Boty Prabos Predator GTX oceněné z testování v Antarktidě jsou ideální volbou pro nás rybáře

15.12.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Boty Prabos Predator GTX oceněné z testování v Antarktidě jsou ideální volbou pro nás rybáře Při hledání co nejvhodnějších bot na ryby do zimních měsíců jsme narazili na velmi zajímavou obuv z dílny českého výrobce Prabos. Přinášíme vám její hodnocení z testování na rybářských výpravách.

Jak má podle vás vypadat ideální bota do mokrých a studených dnů na rybách? Má co nejlépe izolovat od země a sněhu? Má být nepromokavá, ale současně dobře dýchat? Má se snadno nazouvat i zouvat? Má být odolná a neklouzavá? Ano, to jsou přesně ty vlastnosti, které od pořádné zimní rybářské boty očekáváme. Pojďme se podívat na to, jestli boty Prabos Predator GTX právě tyto klíčové vlastnosti splňují.

Předně musím říct, že jsem rád, že jsme si na recenzi zimních rybářských bot vybrali firmu Prabos, protože se jedná o českého výrobce s historií sahající až do roku 1860. Firma Prabos v současné době vyrábí boty pro Armádu ČR a dodávala boty také Makedonské policii, německému Bunderwehru, litevské, švýcarské i britské armádě. Kromě toho ale také vyrábí boty zacílené na turistiku, myslivectví a další outdoorové aktivity, a proto jsme se rozhodli si vybrat do naší recenze pro rybáře jeden z modelů, který nám charakteristikou bot přišel jako naprosto ideální – Predator GTX. Mimochodem právě Pradetory GTX se pyšní oceněním Masarykovy univerzity „Testováno v Antarktidě“.

Kvalitní materiály na správných místech

Již z názvu bot je zřejmé, že jsou vybavené goretexovou membránou (GORE-TEX Duracom MS Sportive) v podšívce. Podešev je vyrobená z materiálu SOLUŇ, který je odolný proti uklouznutí na mokrém i zmrzlém povrchu a anatomicky tvarovaná stélka boty je tvořená materiálem Drysole. 

Svršek boty Predator GTX tvoří hovězinová hydrofobní useň NUBUK o tloušťce cca 2,5 mm. Je tedy logické, že tyto boty se neobejdou bez ošetření po jejich zakoupení, aby v budoucnu nedošlo k degradaci kůže vlivem používání bot v mokrém prostředí a jejich následnému sušení. Ideální je k tomu využít kombinace vosku na kůži a voděodolné nano ochrany ve spreji. S jejich výběrem i aplikací nám na eshopu, kde jsme boty zakoupili, ochotně poradili. Aplikace obou přípravků není nic složitého, ani fyzicky náročného a toto ošetření bot se rozhodně vyplatí. Boty vám pak mohu báječně sloužit dlouhé roky i při opravdu intenzivním nošení.  

Neklouzavé i pohodlné

Zaměřme se ale nyní na konstrukci boty z uživatelského pohledu. Podrážka, lépe řečeno podešev je na spodní straně velmi dobře profilovaná, což ještě více přispívá k odolnosti proti uklouznutí. V botách jsme chodili po mokrých skalách po dešti, ale také jsme se procházeli po ledu a záměrně přitom boty porovnávali s modely jiných výrobců, které používají moji rybářští parťáci. 

Neklouzavost Predatorů byla přímo fenomenální. Tam, kde museli být parťáci ve svých trekových botách opravdu hodně opatrní, a i přesto jim bota občas „ujela“, boty od Prabosu neměly nejmenší problém. Navíc jsou boty i přes svou vyšší váhu (950 gramů) skutečně pohodlné, není problém s nimi nachodit kilometry, nebo v nich běžet. Důležité je samozřejmě botu ideálně utáhnout, aby vám jednak pevně sedla na nohu, ale současně utažení nebylo příliš velké a bota nikde netlačila.  

Vyhovující je výška bot (cca 26,5 cm), díky které máte nohu chráněnou až vysoko nad kotník, nevadí vám hluboký sníh ani třeba přechod mělkého potoka. Takto vysoká bota také lépe brání úniku tepla, které si v ní vytvoříte vlastní tělesnou teplotou a logicky tělesnou aktivitou. Bota je vybavenou zvýšenou obrubou (černý lem kolem dokola boty), která chrání botu před mechanickým poškozením o kameny, skály, kořeny a větve. 

Pohodlné nazouvání a chytré tkaničky

Co musím hodně pochválit, tak to je parádní řešení nazouvání a vyzouvání bot Predator. Klasická „plná“ očka pro tkaničky jsou umístěná pouze do výše kotníku (výška nízkých až polovysokých bot) a všechna další výše umístěná očka už jsou volná (princip háček). Během chvilky tak tkaničky vytáhnete z háčkových oček, naplno rozevřete jazyk boty a máte k dispozici průnik do boty, do kterého vám noha snadno vklouzne při nazouvání, nebo vyjede při vyzouvání. Hrozně mě rozčilují některé konkurenční boty, ze kterých musíte nohu silou páčit. 

Když mluvíme o nazouvání bot Predator, nesmím zapomenout zmínit zadní poutko, které pomáhá k ještě snadnějšímu obutí boty, ale za které je také boty možné pověsit. Výrobce v tomto případě naštěstí přemýšlel hlavou, a tak jsou poutka dostatečně prostorná pro zasunutí ne jednoho, ale dokonce i dvou prstů. Už jsem setkal s několika botami, které nazouvací poutko měly, ale nevešel se do nich prst ani jediný, takže poutko dosti postrádalo svůj elementární smysl. 

Jinak jazyk bot Predator je se stěnou boty spojený dostatečně vysokým lemem, takže nehrozí, že vám kolem něj dovnitř boty pronikne voda, nebo sníh. Zadní část boty v oblasti achilovy paty je dostatečně perforovaná na to, aby mohla noha dobře pracovat a abyste se v ní necítili jako v lyžácích. Celá bota výborně pracuje s pohybem nohy a dává chůzi i v náročném terénu dostatečný pohybový prostor. 

Dobře zvolené jsou také tkaničky, které naštěstí nejsou tvrdé s kruhovým průřezem (ty nedrží v uzlu), ale naopak měkké a uzel kvalitně fixují. Materiál tkaniček navíc, jak jsme si ověřili, rychle schne. 

Odolnost v náročných terénech za jedna

V botách jsem nejen chodil lovit ryby a za poslední čtyři měsíce s nimi nachodil kilometry a kilometry podél mých oblíbených revírů v dešti i sněhu, chodil po skalách a úzkých bahnitých cestičkách podél řek. Užil jsem si s nimi také naháňku divokých prasat, při které jsme se prodírali hustými keři a přelézali popadané stromy po letošní vichřici. Prolézali jsme hluboké rokle, slézali skály a kamenité stezky vyšlapané zvěří. A ve všech případech jsem cítil jistotu, že se na boty mohu spolehnout. Boty netlačily, pevně držely nohu, neklouzaly, netrhaly se. Jejich zpracování je vynikající, švy jsou přesné a pevné a moc se těším, jak o nich budu mluvit za rok, nebo za dva, až dostanou v přírodě ještě více „napít“.     

Cena? Naprosto v pořádku

A ještě jeden faktor nesmím opomenout – design. Boty Prabos Predator GTX se mi opravdu moc líbí. Je to pořádný kus boty, která dokáže i ostatní rybáře a myslivce kolem mě zaujmout. Volba těchto bot byla velmi dobrá. Tento model bot jsem pořídil na oficiálním eshopu firmy Prabos eshop.prabos.cz za cenu 3.990 Kč. A za tuto cenu v rámci kvality, zpracování i materiálů, ale také za to, že se jedná o výrobek české firmy, klobouk dolů. Predatory doporučuji jak rybářům, tak myslivcům. 

A na závěr ještě jedna připomínka. Nezapomínejte, že komfort vašich nohou v přírodě nezajišťují jen boty, ale také vhodné ponožky. A těm se rozhodně pověnujeme v některé z našich dalších recenzí.

Prabos Predator GTX přehledně:

Váha: 950 gramů

Materiály: GORE-TEX, Drysole, Soluň, hovězí useň Nubuk

Odolnost: proti uklouznutí, proti vodě, proti chladu, proti poškození

Pata: absorbce energie

Ocenění: Testováno v Antarktidě 

Cena: 3.990 Kč

Výrobce: ČR

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek