postačí na více než týdenní rybářskou výpravu - to je přímo nádhera.

Nicméně, každá baterie se jednou vybije, takže se teď zaměřme na dobíjení testované mašinky. Začneme tím, že se rozhodně nemusíte zabývat kupování nových baterií, ani jejím vyndáváním ze svítilny. Jak už jsme řekl, budeme dobíjet a to v daném případě tak, že jednoduše odklopíte gumovou krytku na těle svítilny, která chrání dobíjecí zdířku proti vniknutí prachu a vody. K dobíjení vám poslouží ten nejběžnější kabel, kterým dobíjíte své mobilní telefony a tablety a kterým lze samozřejmě dobít čelovku i z běžné powerbanky, počítače, nebo ze sítě pomocí adaptéru. Kvalitní akumulátor o kapacitě 700 mAh, který je součástí balení čelovky, nabijete z úplného vybití do maximálního nabití za necelou hodinu a půl.   

A teď - a to se mi hodně líbí - jak si na čelovce vlastně ověříte jak hodně je a nebo není nabitá? Tak v tomto případě to zjistíte opravdu snadno. Stačí krátce stisknout tlačítko na boku čelovky (dalo by se říci že i na spodku svítilny, ale to si ještě vysvětlíme), čímž zapnete LED indikátor zabudovaný v tlačítku. Pokud vidíte svítit zelené světlo, je baterie nabitá z více než 85 %, pokud zeleně bliká, jedná se o 50 - 85 % nabití a pokud svítíme červeně, je akumulátor nabitý jen v řádu 25 až 50 %. No a nejnižší stav nabití poznáme podle červeného blikání diody v tlačítku. V ten moment víme, že jsme pod 25 procenty kapacity a blíží se nutnost dobití. 

Pokud svítilna vyhodnotí, že už nemá dost kapacity na nejvyšší režimy, jednoduše vás je neumožní zapnout a sama si postupně přepíná na nižší a nižší režimy tak, aby vám nabídla co nejdelší dobu svícení.

Víceúčelová svítilna? Doslova

Potřebujete lampičku, nebo svítilnu do ruky? Není třeba hledat v batohu další zdroj světla určený k jiné formě využití. Jednoduše vytáhnete svítilnu z gumového držáku čelovky a máte v ruce lampičku, kterou můžete postavit na rybářský stolek, nebo ji pomocí zabudovaného magnetu připnout k čemukoli kovovému a posvítit si tam, kde je třeba. Navíc gumový držák slouží i k tomu, že v něm mohu svítilnou otáčet nahoru a dolů, čím si dle potřeby světlo čelovky naklápíte. 

Lehká a skvěle sedí

Víte, za co má ale svítilna Fenix Ruby u mě jedničku s hvězdičkou? Za pohodlnost, s jakou se na hlavě nosí. Váží jen 77 gramů včetně popruhu i akumulátoru a k tomu je popruh výborně řešený tak, že vám na hlavě skvěle sedí a nesjíždí. Tohle je opravdu čelovka, kterou můžete mít na hlavě celou noc. Já jsem s ním už několikrát i spal a prakticky jsem o tom, že ji mám na hlavě,  ani nevěděl. Stačí vám pásek kolem dokola hlavy, žádný další přes hlavu pro momenty, kdy jste v pohybu a bojíte se, aby vám neputovala po čele. Tahle sedí jak přilepená. 

Už se těším, až na jaře začnu běhat  a prubnu Fenix Ruby i při večerním běhu. Tahle čelovka si o toto využití doslova říká. 

Velmi dobrá investice

Každopádně tahle čelovka vyjde bez koruny na 1 700 korun a za tyhle peníze je to opravdu vynikající investice. Můj rybářský parťák Míra Fořt si ji ode mě půjčil, když mu jeho svítilna vypověděla službu a hned druhý den si ji také objednal . to mluví za vše :-) V ceně je záruka 5 let na svítilnu a dva roky na akumulátor a proti tomu nelze říci jediné křivé slovo. Svítilnu Fenix rozhodně doporučuji jakémukoli rybáři, ne jen náročnému, jak se často v recenzích rádo říká. Mě nezklamala, nezklame ani vás.  

Parametry čelovky Fenix HM51R Ruby přehledně:

- výkonná LED Cree XP-G3 s neutrálním odstínem světla (4500 K) a životností 50000 hodin a dvě červené LED Everlight

- čtyři režimy bílého světla: 500 lumenů (1,3 hodiny) > 150 lumenů (2,8 hodiny) > 30 lumenů (13,3 hodiny) > 3 lumeny (110 hodin) + tři režimy červeného světla: 4 lumeny (30 hodin) > červené blikání 4 lumeny > SOS

- Li-ion akumulátor Fenix RCR123A s kapacitou 700 mAh (součást balení), nabíjení micro-USB 5V/1A

- ochrana proti přehřátí: provoz na nejvyšší režim je omezen na 5 minut v kuse, poté svítilna sama sníží výkon na 200 lumenů, digitální konstantní regulace výkonu

- plynulý světelný kužel s dosvitem až 85 metrů 

- 70 mm délka  x 33 mm šířka  x 28 mm výška (včetně držáku čelovky), 77 gramů (včetně popruhu a akumulátoru)

- indikace kapacity akumulátoru a upozornění na nízké napětí

- svítilna má paměť a zapne se vždy v posledním nastaveném režimu (platí pro bílé i červené světlo)

- magnetická koncovka, čelovku lze upevnit na cokoliv železného

- ochrana proti opačnému vložení baterie (přepólování)

- pohodlný popruh s reflexními prvky

- ovládání jediním spínačem

- odolné tělo vyrobené z vysoce pevné slitiny leteckého hliníku, árazuvzdorná, prachuvzdorná a vodotěsná dle standardu IP68

- kvalitní TIR optika s vysokou propustností světla

- součástí balení je čelovka HM51R, akumulátor ARB-L16-700, náhradní o-kroužek, náhradní gumová krytka nabíjecího konektoru a nabíjecí USB kabel

 

 

Diskuze

Spike    24.02.2019 20:46
Moc pěkná recenze. Poohlížím se teď po kvalitní čelovce, na vodu ale taky na delší trek po Islandu, na který se chystáme s bratrem. Doma mám čelovky https://www.luxo.cz/podle-vyrobce/solight/led-celova-svitilna-3x-led-cerno-seda-2x-cr2032-solight-wh17-baleni-xxl-5-ks.html ale ty jsou slabší. Kupoval jsem je v létě dětem pod stan. Na to byly dostačující, ale do náročnějšího terénu to opravdu moc není. To chce něco s větší svítivostí a pokud možno vodotěsné. Tak možná tato, recenze vypadá dobře.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 105x
Recenze 95x

Odběr novinek