Bivak Anaconda Vipex Maxx Dome: extra pohodlné bydlení a magnetická předsíň navrch

13.05.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Bivak Anaconda Vipex Maxx Dome: extra pohodlné bydlení a magnetická předsíň navrch Jste příznivci velkých bivaků, do kterých se vejdete i s parťákem a kvantem rybářské výbavy? Máme pro vás tip na hodně zajímavý bivak od společnosti Saenger.

 

Pokud se rozhodujete pro koupi nového bivaku na ryby, patrně spadáte do jedné ze tří základních skupin, co se formátu přístřešku týče. Buď preferujete „brolíčko“ (většinou některá z forem deštníkových konstrukcí), nebo malý jednomužný, ale stabilní bivak, anebo jako já velký prostorný bivak, ve kterém zvládnu ubytovat i svou přítelkyni, nebo některého z parťáků.

Navíc na velkých bivacích oceňuji možnost se normálně postavit a pohodlně tak fungovat i za dlouhých deštivých dnů bez toho, abych se musel uvnitř jakkoli krčit, cítit se stísněně apod. Jasně, velký bivak je více vidět, je těžší i objemnější pro přepravu, ale za ten obytný komfort mi to rozhodně stojí.

Perfektní stabilita ve větru

Anaconda Vipex Maxx Dome 180 má rozměry základny 320 x 315 cm (délka x šířka) a výšku 180 cm. Váží 18,8 kilogramu a jeho přepravní rozměry v dostatečně prostorném pěkném obalu z pevné látkoviny jsou 120 x 40 centimetrů. Bivak má víceméně klasickou garážovou konstrukci z bytelných hliníkových trubek a staví se opravdu snadno. Po vybalení bivaku stačí pospojovat trubky ve třech obloukových klenbách plus v předním kšiltu, stáhnout stěny bivaku v základně dvěma popruhy zakončenými karabinami a už můžete kolíkovat. Kromě této stabilizace je možné navíc bivak ještě dále zafixovat k zemi pomocí vypínacích šňůr a dalších kolíků, což se ve velkém vichru rozhodně vyplatí.

Materiál bivaku (mluvíme o jeho látkovině, nebo také celtovině, chcete-li), je vyrobený z 200D polyesteru s vodoodpudivým PVC povlakem, který ve finále nabízí souhrnný vodní sloupec úctyhodných 8000 mm. Je evidentní, že tenhle biváček s jakkoli silnými dešti rozhodně nebude mít problém, což jsme si také již třikrát ověřili na našich výpravách. Samozřejmě, dovnitř nám nikde nic neprokáplo. A ve vichru, který jsme si letos užili dvakrát v březnu, seděl bivak jako přilepený navzdory tomu, že se kvůli vichru ani nedalo vyjet lodí na vodu a kolem nás lítaly ulámané větve. Stabilitu Vipex Maxx Dome 180 rozhodně chválím.

Magnetická předsíň

Bivak Vipex má zajímavě řešený vnitřní prostor, je totiž rozdělený na předsíňku (kterou lze úplně sbalit) a ložnici. Nevelkou předsíň je možné výborně využít jako odkládací plochu pro věci typu mokré boty, nástrahy, složené křesílko apod. Ale také je možné v ní sedět při nepřízni počasí či skrytu před prudkým letním sluncem a nebýt při tom úplně „zalezlý“ v uzavřeném bivaku.

Předsíňku tvoří dvojdílná zástěna (na každém díle najdete možnost volit mezi slídovým, moskytiérovým či plně zakrytým oknem), která má velice zajímavé spínání uprostřed, a to pomocí slušně silných magnetů. Toto řešení jsem ještě u žádného jiného bivaku nezaregistroval, každopádně funguje skvěle a je rozhodně rychlejší než zip. Ocenil jsem ho především při rychlém úprku k záběru.

Recept na světlo

Další zajímavostí Vipexu jsou pak dvě střešní slídová okna, která dokáží dostat do bivaku hodně solidní porci světla i za pošmourných dnů a v bivaku se pak člověk cítí příjemněji. Tato okna je možné v případě potřeby zatáhnout, respektive zakrýt plátěnými okenicemi, což je zase skvělé v momentu, kdy si chcete přes den pospat a světlo je v takový moment spíše váš nepřítel.

Další okno, a to v opravdu pořádném formátu je situované klasicky na zadní stěně bivaku. Okno můžete mít odkryté (tzn. pouze zasíťované moskytiérou) a pustit si do stanu čerstvý vzduch, nebo zakryté plachtovou okenicí.

Celá řada možností, stačí si vybrat

Celý přední panel bivaku je maximálně variabilní a nabízí hned několik možností – zcela otevřený předek, nebo zcela zavřený s vchodem na zipy. Boční přední panely mají navíc k dispozici moskytiérové síťky, přes které lze nasadit průhledná slídová okna, což je v dešti rozhodně prima.  

Co se mi moc líbí, to je vnitřní střešní plachta proti rosení v bivaku a následnému skapávání vody na lehátka a veškerou výbavu. Plachtu je možné sundat, pokud jí není právě třeba a tím zase dosáhnete vyšší vnitřní výšky a logicky větší dávky prostoru. Tzn. v létě se bez této plachty patrně obejdete, nicméně v zimě je to skvělý pomocník.

Prostorné kapsy a bytelná podlážka

V současné době už si neumím představit kvalitní rybářský bivak bez kapes na vybavení, které chcete mít pořád dostupné. Vipex nabízí hned dva pořádně velké kapsové systémy pod každým stropním oknem vyrobené z pevné síťoviny. Perfektně se hodí na doklady, mobil, tablet, knihu, penál s nástrahami, nebo třeba příposlech k hlásičům.   

Poslední, co si zaslouží pochvalu, to je PVC podlážka Vipexu. Je totiž pořádně tlustá a působí velmi odolně. K bivaku se přichytí pomocí dobře umístěných suchých zipů a její instalace je extrémně snadná. Na řadě svých oblíbených rybářských destinací ji vůbec nepoužívám, ale jsou konkrétní místa, kde bych bez ní být nechtěl. Speciálně na našich flecích na Labi, kde by člověk jinak trávil čas v suchém hliněném prachu, což rozhodně není nic příjemného.  

Kvalita něco stojí

Celkově musím bivak Anaconda Vipex Maxx Dome 180 pochválit. Je skvěle řešený po technické stránce i z pohledu zpracování. Nabízí úžasný komfort, velkou variabilitu, kvalitní odolné materiály a je radost v něm „bydlet“ i na hodně dlouhých výpravách.

Jediné, co bych mu snad vytkl, to je prvních pár rozebírání kostry, respektive demontáž trubek. Padnou totiž do sebe opravdu na knap a je velmi těžké je od sebe dostat, než se kapku oběhají. Troufám si říct, že první tři rozebírání sám jeden člověk ani nezvládne. Ale jinak je to naprosto skvělý produkt, který jsme na webu Saenger-eshop.cz pořídili za 15.487 Kč. Cena je trochu vyšší, ale jsem přesvědčený o tom, že v tomto případě platím za kvalitu, která mi vydrží sloužit celé dlouhé roky.

Bivak Anaconda Vipex Maxx Dome 180 přehledně:

Kostra: hliníkové trubky

Rozměry: 320 (D) x 315 (Š) x 180 (V) cm

Hmotnost: 18,8 kg

Materiál plachtoviny: 200D polyester s vodoodpudivým PVC povlakem

Počet osob: pohodlně pro dva rybáře

Vodní sloupec: 8000 mm

Podlážka: PVC na suché zipy

Systém Drip Stop: nahrazuje zimní přehoz a zabraňuje odkapávání kondenzátu

Přepravní rozměry: 120 x 40 cm

Okna: 2 zadní + 2 střešní

Předsíňka: tvořena magnetickým závěsem

Další vybavení: 2 x síťové kapsy, 2 střešní okna, stříška 70 cm

Cena: 15.487 Kč

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek