Dalekohled Digiphot 10x42ED ocení stejně dobře aktivní rybář jako náročný myslivec

11.12.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Dalekohled Digiphot 10x42ED ocení stejně dobře aktivní rybář jako náročný myslivec Otestovali jsme dalekohled, který za poměrně dostupnou cenu nabízí velice zajímavé uživatelské hodnoty. Jak se předvedl na lovu v lese a na rybářských výpravách?

Německá společnost Digiphot se specializuje na výrobu optiky od lup až po dalekohledy a my jsme se z její pestré nabídky rozhodli otestovat konkrétně dalekohled s označením 10x42ED. Tento dalekohled je totiž hodnotami přiblížení a rozměrem objektivu jako dělaný pro rybáře a samozřejmě také myslivce. Pro koupi tohoto dalekohledu jsme zvolili eshop Optipomucky.cz.

Malý, lehký a s fortelným pouzdrem

Dalekohled s velmi kompaktními rozměry 15 x 11 x 6 cm (zaokrouhleno) váží bezmála 0,75 kg a je tak nejen velmi dobře skladný, ale ani nijak nezatěžuje ruce ni při dlouhém velmi intenzivním pozorování. Součástí dalekohledu je velmi odolné pevné pouzdro, které dalekohled výborně chrání před poškozením, jen při lovu zvěře ruší jeho otevírání pomocí zipu, což ale rybáři nijak nevadí.

Tělo tohoto dalekohledu je pogumované, ani ve velmi nízkých teplotách nestudí do ruky a dalekohled se drží i díky poměrně úzkým tubusům tohoto binokuláru velice pohodlně. Tím spíše, že na své spodní straně má dalekohled šikovné perforování na palce. Očnice tohoto přístroje jsou samozřejmě šroubovací a jejich pogumování je odolné a masivní, takže jednak působí velice odolně, ale navíc očnice výborně sedí na očích a dobře eliminují průnik bočního světla právě kolem očí.

Krytky objektivů mají řekněme střední tuhost, velmi dobře sedí na dalekohledu a snadno se nandávají. Navíc se mi moc líbí, že jsou pomocí gumových objímek na dalekohledu fixované, a tak se nedají snadno ztratit. Navíc je manipulace s nimi velice rychlá a komfortní.

Ostření kovovými prvky

Ostření dalekohledu Digiphot 10x42ED se neprovádí pomocí plastových ovládacích prvků, jak je tomu u mnohých konkurenčních binokulárů, ale jednak celokovovým ostřícím šroubem a dále kovovou dioptrickou objímkou umístěnou před pravou očnicí. Oba tyto prvky mají výrazném perforování, takže nekloužou v mokrých rukou ani v rukavicích. Za toto řešení dávám rozhodně palec nahoru.

Závěsný popruh, který je součástí balení tohoto dalekohledu, je bytelný a navíc má šikovný měkčený pás pro oblast krku, který má dvojí povrch. Z jedné strany je povrch řešený na bázi neoprenu a z druhé se jedná o měkký gumový materiál, který je četně perforovaný. Můžete si tak vybrat, co je vám na kru příjemnější a zda potřebujete neklouzavé pogumování, či ne. Oba materiály jsou rozhodně na kůži krku příjemné a nijak neobtěžují ani při dlouhém nošení například při rybářských či mysliveckých šoulačkách (aktivní hledání ryb, nebo zvěře).

Velmi dobrá ED optika

Ale dost již o těle tohoto přístroje, pojďme se podívat na to nejdůležitější, totiž na jeho optické schopnosti. Kombinace 10ti násobného zvětšení spolu s 42 milimetrovým objektivem je v tomto případě plně dostačující pro pozorování ptáků, zvěře (a to i drobné), anebo chování ryb u hladiny, a to i na poměrně velké vzdálenosti. ED optika (fluoridové optické sklo s minimálním rozkladem světla) je v tomto případě velice dobrá, poskytuje moc pěknou světelnost a pozorovat lze požadované objekty i za zhoršených světelných podmínek, jako je šero, nebo lehká mlha, jak jsme si v reálu ověřili. S tímto dalekohledem jsme strávili konkrétně dvě vícedenní rybářské výpravy a navíc 9 lovů zvěře s mým kamarádem myslivcem.

Obraz získaný prostřednictví Digiphotu je kvalitně kontrastní, ostrý a odpovídá realitě bez jakýchkoli zkreslení, stínů, nežádoucích barevných projevů apod. Dalekohled ostří i na blízko, a to od 1,3 metru.

Ochrana čoček za jedna

Zorné pole je pěkně široké i pro pozorování zvěře na polní honitbě a nabízí pro představu šířku 114 metrů na vzdálenost 1 000 metrů. Optika tohoto dalekohledu je konstruovaná z BAK-4 (hranol i čočky) a navíc je ošetřena ochrannými vrstvami, které chrání optiku před mastnotou, otisky prstů a dalšími nežádoucími elementy. Na optice nechybí UV ochrana. Dalekohled je samozřejmě zevnitř vyplněný dusíkem, takže se jednak nemlží, což je vynikající, ale navíc je dalekohled také vodotěsný, takže není třeba se bát ho používat ani při mrholení, nebo dokonce v hustém dešti.    

Navzdory tomu, že je pro vás značka Digiphot možná nová, musím konstatovat, že se jedná za danou cenu 9 999 Kč (na eshopu Optipomucky.cz) o velice dobrý binokulár, který mě v rámci testování v žádném ohledu nijak zásadně nezklamal. Má příjemnou váhu, skvěle řešené tělo a jeho optické parametry jsou pro oba mé zájmy (rybařina i začínající myslivost) naprosto dostačující. Získaný obraz pomocí tohoto přístroje je ostrý, nezkreslený, má reálnou barevnost a kontrast je velice dobrý k pozorování i drobných nuancí na větší vzdálenosti (detekce paroží vysoké zvěře apod.).

K jeho dokonalosti by se mi líbila jeho ještě o level větší ostrost při pozorování za úplného šera, respektive po setmění. Ale jinak jsem s touto volbou pokojený a mohu Digiphot 10x42ED rozhodně doporučit.

Dalekohled Digiphot 10x42ED přehledně:

Zvětšení: 10 x

Průměr objektivu: 42 mm

Optika: BAK-4

Zorné pole: 114 m/1 000 m

Antireflexní vrstvy: ANO

Rozměry: 152 mm x 109 mm x 60 mm

Hmotnost: 0.744 kg

Cena: 9 999 Kč

Zakoupeno v eshopu: Optipomucky.cz

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek