Fenix HM65R-T: Špičková čelovka s dvěma reflektory pro dlouhé i široké světlo dle potřeby

30.08.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Fenix HM65R-T: Špičková čelovka s dvěma reflektory pro dlouhé i široké světlo dle potřeby Myslíte si, že dokonalá čelovka na ryby musí mít zoomování světelného kuželu? Vůbec ne. Inteligentní a superodolná novinka od Fenixu je toho jasným důkazem.

 

Také máte na svých rybářských výpravách rádi čelové svítilny, které jsou výrobcem perfektně dotažené do detailu? Přesně takovou jsme se pro vás rozhodli otestovat. Nabíjecí čelovka Fenix HM65R-T má vynikající výkon, báječnou odolnost, dva odlišné reflektory, a navíc zajímavý systém utahování popruhu na hlavu.

Ale pojďme na tuhle čelovku pěkně od začátku. Asi vás nepřekvapí, že tenhle Fenix je odolný proti prachu, nárazům (pád z výšky až 2 metry) a také proti vodě (až 2 metry hloubky ve vodě, o dešti nemluvě). Už jsme si tak nějak zvykli, že čelovky od značky Fenix jsou perfektně odolné a připravené svému majiteli sloužit dlouhé roky bez jakékoli újmy. 

Lehoučká a s utahováním jako helma na kolo

Tento model je ovšem vyrobený nikoli z tvrzeného hliníku, nýbrž z magnesiové slitiny. Výrobce tím dosáhl minimálně stejné odolnosti (ne-li vyšší), ale především snížení váhy celé svítilny (jen 141 gramů včetně akumulátoru). Tuto čelovku nemáte problém mít na hlavě třeba celou dlouhou noc a vůbec vás netíží, netlačí – no sedí na hlavě přímo báječně. 

Navíc se Fenix konečně rozhodl inovovat utahování/povolování popruhu a vy už nemusíte povytahovat pásek z přezky a pak jej zase utahovat – třeba na několik pokusů. Jednoduše vytáhnete utahovací kolečko, upravíte si délku popruhu dle potřeby a kolečko zase zamáčknete. Mnozí znáte podobný systém z cyklistických, nebo třeba lyžařských helem. Na čelovce je to ovšem přímo parádní inovace!

Dálkový a široký reflektor

Co vás však bude možná zajímat ještě více, to je dvojice reflektorů, kterými je tahle svítilna vybavena. První z nich - dálkový reflektor - nabízí dlouhý a úzký kužel světla a je perfektní pro sledování nočního dění v dálce před vámi – třeba na druhém břehu velké řeky. Tenhle reflektor má dosah až 170 metrů s výkonem 1500 lumenů. Zapnete jej dlouhým podržením jeho ovládacího tlačítka a posléze na něm můžete přepínat světlo ve třech různých režimech: 1300 lumenů (až 4 hodiny svícení na jedno nabití), 400 lumenů (12 hodin svícení) a 130 lumenů (24 hodin).

Druhý – tentokrát široký reflektor nabízí široký, rozptýlenější kužel světla s teplejším odstínem bílé barvy. Světlo z něj nemá tendenci oslňovat a použití „širokého“ reflektoru je vhodné k běžným činnostem kolem prutů, nástrah, montáží, přípravě jídla atd. Také tento reflektor je vybaven vlastním ovládacím tlačítkem a rovněž disponuje třemi světelnými režimy: 400 lumenů (12 hodin svícení), 70 lumenů (36 hodin svícení) a nakonec 5 lumenů, s kterými vydrží čelovka svítit až fantastických 300 hodin v kuse na jedno nabití. Maximální dosah kuželu světla na tomto reflektoru je 54 metrů.

Dobíjení kabelem a indikace nabití

O zásobu energie v této čelovce se stará akumulátor s kapacitou 3500 mAh, který je součástí balení čelovky a nabíjí se přes USB-C konektor, který najdete na zadní stěně čelovky, když ji vyklopíte dopředu. Nabíjení zcela vybitého akumulátoru trvá necelé 3 hodiny.

Jinak právě zmíněné vyklápění čelovky samozřejmě slouží především k vertikálnímu náklonu kuželu, respektive kuželů světla. Slovo „kuželů“ jsem záměrně použil proto, že můžete klidně svítit oběma reflektory najednou. A to v libovolně nakombinovaných světelných režimech, jak se vám to právě hodí, nebo jak vás napadne. 

Stav nabití čelovky můžete sledovat na indikátoru, který je umístěný mezi ovládacími tlačítky. Stačí krátce zmáčknout jedno či druhé tlačítko ve vypnutém režimu čelovky a hned se vám rozsvítí diody.

Zamykání čelovky je top

Možná už se vám někdy stalo, že jste si omylem zapnuli čelovku už cestou na rybářskou výpravu – třeba při převážení v batohu, v kapse apod. Fenix HM65R-T s touto možností počítá a eliminuje možností zamknutí čelovky. Jak? Jednoduše podržíte najednou obě tlačítka po dobu delší než 3 vteřiny a čelovka je zamknutá. Dá vám to dokonce najevo krátkým blikáním. Stejným způsobem ji zase odemknete. 

Jak vypadá inteligence svítilny

Tato čelovka od Fenixu je vybavena také několika šikovnými vychytávkami, které by se daly definovat jako jistá inteligence čelovky. Předně obsahuje ochranu proti nechtěnému přepólování a následnému poškození svítilny. 

Dále má tato čelovka vlastní regulaci výkonu, takže při výrazném snížení stavu nabití akumulátoru prostě sama přepne svícení na nižší režim (režim s menším odběrem energie). Dosáhnete tím delší doby svícení.

Posledním inteligenčním prvkem je ochrana proti přehřátí. Tzn., že v momentu, kdy teplota čelovky atakuje 65°C, čelovka začne sama snižovat výkon, dokud teplota neklesne a neustálí se. Jakmile se tak stane, výkon čelovky se opět automaticky zvýší.

Rozhodně doporučuji

Čelovku Fenix HM65R-T jsem testoval na třech výpravách na ryby a jediné, co na ní postrádám je nerušivé světlo v červené či zelené barvě. Nicméně je to drobnost, která řadu rybářů vůbec neinteresuje. Jinak jí prakticky nemám co vytknout a za cenu 2.699 kč je to opravdu úžasný kousek do výbavy, který vám dokáže dělat radost dlouhé roky. Záruka na tuhle čelovku je celých 5 let (2 roky na baterii), což je přímo vynikající benefit, co říkáte?

Čelovku jsem zakoupil na Kronium.cz a nákup byl rychlý snadný, prostě k mojí plné spokojenosti. Vřele tuto čelovku všem rybářům doporučuji.  

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek