Dokonalá láhev na každodenní pití? Ano. Odolnost, užitnost i mytí na výbornou!

27.09.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Dokonalá láhev na každodenní pití? Ano. Odolnost, užitnost i mytí na výbornou! Láhev Pure blue od značky Alfi rozhodně patří mezi nejdokonalejší láhve, které jsme pro rybáře testovali. Jaké vlastnosti by taková láhev na každodenní pití měla mít? Nenechte si ujít naši recenzi.

 

Řada z nás rybářů si kupuje s sebou na výpravy vodu v pet lahvích, a přitom prakticky každému z nás teče voda z kohoutku. Prodej balené vody patří beze sporu mezi jednu z nejúspěšnějších marketingových akcí na naší planetě. 

Ale já jsem si uvědomil, že už nechci utrácet za balené vody, a navíc pak řešit likvidaci prázdných plastových lahví (a že jich je za roční spotřebu jednoho jediného rybáře pořádná hroada). Z kohoutku nám doma teče opravdu kvalitní voda, a i přesto jsme zvyklí používat vodní filtrační konvici, abychom měli vodu ještě chutnější. Pokud chci vodu ochucenou vylepším si ji jablečným moštem, nebo kvalitním ovocným sirupem. Jaký má pak důvod utrácet za další vody?

Plast ne, volím nerez

Logicky se samozřejmě nabízí otázka, v jaké láhvi ovšem vodu (nebo samozřejmě i jiné nápoje) na rybářské výpravy nosit. Je vhodná obyčejná plastová „flaška“ ze sportovních řetězců? Za mě určitě ne. Jednak laciné plasty, ze kterých jsou obyčejné láhve vyráběné často uvolňují do nápojů nezdravé až toxické látky a také se velmi špatně udržují opravdu čisté. A to už vůbec nemluvím o jejich těsnosti atd.

Vyplatí se proto pořídit láhev, která je pro denní použití co nejvhodnější. My jsme pro tento účel otestovali Pure blue od německé společnost Alfi, která vyrábí izolační nádoby a termonádoby už více než 100 let. Očekávali jsme proto, že jejich láhev bude adekvátně zkušenostem výrobce dotažená do nejmenších detailů. A jak jsme byli spokojení? Pojďme se podívat na láhev Pure blue opravdu detailně.

3 měsíce tvrdého testování

Předně musím říct, že tuto láhev jsem používal na denní bázi déle než tři měsíce. Zažila se mnou na rybách nešetrné zacházení, prošla několikerým čištěním. Za ty tři měsíce jsem si ji neskutečně oblíbil a věřím, že se mnou zažije ještě nespočet rybářských, a nejen rybářských, výpadů do přírody. 

I přesto, že je Pure blue v objemu 0,9 litru vyrobená z nerezové oceli, je krásně lehká a váží jen XYZ gramů. Její průměr je 78 mm a padne tak výborně do ruky. Už i proto, že matné lakování této láhve je na dotyk velice příjemné. Láhev je navíc v horní části vybavená masivním tmavým silikonem, takže neklouže při pití ani když je na povrchu mokrá od deště, nebo rosy.

Výška láhve je 261 mm, což je její další benefit, protože je dobře skladná. A skladnost, to si musíme přiznat, páni rybáři, je pro nás opravdu zásadní. Zvláště pro kapraře, kteří mají svou výbavu objemově i váhově hodně náročnou na převoz a instalaci k vodě. 

Už žádné bryndání za jízdy či při chůzi

Celou láhev lze rozebrat na tři části – na samotnou nerezovou nádobu, šedé šroubovatelné plastové pítko s těsněním a průsvitný plastový uzávěr s dalším těsnícím kroužkem. Po odšroubování pítka se nápoje do láhve pohodlně nalévají a pítko zase bezvadně padne do pusy, takže se při pití „nepocmrndáte“ ani při jízdě autem po nerovnostech kolem rybářských revírů. 

Když už mluvíme o šroubování, na této láhvi mě baví i takový malý detail, jako je rychlé šroubování. Víčko i pítko mají dost hrubý a vysoký závit, takže není potřeba šroubovat jako o život, abyste láhev otevřeli nebo zavřeli. Stačí vám na to jen tři otočky. Navzdory tomuto faktu láhev bezvadně těsní, takže se nemusíte bát, že vám pití vyteče do rybářské tašky, nebo na sedadlo vašeho vozu. 

Další zásadní výhodou Pure blue je její odolnost. V rámci jakékoli výbavy na ryby vždycky dokážu ocenit, když daná věc hodně vydrží, takže na ni nemusím být při zacházení s ní opatrný. Tahle láhev od Alfi zažila několikrát převoz v autě, kdy byla v kufru jen tak pohozená mezi ostatními věcmi jako je rybářské křeslo, pruty apod. Stejně tak cestovala mezi mými rybářskými krabičkami, náhradním navijákem a dalšími věcmi v rybářské tašce, a navíc mi na rybách i několikrát upadla při vybalování či stěhování bivaku. A jaké má po tom čtvrt roce následky? Lehce odřený lak zespoda na dně a dva nenápadné oťuky na boku. Odolnost této nerezové láhve tedy nezbývá než pochválit.

Do myčky? Klidně!

A nakonec je třeba se podívat na omyvatelnost této láhve. Právě ta mě totiž dříve od podobných modelů lahví trochu odrazovala. Láhve, se kterými jsem se v minulosti setkal měli úzké hrdlo, nesměli se dávat do myčky a aby toho nebylo málo, tak měly uvnitř celou řadu vnitřních hran, záhybů apod., kde se usazovaly nečistoty. U námi testované láhve od Alfi nic z toho nenajdete. Po vyšroubování pítka je otvor do láhve hodně široký a vy si můžete vybrat, jak svou láhev budete odmývat. 

Jako první se nabízí ta nejpohodlnější varianta, a to je možnost odmytí láhve v myčce. Ano, do myčky mohou opravdu všechny části Pure blue a z myčky ji vyndáte opravdu dobře odmytou. Nicméně pokud jste důslední a chtěli byste ji mít umytou doslova perfektně, můžete si k láhvi zakoupit i čistící tablety a speciální kartáč. 

Konečně pitný režim i čistá chuť nápoje

Tím, že je láhev z nerezu a dá se snadno a důsledně umýt, si užíváte čistou chuť nápoje i samotné vody. Necítíte žádnou příchuť laciného plastu, do nápoje se vám neuvolňují absolutně žádné nežádoucí látky. A přesně takhle by to u kvalitní láhve na denní pití mělo být. Žádné kompromisy, ale jednoduše bezvadná láhev, která vám bude dělat v přírodě, nebo třeba i v běžném pracovním životě radost. Vlastně jsem se i díky této láhvi naučil dodržovat pitný režim. Jen od rána do odpoledne musím tyto láhve vypít plné dvě.

No a jak se vám líbí design Pure blue? Za mě je to naprosto krásná láhev s vysoce moderním tvarem a zajímavou neokoukanou barvou. A přesně takové výrobky chci kolem sebe na rybách mít – maximálně užitné a funkční, ale i krásné na pohled. 

Láhev Pure blue 0,9l od značky Alfi jsem koupil na eshopu termoo.cz, který se specializuje na ty nejkvalitnější termo nádoby a láhve na pití na trhu. Láhev stála 749 Kč a mohu vám ji vřele doporučit.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek