Dokažte si, že umíte víc a zkuste volný úsek řeky

09.10.2021 Zprávy od vody
Zajímavost Recenze Tip Zpráva od vody
Dokažte si, že umíte víc a zkuste volný úsek řeky

Zasekli jste se při lovu na řekách na lovu u splavů a elektráren a chcete si dokázat více? Pak se nebojte volných úseků a hledejte jako já ryby, které navíc nejsou pod tlakem ostatních rybářů. Budete nadšení.


Autor: za Zfish a Ecosinkers Milan Závěta

Letošní sezóna na řece Labi je pro mě jiná než všechny předchozí. Nechtěl jsem dopadnout jako mnoho mých kolegů, kteří znají jen místa nad jezem, nebo pod ním. Jasně, každý má svoji taktiku samotného lovu a chce jít štěstí naproti. Tato místa jsou na počty záběrů velmi bohatá a často se zde dá nachytat opravdu velké množství ryb, a to skoro "zadarmo“. Ale chytání na těchto místech, kde ryby mají svůj pomyslný start a cíl, mě prostě přestalo naplňovat. 

Ještě V minulém roce jsem si zde i já parádně zachytal a několikrát to tzv. cinklo a ručička váhy šla přes dvacet. Ale jak říká můj kamarád - "chytit 20+ nad, nebo pod je dobrý, ale na úseku, to už je vejška." A tím jsem se od začátku sezóny začal řídit.

Jarní trumf? Popky

Začal jsem jezdit po různých částech řeky Labe a poznávat skoro každou její zatáčku a dno. Vytipoval jsem místo a pomocí olova jsem prohazoval řeku. Nacházel jsem kamenité valy, sledoval, jaký tvar má koryto a kde se zvedá příbřežní regulace řeky. A tohle bylo to, co mě začalo bavit. To poznávání, kdy čekáš na záběr a užíváš si řeku bez betonu a kovu kolem, prostě jen takovou, jaká je. 

Z jara jsem vždycky začal cíleně navštěvovat mělčí a sluncem rychleji prohřátě partie řeky. Ovšem letošní sezóna je docela jiná než ty předchozí. Deštivé počasí si s námi hraje pomalu každý týden, a to se podepisuje i na aktivitě ryb.

A tak když ryba nebrala ze dna, kde jsem používal 24milimetrové sladké boilies, tak jsem sáhl po pop up nástrahách. Zakapal jsem je esencí a nastražil je 5 cm nade dno. Úžasné je na popkách to, že kolikrát dokážou přemluvit k záběru i opatrnou rybu. A tentokrát to byla trefa do černého. Jaro jsem odstartoval hned několika rybami přes 15 kg.

V létě pryč od lidí

Teplé letní počasí moc kaprařů rádo nemá. Je to čas dovolených a kolem revírů jsou mraky lidí. Sumcaři navíc dokážou v tomto období dokonale zadrátovat velký kus Labe, a lovit na podobně inkriminovaných místech, to mě jedině odrazuje. 

V práci jsem si sluníčka užíval až moc, a tak jsem se jezdil zchladit na noc ke své milované řece. Do letní vody již druhou sezónu použivám boilies vlastní vyroby - GLM/Oliheň, mušle. Tahle kulička perfekně pracuje právě v teplé vodě a daří se mi na ni odchytat množství kaprů. Zákrm 2 kg koulí na montáž, dlouhý návazec, háček Centurion velikosti 4 a můj oblíbený panáček. 

Překvapivě to na novém místě začalo jezdit hned od začátku. Bylo to období, kdy celou republiku sužovaly bouřky se silným větrem, který rozhýbal ryby a já se dočkal záběrů od kaprů té lepší váhové kategorie 17, 18, 19 kilo, a to bylo dokonce nad mé očekávání. Celkem rychle se mi podařilo poznat další místo úseku a nemělo smysl zde trávit delší čas.

Úspěšná podzimní mise

Pro nadcházející podzim jsem si vybral nové místo a pravidelně ho jezdil krmit. Jedná se o hlubší partii Labe, dno je plné kamenů a přirozené potravy. Právě podzim, kdy přichází ta pravá "žravost" kaprů, mě nutí krmit. Kvantita je najednou nad kvalitu. Na Labi nemá smysl krmit drahým boilies vrchních řad vyrobců. Větší množství krmých koulí maximálně zatraktivněných boostrem dokáže na řece zastavit projíždějící hejna a zároveň ušetřit pár korun z rodinného rozpočtu. 

Dále už je to i o štěští, která z ryb si vybere zrovna naši nástrahu. S touto strategií mi hned první návštěvy nového místa dokázaly mou dobře zvolenou strategii a díky odpadávacím 200 gramovým betůvkům Ecosinkers se mi daří ryby z kamenitého násypu dostat až do podběráku. 

Záběrů bylo kolikrát tolik , že jsem pod háček mohl dávat doslova cokoliv. Váhový průměr ryb byl nad očekávání a první lepší ryby na sebe nenechaly dlouho čekat. Překvapením byl pro mě i parádní amur, který neodolal sladkému boilies a při zdolávání několikrát roztočil cívku navijáku.

Na poslední vycházku před pracovním odjezdem do Německa jsem zvolil banánovou popku a panáčka Jahoda/Banán, kterého jsem posadil do kamenitého násypu. Ráno za úsvitu dostávám brutální záběr právě na banánovou popku a už při zdolávání bylo jasné, že to bude hodně dobrá ryba. Byla to přesně ta třešínka na dortu - kapr s vahou 20+, který uzavřel mé tažení.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Odběr novinek