Chytrá svítilna s brutálním dosvitem přes 900 metrů nadchne rybáře i myslivce

12.05.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Chytrá svítilna s brutálním dosvitem přes 900 metrů nadchne rybáře i myslivce Chcete mít za tmy absolutní přehled o tom, co se kolem vás děje? Se svítilnou Fenix HT18 dosvítíte na druhý břeh mohutné řeky i na zvěř uprostřed polí. A nejen to, určitě oceníte celou řadu technických benefitů této jedinečné svítilny.

Myslíte si, že máte ve své výbavě opravdu výkonnou svítilnu? Jak silná vám bude připadat ve srovnání s Fenix HT18, která disponuje výkonem 1500 lumenů a dosvitem 925 metrů? Musím říct, že jsem dlouho neměl v ruce svítilnu, která by nad ostatními vyčnívala tolika superlativy v dané cenové kategorii. Samotný výkon vám při prvním rozsvícení za tmy vyrazí dech. 

Fenix HT18 je do ruky skvěle padnoucí svítilna o váze 293 gramů (včetně akumulátoru) s délkou 18,4 cm, průměrem hlavy 6,8 cm a tloušťkou těla 2,6 cm. Díky širokému reflektoru a špičkové LEDce Cree XHP35 HI dosahuje svítilna opravdu mohutného světelného kuželu a jedinečného světelného výkonu s dosvitem téměř kilometr. Tedy v případě bílého světla. A protože je svítilna vybavena i vyměnitelnými filtry (zelený a červený), které v noci neruší ryby ani divokou zvěř, je třeba konstatovat, že i tyto dvě barevné varianty nabízejí vynikající dosvit – zelená konkrétně až 220 metrů a červená dokonce až 325 metrů. 

Výkon svítilny můžete měnit podle momentální potřeby a pohybovat se zmačknutími přepínacího tlačítka v pěti světelných režimech: 1500 lumenům (výdrž až 1,5 hodiny), 500 lm (přes 4 hodiny), 150 lm (přes 20 hodin), 30 lm (více než 60 hodin), anebo stroboskop o síle 1500 lumenů.

O výbornou zásobu energie se stará kvalitní akumulátor, který je součástí balení svítilny a který dobijete pomocí USB-C konektoru.  

Odolnost za jedna!

Výrobce svítilen Fenix je dobře známý tím, že své výrobky domýšlí do nejmenších detailů, a ani v tomto případě konstruktéři nezapomněli na praktické „vychytávky“. HT18 je samozřejmě nárazuvzdorná a odolá pádu z výšky jednoho metru, ale podle našich praktických zkušeností z jejího testování i podstatně více. Konkrétně po pádu z posedu – tzv. kazatelny z výšky 5ti metrů do ornice jsme na ní nenašli jedinou známku poškození. 

Odolná je i proti vodě, což je pro nás rybáře obzvláště sympatické. Pobyt ve vodě v dvoumetrové hloubce jí nečiní žádný problém, natož aby ji jakkoli ohrozil sebesilnější déšť.  

Samotné tělo svítilny je vyrobené z tvrzeného hliníku, který se používá při výrobě letadel a povrch je speciálně ošetřený proti poškrábání či odření. Hlava svítilny je navíc opatřena tzv. úderným ráfkem, který chrání samotnou čočku a který lze v případě potřeby použít jako obranný nástroj či nástroj pro rozbití skla apod.

Inteligence do svítilen nekompromisně patří 

Svítilna se nemůže přehřát, sama si možné přehřátí hlídá a v případě potřeby si automaticky sníží výkon. Nemusíte se ani bát, že byste si ji poškodili opačným vložením akumulátoru. Dokonce se nemůže stát ani to, že by došlo k příliš hlubokému vybití akumulátoru, což by jej jinak mohlo poškozovat, respektive rapidně snižovat jeho kapacitu. 

Svítilna se dá okamžitě zapnout či vypnout díky jedinému zmáčknutí, a navíc si HT18 pamatuje poslední nastavený režim při které jste ji vypnuli a do nějž ji zase následně zapnete. 

Na zbrani funguje fenomenálně

Jak už jsme zmínili na začátku, Fenix HT18 ocení nejen rybáři, ale především lovci – myslivci. Ke svítilně není problém dokoupit montáž na zbraň, takže je možné tito svítilnu bez problému přidělat téměř k jakékoli hlavni dlouhé zbraně. Montáž je rychlá a jednoduchá. 

Výrobce s tímto využitím samozřejmě od začátku počítal, a tak svítilnu vybavil dvojitým odpružením akumulátoru, takže samotný výstřel, ani zpětný ráz zbraně nijak nepřerušuje svícení, nijak svítilnu jako takovou neohrožuje. 

Dálkový ovladač se vyplatí

Mimochodem, pokud plánujete zakoupení této svítilny pro lov či jen pozorování zvěře v optice své pušky, pak určitě uvažujte také o dálkovém ovladači na zbraň, díky kterému je ovládání svítilny opravdu pohodlné a především rychlé. 

My jsme při testování svítilny na zbrani použili při lovu Vzdálený spínač Fenix AER – 04, který váží jen 40 gramů a poskytuje 23 cm dlouhý kabel. Spínač připevníte ke zbrani pomocí suchého zipu a na svítilnu jen našroubujete nástavec. Nijak se tím nepřipravíte o vodotěsnost svítilny.

Praktičnost a využitelnost svítilny na zbrani za tmy vás věřím nadchne stejně jako mě a mého kamaráda myslivce.  

Rozhodně o Fenix HT18 uvažujte

Na všech výrobcích, které testujeme, se snažíme hledat také negativa, na která naše čtenáře rádi upozorňujeme. Ale v tomto případě jsme věřte nebo ne prostě žádná nenašli. Svítilna je špičkově postavená, složená z kvalitních komponentů, je úžasně odolná i chytrá. Lze užít v lese, na poli i na rybách. Padne bezvadně do ruky i na hlaveň zbraně a má přímo fenomenální výkon. Na svítilnu dostanete 5ti letou záruku a ve finále ani není drahá. Za cenu 3.399 korun těžko budete hledat lepší, jestli vůbec taková na současném trhu existuje. 

Svítilnu jsme pořídili na eshopu Kronium.cz, kde nám výborně poradili s výběrem nástavce na hlaveň konkrétní lovecké pušky stejně jako s výběrem vhodného dálkového ovladače, 

Tuto svítilnu všem rybářům i lovcům – myslivcům vřele doporučuji.  

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek