Dýmka od pipe makera Pavla Tomana: krásný Dublin se zimostrázovým kroužkem

20.09.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Dýmka od pipe makera Pavla Tomana: krásný Dublin se zimostrázovým kroužkem Nechali jsme si vyrobit dýmečku od výrobce dýmek Pavla Tomana. Jak se předvedla v praxi? Pojďme si ji společně prohlédnout a otestovat.  

Hned na začátku komunikace s Pavlem Tomanem jsem zjistil, že je to můj člověk, protože je to rybář a myslivec. Především je ale tento pipe maker, který žije v Hněvotíně u Olomouce, výrobcem krásných dýmek a mám velkou radost, že se mi právě jeho dílo dostalo do rukou.

Na začátku byl starý náustek a fošna

Pavel Toman je původním povoláním seřizovač strojů, nicméně nyní pracuje jako správce budov jedné strojírenské společnosti. K výrobě dýmek, které se věnuje po práci ve volných chvilkách, se dostal prakticky náhodou. Před pěti lety totiž našel v šuplíku náustek ze staré dýmky a v dílně navíc šikovnou třešňovou fošnu, a tak se rozhodl si vyzkoušet vyrobit dýmku.

V začátcích mu pomohli pánové Zdeněk Štambera a Jiří Maczko, kterým by pipe maker pan Toman touto cestou rád poděkoval. Za to, že ho v začátcích podrželi, prozradili mu, jak dýmky vyrábět a navíc mu věnovali nejen materiál na výrobu dýmek, ale především rady, které byly prý k nezaplacení.

Každopádně výroba dýmek našeho pana Tomana v začátcích natolik nadchla, že od té doby vyrábí dýmky pro zákazníky a aktuálně jich stvoří přibližně 12 do roka. A nejen pro české zákazníky. Pan Toman se mi pochlubil, že aktuálně pracuje na zakázce osmi dýmek do USA. Výrobu dýmek ve své dílně vnímá tento šikovný pipe maker jako příjemný relax, ale také jako výzvu k tomu vyrobit něco pěkného a funkčního, jak on sám říká.

Žádné extravagance, čistá klasika

Pavel Toman vyrábí dýmky klasických tvarů – především modely Rhodesian a Dublin, ale do budoucna se chce pověnovat také plně zahnutým typům full bent. Z materiálů používá nejraději k výrobě dýmek samozřejmě briár, ale také mortu a olivové dřevo. Vyrábí si přitom nejen hlavičky dýmek, ale i náustky, a to z akrylu, nebo z ebonitu.

Na to, že jsou jeho dýmky řemeslně vyráběné, a to v poměrně náročných časových podmínkách, rozhodně nepatří mezi drahé. Cenovka dýmek pana Tomana se pohybuje od 2 500 korun, což je také konkrétní případ dýmečky, kterou nám zaslal. Pojďme se na ni podívat.

Dýmka s vkusnými doplňky

Už prezentace balíčku s dýmkou se mi líbila. Dýmka dorazila v krásném látkovém pytlíčku, který vypadá opravdu stylově a k dýmce se vysloveně hodí. Spolu s dýmku jsem v sáčku našel také jednoduchý rozkládací stojánek na dýmku vyrobený z poctivé hověziny. Stojánek je přizdobený jemnými vyraženými ornamenty.

Samotná dýmka je lehce zahnutý Dublin menšího formátu (celková délka 11,5 cm), jejíž hlavička je vyrobená z briáru. Hlavička byla pískovaná, čímž získala krásný opticky hrubý povrch. Nemá ze „stran“ dokonalý pravidelný tvar, a to se mi na ní velice líbí. Působí tím originálně a řekněme přírodně, což mám na dýmkách rád. V závěru byla hlavička této dýmky ošetřena karnubským voskem, takže pokud ztratí svůj lesk, stačí ji jednoduše přeleštit a lesk je zpět. Ale pokud by se mi po dlouhé době užívání dýmky zdálo, že potřebuje vosk doplnit, není problém ho koupit ve specializovaných shopech pro dýmkaře za pár desítek korun.

54. kousek v pořadí

Hlavička má krásně široký průměr (4 cm), a uvnitř skrývá poměrně hluboký kotlík (3,2 cm), který slibuje středně dlouhé pokouření. Ve spod hlavičky je vyražené výrobní číslo dýmky a nad jsou iniciály pipe makera. Dýmka tak nepůsobí anonymně a baví mě, že vím, kolikátou vyrobenou dýmku panem Tomanem vlastním. Hlavička (nebo také troubel) je směrem k náustku přikrášlena dvěma estetickými kroužky. První užší je evidentně krylátový a druhý silnější je vyrobený ze zimostrázového dřeva. Tento prvek vypadá na dýmce výborně a dokázal její podobu pěkně rozsvítit.  

Náustek jak na míru

Náustek dýmky, který má lehce prohnutý tvar, je vyrobený z německého akrylu a výborně mi sedí v ústech i mezi zuby. Především proto, že je na svém konci nízký a přitom široký. Jeho vnitřní řešení je bezfiltrové, takže pro můj případ značka ideál. Filtry totiž v dýmkách vůbec nepoužívám.

Dýmka je celkově velice lehká a obratná. Váží jen 37 gramů a i v ruce se drží skvěle. Zpracování briáru je do ruky příjemné a tak dýmka plní funkci relaxačního předmětu doslova na jedničku.  

Bude sváteční

Dýmečku už jsem zakouřil před dvěma měsíci a pak si v ní opakovaně užil svoji oblíbenou Virginii od Samuela Gawitha. Bafá se z ní skvěle, nicméně musím na rovinu říci, že tenhle formát dýmky už je stavěný na zkušenější kuřáky, kteří umí s dýmkou pracovat. Začátečník by měl patrně problém s krátkým náustkem i jeho nepříliš velkým zahnutím, takže by se mohlo stát, že by si občas „pošmákl“ i na močce z tabáku.

Tuhle dýmku řadím aktuálně mezi své spíše sváteční dýmky, než dýmky na časté kouření. Proč? Protože si to jednoduše zaslouží. Je to krásný kousek, kterého si vážím a velmi za něj výrobci dýmek panu Tomanovi děkuji. A přeji mu, ať má kolem sebe co nejvíce spokojených zákazníků s jeho výrobky, jako jsem já.

Dýmka Dublin od Pavla Tomana přehledně:

Materiál hlavičky: briár

Materiál náustku: německý akryl

Ozdobné kroužky: akryl a zimostrázové dřevo

Délka dýmky: 11,5 cm

Rozměr kotlíku: 1,9 cm (průměr) x 3,2 cm (hloubka)

Rozměr hlavičky: 4 cm (průměr) x 4,4 cm (výška)

Délka náustku: 5 cm

Váha dýmky: 37 gramů

Cena: 2 500 korun

Kontakty na Pavla Tomana: facebook ZDE a instagram ZDE

 

Pár fotek z výroby naší dýmky

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek