Již několik let si pohrávám s myšlenkou pořídit si echolot. Mít představu o tom, kde budu vnadit a kam posadím nástrahu, nebo kde mi stojí v cestě překážky, je k nezaplacení. Ale s vidinou bezpodmínečného využití loďky při každém mapování dna jsem se ke koupi nepřinutil. Zlomil mě až supermobilní echolot Deeper, který se nedávno objevil na trhu za baťovskou a podle mého názoru velmi příznivou cenu 5 999 Kč.
Malý, přenosný, kompatibilní
Deeper je v zásadě jediná plastová koule o průměru 6,5 cm a váze 10 dkg, bez kabelů, složitých úchytů apod. Na jeho tělo našroubujete kovové očko, za které pak můžete echolot navázat na vlasec, nebo šňůru a Deeper nahazovat, nebo spouštět do vody. Můžete si vybrat jednu ze tří pozic pro fixaci očka podle toho, jestli echolot budete nahazovat, spouštět z břehu, mostu, nebo třeba vedle boku lodi.
Samotné zobrazení mapované části vody vám zprostředkuje váš mobilní telefon, nebo tablet (kompatibilita s operačním systémem Android a iOS), se kterým Deeper spárujete bezdrátově přes bluetooth. Při samotném párování, respektive načítání Deeperu je třeba mít oba přístroje od sebe maximálně do vzdálenosti 10ti metrů, nicméně po spárování můžete Deeper nahodit a tedy sledovat situaci pod hladinou až ve vzdálenosti 50 metrů (tyto hodnoty uvádí výrobce). Co se týče hloubky vody, ve které je Deeper schopen účinně fungovat, pak je k dispozici rozpětí 0,5 až 40 metrů hloubky. Na české poměry jsou to solidní hodnoty.
Deeper je pochopitelně třeba dobíjet. K tomu slouží dobíječka a dobíjecí kabel, které jsou součástí balení. Když Deeper rozšroubujete, najdete uvnitř jeho těla mikro USB vstup. Nabíjet echolot je možné kabelem například přes notebook, nebo tradičně přímo ze sítě ze zdi či z auta. Po úplném nabití by měl Deeper vydržet fungovat až 4 hodiny, přičemž se automaticky vypne po vytažení z vody.
Dvě frekvence a řada praktických nástrojů
A teď se podívejme na to, co všechno Deeper zobrazí a jaké jsou jeho možnosti. Echolot disponuje dvěma frekvencemi – jednak širším paprskem v úhlu 55 stupňů na frekvenci 90 kHz vhodným na zevrubné mapování a dále i přesnějším parskem pod úhlem 15 stupňů na frekvenci 250 kHz. Mezi oběma frekvencemi je možné přístroj libovolně přepínat.
V rámci samotného zobrazení na displeji vašeho mobilu, nebo tabletu pak můžete sledovat reliéf a hloubku dna, lokalizaci ryb a jejich hloubku ve sloupci a v neposlední řadě i teplotu vody. V rámci menu najdete kalendář s fázemi měsíce, předpověď počasí, prográmek na poznámky a údajně i možnost pracovat s Google mapami s podporou GPS.
Shrnuto podtrženo, Deeper se jeví jako velmi dobrý pomocník rybáře, ale zatím pouze teoreticky. Je tedy na čase jej pořádně odzkoušet na několika různých vodách a přinést vám praktickou recenzi, na kterou se můžete těšit v průběhu příštího týdne. Držte mi palce, ať nejsem touto novou hračkou zklamaný.
Diskuze
Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.