Dokonale dotažený batoh na cesty za rybami? Rozhodně Ratel MK2 od Helikon-Tex

11.06.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Dokonale dotažený batoh na cesty za rybami? Rozhodně Ratel MK2 od Helikon-Tex Používáte také rádi na svých cestách k vodě klasický batoh na záda ať už na foťák, kameru, nebo na vaši rybářskou výbavu? Pak pro vás máme zajímavý tip na špičkový batoh, který byl vyvinut pro bojové účely a náročný outdoor, nicméně který se bezvadně hodí právě pro nás rybáře.
 

Firma Helikon-Tex vyrábí již řadu let dobře prověřené taktické outdoorové oblečení, ale také batohy, které neunikly naší pozornosti, protože jsou jak dělané pro praktické potřeby rybářů. Velmi nás zaujal model Ratel MK2 v nenápadné, ale fešácké zelené barvě s šikovným objemem 25 litrů

Batoh je vyrobený z odolného materiálu Cordura nylon, který je vodoodpudivý a odolný vůči oděru. Jednoduše je to batoh, na který se můžete spolehnout a který na první pohled ukazuje, že vám vydrží sloužit dlouhé roky.  

Jak sedí? Neskutečně dobře!

Batoh sedí na zádech i ramenou přímo na jedničku díky anatomicky tvarovaným a výborně polstrovaným popruhům. Rovněž zádové zpevnění i polstrování na záda pěkně pasují. Nikde nic netlačí, nepřekáží. Každý zádový popruh má klasické spodní dotahování délky, ale také horní možnost dotáhnutí, čímž si můžete upravit tvar popruhu v ramenou. 

Aby vám popruhy nesjížděli z ramenou, ale naopak aby batoh dobře seděl na zádech, stačí si stáhnout popruhy k sobě na hrudníku pružným páskem, jehož výšku lze navíc upravit. Batoh si pak můžete ještě zafixovat k tělu silným páskem v oblasti pasu. Na popruzích najdete navíc oka z odolného plastu pro zavěšení věcí (nůž, foťák apod.).

Multikapsa nečekaných rozměrů

Zepředu je batoh Ratel MK2 vybaven spodní větší a horní menší kapsou s bytelnými YKK zipy, přičemž spodní kapsa nabízí ve svých útrobách několik dalších kapes – tedy jakýchsi pořadačů (jeden z nich síťový se zipem), které jsou parádní pro uložení dokladů, klíčů a dalších důležitých věcí. Samotná spodní kapsa je velmi prostorná a na dně vybavená otvorem pro odtok případné vody, která by se vám snad do kapsa dostala. Vpředu na této spodní kapse i na bocích batohu najdete Molle vazbu vhodnou pro uchycení drobného vybavení – v našem případě třeba peánu, multitoolu, nůžek, nebo kleštiček. 

Do této kapsy se mi podařilo pohodlně vměstnat rybářské papíry s rybářským řádem, penál s montážemi, ale také krabičky s návazcovou bižuterií, olůvky a v neposlední řadě v ní nosím i hlásiče umístěné na hrazdě. 

Horní přední kapsa je menší, přibližně třetinového rozměru oproti té spodní a perfektně pojmula moji nepromokavou funkční bundu pro případ větru, deště či náhlého ochlazení. Na přední kapse je našitý Velcro panel, na který si můžete „nalepit“ štítek se suchým zipem vašeho rybářské týmu, nebo třeba oblíbeného výrobce nástrah či rybářského vybavení. Aneb jak se říká, každý jsme tak trochu v nějakém týmu. Také horní kapsa má otvor pro odvod vody.

Vnitřní poutka i variabilní tvrdost zad

V hlavní kapse batohu si nejprve všimnete v horní části hned tří šikovných poutek (prostřední s plastovým klipsem), na které si připínám váhu a metr. Pod poutky najdete zip, díky kterému se dostanete k zádové fixační desce a kovové konzoli. Pokud by vám stran pohodlí batohu na vašich zádech nevyhovovaly, není problém je vyjmout a plochou, ale rozměrnou kapsu dále libovolně využít. 

Do hlavní kapsy bez problému vměstnám náhradní oblečení, pytel a krabičky s nástrahami, stejně jako kratší vidličky, láhev s pitím a box se svačinou. I spodní kapsa byla od výrobce obdařena otvorem pro odvod vody.

Osaďte batoh, uvolněte ruce

Naplněný batoh připravený ke startu na ryby pak můžete zformovat (zmenšit jeho objem) jednak dvěma stahovacími bočními popruhy, ale také ještě dalším popruhem před horní přední kapsou. Samozřejmě, že tyto popruhy mohou stejně dobře posloužit k přenášení dalších věcí na batohu jako je sbalená menší podložka pod rybu, nebo vážící sak apod.

Batoh je vybavený řadou šikovných poutek, které dávají prostor pro zavěšení libovolných předmětů dle vaší fantazie, ale asi nejvíce mě baví čtyři spodní poutka, za která pod batoh věším pomocí tzv. gumicuků skládací židličku.

Nosnost na výbornou

Na to, jak působí batoh Ratel MK2 na první pohled dojmem malého zavazadla, pojme až neuvěřitelné množství rybářského vybavení, a i při jeho velkém zatížení, se bezvadně nosí na zádech i na velké vzdálenosti. Je to rozhodně nejlepší outdoorový batoh, který jsem měl zatím na zádech, který byste si měli vyzkoušet. Jakékoli jiné batohy, které jsem dosud používal mi proti němu najednou připadají nuzné, nepraktické, nepohodlné a nedotažené. 

Drobným leč zásadním důkazem je i superbytelné horní madlo pro přenášení batohu v jedné ruce, které vypadá, že nebude z těch, které by se mělo vytrhat ze švů jako u řady mých předchozích batohů. A že už jsem Ratel MK2 už několikrát zatížil na maximum – například při přenášení sáčků s boilies z auta do bivaku.

Rozumná cena a dárek navrch

Batoh Helikon-Tex Ratel MK2 stojí 1.899 korun a věřte, že v jeho případě nebudete litovat ani jediné vynaložené koruny na něj. Jeho váha je velmi přijatelných 1.340 gramů a celkové rozměry 51 x 29 x 15 centimetrů.

Batoh jsem pořídil na outdoorovém eshopu Nejendoprirody.cz, kde mi s volbou batohu výborně poradili a dodání vybraného modelu bylo maximálně rychlé. 

Nejendoprirody.cz je rodinný eshop, který se svým zákazníků opravdu věnuje, a to s velkým nadšením. Příkladem toho bylo milé překvapení, kdy jsem ve vnitřní kapse batohu našel rukou psané poděkování za nákup na vizitce eshopu a malý dárek v podobě velké karabiny z odolného zeleného plastu. 

Škoda, že tuto až prvorepublikovou drobnost k potěšení zákazníků nepodnikají i jiní prodejci rybářského a outdoor vybavení, co říkáte?

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek