Damaškový nůž s šiškou od Pavla Peremského je pastva pro oko i skvělý parťák na lov ryb i zvěře

16.05.2022 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Damaškový nůž s šiškou od Pavla Peremského je pastva pro oko i skvělý parťák na lov ryb i zvěře Může být nůž jedinečné umělecké dílo i skutečný pracant v jednom? Tak to rozhodně ano! Perfektně nás o tom přesvědčil pevný damaškový nůž od mistra nožíře pana Peremského z Děčína.






 

Musím upřímně říci, že jak mám rád jednoduché a střízlivé pevné nože, tak mě kolikrát dokáže chytnout za srdce i naprostý opak – vyšperkovaný až extravagantní nůž, pokud ovšem dokáže dokonale plnit funkci podle zadání knife makerovi. A právě takový nůž se mi před pár měsíci dostal do ruky od známého nožíře ze severu Čech pana Peremského. A doslova jsem se radostí rozplýval, už když jsem jej vybaloval z krásné krabičky, ve které byl zabalený.

Šiška, která dokáže překvapit

Nůž jsem okamžitě pojmenoval v rámci své sbírky nožů „šiška“, protože to je jedna z jeho dominant. Reálnou šišku zalitou v pryskyřici použil pan Peremský k výrobě ručky, respektive střenek nože. A je docela zábavné ukazovat právě tento nůž kamarádům rybářům i myslivcům, protože ne každý pozná, že se jedná o šišku. Prostě to každého okamžitě nenapadne, že je takový materiál možné na ručku nože použít.   

Každopádně, když už jsem začal mluvit o ručce tohoto nože, tak u ní ještě chvíli zůstaneme. Je totiž báječně tvarovaná i dostatečně masivní zároveň, takže mi dokonale padne do ruky. Nůž se skvěle drží i při delší a náročnější práci, ručka nikde netlačí. Současně je ručka také dosti variabilní, protože díky své délce (11,4 cm, měřeno na hřbetu) dává pohodlně prostor i pro větší ruku, než mám já. O hlavu vyšší kamarád myslivec, chlap s pořádnýma velkýma tlapama si rovněž pochvaloval, jak se mu s nožem výborně pracuje. Střenky jsou fixované k samotnému noži třemi jednoduchými nýty, které barevně skvěle korespondují s damaškovou černo-stříbrnou čepelí. Na konci čepele nacházíme otvor s protaženou designovou koženou šňůrkou, která noži také velmi sluší.

Poctivý damaškový full tang

Celková délka nože s konstrukcí full tang je podle mého názoru ideálních 23,5 cm. Čepel je silná 4 mm, a přitom nůž váží jen 230 gramů. Těžiště nože leží přibližně v druhé pětině od konce ručky, a tak tento skvostný nůž dává smysl i pro jemnější a přesnější řezy. A to se výborně hodí v rybařině, protože s nožem není problém okrajovat nástrahy (boilies, pelety, pečivo, brambory apod.), ale také s ním připravovat montáže až po řezy drobných kousků návazcových materiálů.

Nicméně, jak jsme si při testování tohoto nože dobře prověřili, zvládne i velmi hrubé a silné řezy, jako je třeba porcování ulovené zvěřiny, krájení větších kusů masa, nebo příprava dřeva na gril a na ohniště (chlupatá dřívka až středně silné větve). Nůž nabízí rozhodně všestranné použití a dlouho drží ostří. Čepel je zakalená na 60 HRC a díky damašku (vyrobený z nástrojové oceli 19132 + 75Ni8 Uddelholm, celkem 138 vrstev) je nůž typicky houževnatý a není třeba se při řezání s ním obávat snadného vylomení ostří, nebo snad dokonce zlomení celé čepele. A přesně takový by lovecký a „rybolovecký“ nůž měl být.  

Vysoká čepel do klínu i krásná damašková kresba

Hřbet nože od špice až po konec ručky má jednoduchou zaoblenou linii bez jakéhokoli dalšího tvarování, což ve finále působí velice čistě a elegantně. Čepel je vysoká, má klínový tvar bez výbrusu, což se mi velice líbí. Tím spíše, že se mi taková čepel do ruky ještě nedostala. Fazetka je nízká, má konkrétně 1 mm a celkový tvar ostří, respektive spodní část čepele má výrazně oblý tvar, se kterým se moc dobře krájí i zelenina.

Spodní část čepele má před ručkou zajímavé „zpětné“ tvarování, což v praxi efektivně funguje jako záštita. Nůž by se díky tomu určitě dal použít i jako zárazák (myslivci budou dobře vědět, o čem mluvím), byť k tomu daný nůž není primárně určený.

Damašková kresba nože je velmi výrazná, efektní a nutí mě se s obdivem na nůž dívat znovu a znovu. Když si nůž dobře prohlédnete, tak na jedné straně čepele najdete mezi damaškovými črty vyražený podpis nožíře, tedy pana Peremského.

Praktické pouzdro a adekvátní cena za nůž na celý život

Kožené pouzdro z kvalitní hověziny k noži velmi dobře pasuje. Najdeme na něm bytelný jednoduchý steh, dobře řešené „poutko“ pro opasek a zajišťovací kožený zapínací pásek proti vypadnutí nože z pouzdra. Nůž sedí v pouzdře dokonale, snadno a rychle se do něj zasouvá a naopak, dobře a s jistotou se nůž z pouzdra vytahuje. Ani v případě pouzdra nezapomněl nožíř na svou značku, a tak na zadní straně pouzdra je patrný opět vyražený podpis pana Peremského. Osobně mám tuhle signaturu rád za předpokladu, že jako v tomto případě noži a pouzdru sluší.

Shrnuto, podtrženo, nůž od pana Peremského je špičkový výrobek, kterému plně odpovídá cena 7.500 korun. Krásný design, kvalitní ocel, perfektní zpracování. Ale takovým hodnocením patrně milovníky kvalitních nožů asi nijak nepřekvapím. Jméno Peremský není mezi českými knife makery nijak neznáme, ba přímo naopak.

Mořský vlk, hudebník a cyklista

Navíc z lidského pohledu má pan Peremský můj respekt. Je to rovný chlap, který vám rád o své práci povypráví i do nejmenších detailů a je vidět, že dělá svoji práci s láskou. A věřte mi, že v tomto případě to rozhodně není žádné klišé. Zajímavá je i profesní historie tohoto známého nožíře. Pavel Peremský strávil 30 let prací na lodích po Evropě. Začínal na lodích jako úplný elév, nicméně vypracoval se přes strojníka až na kormidelníka s kapitánským patentem.

Ale před devíti lodi se začal pomalu věnovat výrobě nožů, kdy se svým synem (mimochodem také nožířem, na jehož úžasné zavíráky se určitě v budoucnu také podíváme) stvořil první nůž z kusu kolejnice, kdy mu za výheň posloužilo pár cihel a lešenářská trubka s fénem. A jak mi sám řekl, pak už věci nabraly rychlý spád a stal se zapáleným nožířem, který v současnosti přijímá všechny zajímavé výzvy (bojové sekyry atd.). Jeho snem v tomto oboru je prý vyrobit damaškový nůž s obrázky (běžící koně, draci, portrét apod.). A věříte, že bych právě u zrodu takovéhoto unikátu chtěl jako zapálený fanoušek českých unikátních nožů chtěl být?

Každopádně mi pan Peremský na sebe ještě prozradil, že rád vyrábí nože především pro ty zákazníky, kteří si jeho práce váží, a to se mi samozřejmě moc líbí. Z materiálů má nejraději práci s damaškem a v případě dřeva na ručky pak s ebenem, olivovým dřevem, ale také s arizonským pouštím a bahenním dřevem. Ceny nožů tohoto nožíře se pohybují od 3.500 korun v případě kuchyňských nožů. Když jsem se pana Peremského zeptal, proč by si měli zákazníci vybrat nůž právě od něj, se smíchem odpovídá, že proto, že jeho nože jsou nejlepší a nestydí se za to…ale jsou prý určitě i šikovnější nožíři.

Kromě nožířství má pan Peremský celou řadu zálib, jako je cyklistika, airsoft, cyklistika, hudba a především, jak on sám říká, rodina. Pokud se chcete o nožích pana Peremského z Děčína dozvědět více, případně si nůž rovnou objednat (pozor, čekací doba na jeho nůž je i několik měsíců, protože o zakázky nemá nouzi), pak se podívejte na jeho web Peremskyknives.cz. Věřím, že i vy budete z jeho práce, ale také z příjemné komunikace s ním nadšení.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 25x
Tip 25x

Odběr novinek