Čelovka Fenix HP30R V2.0: extrémně výkonná a úžasně variabilní světelná mašina

11.11.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Čelovka Fenix HP30R V2.0: extrémně výkonná a úžasně variabilní světelná mašina Otestovali jsme pro vás jednu z nejvýkonnějších čelovek na současném trhu. Jak se předvedla v ostrém testování na rybářských a loveckých výpravách?

Už když jsem rozbalil čelovku HP30R od známého výrobce svítilen Fenix, bylo mi jasné, že držím v ruce něco extra. Čelovka má robustní tělo a na první pohled křičí do světa, že se žádné akce v přírodě nezalekne. Její nejvýraznější markanty jsou tři světlomety, bytelný otočný ovladač, výklopný držák a samozřejmě masivní externí schránka na akumulátory. Tu je možné nosit zezadu na hlavě, nebo připnutou na opasku, kapse, nebo batohu.

Svítilnu na hlavu, baterie za opasek

Čelovka HP30R je vybavena kvalitním a moc pěkně zpracovaným páskem na hlavu (mimochodem výborně sedí a nikde netlačí), kdy vzhledem k její váze (437 g) rozhodně dává smysl kromě čelenky také horní pásek přes hlavu. Na zadní straně čelenky je umístěný plastový držák boxíku na akumulátory (ty jsou součástí balení čelovky), který má lehce obloukový tvar a výborně tak kopíruje tvar temene hlavy.

Nicméně hned musím podotknout, že nošení „baterií“ na hlavě není příliš komfortní, protože hlavu výrazně zatěžují. Mnohem lepší a vysloveně pohodlná varianta je nošení akumulátorové schránky u pasu. Tzn. upnout schránku na opasek pomocí velkého kovového klipsu. Kabel vedoucí z čelovky do akumulátorového boxu nijak nepřekáží ani netáhne, protože je dostatečně dlouhý (110 cm). Ideální je při nošení čelovky v přírodě zastrčit kabel pod bundu, nebo mikinu, abyste se kabelem o něco nezadrhli (větve, stolek u bivaku, stojan na pruty apod.).

Samotná čelovka je fixovaná k páskům na hlavu pomocí výklopného fortelného držáku, díky kterému je možné kužel, respektive v tomto případě kužely světla naklápět směrem dolů. Je to vynikající řešení například při zdolávání ryby, kdy není žádoucí svítit do dálky na ostatní rybáře, ale mířit světlem na rybu u břehu, nebo na podběrák. Tuto vlastnost jsme ocenili s kamarádem myslivcem také při rozhození střelené zvěře.

Báječný výkon a duální svícení

Ale pojďme se konečně povívat na čelovku jako takovou. Fenix HP30R V2.0 nabízí výkon až 3 000 lumenů a dosvit úžasných 270 metrů. Čelovka má k dispozici 11 světelných režimů v rámci kterých kombinuje hlavní centrální světlomet (ideální na dlouhý světelný kužel s dohledem do dálky) a dva boční menší světlomety (poskytují širší kužel světla vhodný pro svit na blízko). S využitím maximálního výkonu čelovky máte v noci perfektní rozhled po polní honitbě, nebo na druhý břeh řeky, po březích rybníku apod. I při nejslabším režimu, ve kterém vydrží tato svítilna fungovat až 120 hodin v kuse, není problém pracovat s rybářskými návazci a nástrahami, aniž bychom svícením rušili okolí.  

Zapnutí/vypnutí čelovky a volby světelných režimů se provádějí otočným ovladačem jednak jeho otáčením a jednak stisknutím či podržením tlačítka na středu ovladače. Musím říct, že s ovladačem se pracuje jednoduše, rychle a přesně, a to i s mokrýma rukama, nebo dokonce v rukavicích. Vynikající řešení.

Dostatečná odolnost a dotažený bateriový box

Tělo čelovky je vyrobené z odolné slitiny hliníku, který se používá při výrobě letadel, díky čemuž nemá čelovka žádný problém, když vám upadne až z výšky jednoho metru. Současně je také prachotěsná a voděodolná (IP 66), což jsem kvalitně prověřil při letošním rybolovu na Orlíku v doslova extrémních lijácích. Na těle čelovky mi výborně vyhovuje její žebrování na všech čtyřech stranách, díky kterému se i v rychlosti bezpečně instaluje na hlavu, ale také z hlavy sundává. Úchop je díky tomu jistý a žebrování eliminuje riziko vypadnutí čelovky z rukou.

Box na akumulátory je výborně funkčně dotažený. Nejen, že má pojištěné zavírání kovovou přezkou a také nerezový držák s klipsem na opasek, který lze z boxu sundat, ale nabízí i přehlednou indikaci stavu nabití akumulátorů. Stačí stisknout tlačítko na boxu a rozsvítí se diody, které podle počtu rozsvícených diod (4 kusy) hlásí, zda je třeba dobíjet či ne. Akumulátory není třeba vyndávat pro jejich nabití z boxu, ale stačí box připojit pomocí USB, nebo USB-C konektoru a kabelu s adaptérem do zásuvky. Jejich gumová krytka je až nečekaně masivní a dobře jistí konektory, aby se do nich nedostal prach či voda. Jen je třeba ji důsledně zamáčknout, což není nic těžkého.

Powerbanka stále po ruce

Co je ale výborná vychytávka, to je možnost využít akumulátorů této čelovky jako powerbanku. Oba akumulátory mají dohromady kapacitu 10 000 mAh, a tak dokáží skvěle posloužit pro nabíjení telefonu, nahazovacího echolotu, termovize, nebo třeba předsádky nočního vidění. Na letošní týdenní výpravě jsem byl nadšený, když jsme měli s parťákem vybité obě naše klasické powerbanky a vzpomněli jsme si, že můžeme nabíjet i za pomocí této čelovky. Jinak bychom museli patrně vyhledat „civilizaci“ a dobíjet potřebné přístroje ze sítě. Za tenhle bonus dávám čelovce Fenix HP30R V2.0 rozhodně palec nahoru. Když už má velkou kapacitu baterií, tak ať poslouží na všech frontách.

V souhrnu za jedna mínus

Z celkového testování této svítilny mám velmi dobrý dojem. HP30R má naprosto fantastický výkon, který se zvláště v určitých momentech perfektně hodí (dohledávání postřelené zvěře, revize bójky, kontrola zaparkovaného vozu na druhém břehu apod.). Čelovka se snadno a pohodlně ovládá, výborně stabilně sedí na hlavě, je dostatečně odolná a výdrž baterií nemá chybu. Navíc ten bonus v případě powerbanky, to je úžasná třešinka na dortu tohoto produktu. K úplné dokonalosti by mohla disponovat ještě červeným světlem, a kdyby byla navíc ještě o nějaké to deko lehčí, také vůbec bych se nezlobil.  

Rozhodně ji jak rybářům, tak všem myslivcům doporučuji, HP30R se předvedla v praxi na výbornou. Její cenovka je 5 999 korun a pořídili jsme ji na eshopu Kronium.cz, kde jsme získali 5 let záruku na čelovku a 2 roky na akumulátory.

Čelovka Fenix HP30R V2.0 přehledně:  

Výkon svítilny: 3000 lm

Maximální dosvit: 270 m

Výdrž akumulátorů: až 120 hod

Počet režimů: 11

Vodotěsnost: IP66 (prudký déšť)

Odolnost proti pádu: 1 m

Světelné zdroje: Cree XP-G3 a Cree XHP50

Rozměr čelovky: 9,2 x 5,6 x 4,4 cm

Rozměr boxu s akumulátory: 10,7 x 5,0 x 4,1 cm

Systém světelných režimů s výdrží baterií: Dálkový reflektor – 2 000 lm (6 hodin), 800 lm (12 hodin), 200 lm (34 hodin), 50 lm (120 hodin), Široké reflektory – 1 000 lm (10 hodin), 200 lm (34 hodin), 50 lm (120 hodin) a Kombinovaný režim – 3 000 lm (5 hodin), 1 800 lm (6 hodin), 400 lm (17 hodin), 100 lm (60 hodin)

Hmotnost 437 g

Cena: 5 999 Kč

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek