EP Glider: nezničitelná kajutová loď, na kterou nepotřebujete žádný průkaz

17.06.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
EP Glider: nezničitelná kajutová loď, na kterou nepotřebujete žádný průkaz Otestovali jsme pro vás novou špičkovou loď české výroby, která je prakticky nezničitelná, disponuje kajutou pro přespání a nevyžaduje průkaz Vůdce malého plavidla.

 

Hledáte co nejlepší loď za přijatelnou cenu pro své toulky po vodě a rybaření? Pak by vás měla rozhodně zajímat EP Glider od českého výrobce Europremium s délkou 4,6 metru a šířkou 1,65 metru. 

Loď, kterou neprorazíš

Tato loď vážících pouhých 250 kilo je vyrobena ze speciálního termoplastu s UV stabilizací, takže absolutně nemusíte mít strach z nižšího stavu vody, případných nárazů lodi na břeh apod. Korpus lodi byl několikrát prověřen nesčetnými údery – dokonce i sekyrou a odolný plast se nepodařilo prorazit. I kdyby k proražení v krajním případě došlo, výrobce garantuje poměrně snadnou a rychlou opravu, kterou daný materiál umožňuje. 

Termoplast, o kterém mluvíme, je navíc odolný proti plísním, řasám i chemickým látkám a má dlouhou životnost, takže se nemusíte bát, že by vám materiál lodi začal v několika málo letech degradovat, jako je tomu u některých konkurenčních lodí na trhu. A co víc, materiál skeletu lodi nevyžaduje vůbec žádnou údržbu. 

Loď EP Glider je stavěná pro jednu až 4 osoby. Nicméně z pohledu rybaření je optimální maximálně pro dva lidi tak, aby mohli oba rybáři z lodi pohodlně lovit a současně se oba vešli do kajuty lodi pro přespání, nebo kvůli úkrytu před deštěm či jinou momentální nepřízní počasí. 

Šikovné přespání i úkryt

Kajuta má rozměry 1,6 x 2 x 1,2 metru (maximální šířka, délka, výška) a není problém v ní ukrýt opravdu slušnou hromadu rybářské výbavy, případně se v ní vyspat na matraci, nebo karimatce. Do kajuty se dostanete posuvnými dvířky, které vás při zavření v dešti dobře ochrání proti proniknutí vody dovnitř. Snadno a rychle se otevírají, takže při nočním lovu není problém se rychle dostat na palubu či břeh, u kterého je loď ukotvená a během pár vteřin začít zdolávat rybu.

EP Glider má prostorově pěkně řešenou palubu o celkovém rozměru XY x YZ s dvěma plochami pro sezení, na kterých se pohodlně usadí skutečně až čtyři lidé, jak jsme si při reálném testu lodi ověřili. Celá paluba včetně sedacích ploch je řešena ze stejného termoplastu a je jen na vás, jestli se rozhodnete stejně jako my osadit „lavice“ pohodlnými sedáky stejně jako my. Sedáky jsou příplatkovou výbavou a oba vás vyjdou na 6.380 korun. Každopádně je všem doporučuji, sedí se na nich příjemně. Pod lavicemi najdete klasické dlouhé prostory, do kterých se vám vejdou rybářské tašky a boxy, ale také třeba nádoby s nástrahami, kbelíčky s návnadou atd.

Nízká spotřeba, žádné papíry

Loď plave výborně, při testování jsme měli k dispozici benzínový motor o síle 5 HP a užili jsme si pohodovou plavbu v rychlosti, která sice není nijak úžasná, na druhou stranu příliš neruší okolní rybářské osazenstvo a bohatě postačí pro jakýkoli způsob lovu z lodi včetně trollingu, stejně jako pro převoz věcí pro kaprařinu. Konstrukce lodi má rozhodně vliv na spotřebu motoru, která je v tomto případě velice nízká.

Na lodi najdete čtyři nerezová madla, za které se můžete držet za jízdy (dvě na každé straně paluby a dvě na stranách střechy kajuty). I na kajutě se dá výborně sedět, ale také přes ní přecházet při jejím kotvení na špici u břehu či mola. Loď je možné uvázat jak za tyto pěvně fixovaná madla, ale také za oko přímo na špici lodi, anebo za klasické úvazcové prvky – jeden je v předu nad špicí a další dva najdete na zádi na palubě vedle motoru. 

Když už mluvíme o motoru, tak ten si musíte k lodi přikoupit – 5ti koňová verze Yamaha vás vyjde na cca 30.000 Kč, ale pokud byste si přáli z lodi udělat pořádnou rychlou raketu, můžete si pořídit i 50ti koňový motor, na nějž je loď certifikována Československým LLoydem a na jejímž základě obdržela certifikaci CE. Ale to už je pořádná jízda. S tímto motorem už se ovšem bez „papírů“ neobejdete.

Zajímavá je variabilita řízení lodi EP Glider. Loď totiž můžete řídit klasicky, kdy sedíte u motoru a loď řídíte přímo jeho rukojetí, anebo si můžete loď objednat osazenou volantem a táhlovým ústrojím k motoru. Tahle varianta je podle mého názoru ideální a není ani tak drahá. Vyjde vás navíc o cca 12.000 korun.

Ať už řídíte volantem, či rukojetí motoru, máte dopředu velmi slušný výhled a dobře kontrolujete případné riskantní předměty ve vodě před lodí, plavce, jiné loďky apod.

Chcete červenou? Není problém

Co je zajímavé – loď, kterou jsme testovali, měla bílou barvu, která jí vysloveně slušela, ale pokud byste si přáli mít loď modrou, červenou, zelenou, nebo i jinak barevnou, není podle výrobce problém vám v takové barvě loď vyrobit. Samotná výroba lodi od objednávky trvá přibližně 1 měsíc, což není doba nijak zásadně dlouhá. Tedy jak pro koho…dokážu si představit tu nedočkavost zákazníka, který si tuhle úžasnou loď pořizuje a už už se na ní chce vydat na svou oblíbenou řeku či přehradu. 

Snadná manipulace díky vozíku

Na začátku tohoto článku jsme zmínili, že loď váží bez motoru 250 kilo. Ptáte se, jak snadné či naopak nesnadné je dostat tuto loď na vodu, nebo z vody ven? K těmto úkonům potřebujete dvě věci. Jednak místo, které je pro tento účel vhodné (je třeba si na dané vodě takové místo vytipovat tzn. s pozvolným sjezdem k vodě – ideálně zpevněné panely apod.) a dále vozík, který tak jako tak potřebujete k přepravě lodi za autem. 

Vozík, nebo chcete-li přívěs od firmy Europremium je velice praktický a výborně se s ním při manipulaci s lodí pracuje. Také jsme byli velmi spokojení s možností důkladného uvázání lodi k němu před jízdou k vodě. Vozík vás vyjde na cca 20.000 korun, ale samozřejmě si můžete pořídit i jiný, který na tento formát lodi pasuje. 

Verdikt? Rozhodně za jedna!

Ale zpět k lodi EP Glider samotné. Musím říct, že tahle loď mě i mé rybářské parťáky chytla za srdce. Je skvěle stabilní, nabízí poměrně širokou zásobu prostoru, v lodi se dá spát, skvěle se ovládá, a navíc to vědomí, že je prakticky nezničitelná a bezúdržbová. Tenhle fakt je prostě k nezaplacení. Samotnou loď bez příplatkových věcí jako je motor, sedáky, vozík, volant a další pořídíte za cenu 149.000 korun bez DPH a dle mého názoru je to v případě, že loď pořádně užijete, cena velice dobrá. Pro své toulky po vodě za rybami s přítelkyní a synkem budu o jejím pořízení rozhodně uvažovat. 

Další informace k lodi, stejně jako kontakt na výrobce najdete na webu Europremium.cz. Jednání s výrobcem je velice příjemné a nebojte se při objednávce lodi odkrýt svá tajná přání pro vylepšení lodi tak, aby vám co nejvíce vyhovovala. Pochopil jsem, že v případě osazení lodi EP Glider na přání zákazníka není nic nemožné.     

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 95x
Recenze 85x

Odběr novinek