ANV P200: vynikající český nůž s geniální variabilitou při koupi

14.11.2021 Jiří Louthan Recenze nožů
Zajímavost Recenze Tip
ANV P200: vynikající český nůž s geniální variabilitou při koupi Konečně se nám dostal do ruky nůž od ryze české firmy ANV Knives. Jak dopadl v našem redakčním testu jejich model P200, na který jsme se dlouho těšili?  
ACTA NON VERBA, neboli česky „činy ne slova“ – to je značka zajímavých nožů, která se teprve před třemi lety objevila na trhu. Co je potěšující, tak fakt, že se jedná o ryze českou značku a tím spíše si zaslouží, abychom se jednomu z jejich výrobků podívali pořádně na „zoubek“. 
 
Nůž vybaluji z krásné až luxusní černé krabičky, kde nůž v koženém pouzdře sedí jako v peřince v silném molitanovém polstrování. Z přiložené vizitky se dozvídám, kdo byl ve firmě ANV Knives zodpovědný za kompletaci a kontrolu nože před tím, než se nůž „vypravil“ směrem k zákazníkovi. Budí to ve mně příjemný dojem, že mám v rukou něco extra, něco prémiového.
 
Velmi kvalitní pouzdro
 
Nůž jsem do recenze zvolil v koženém toulcovém pouzdře (další možnost byla kydexová varianta), které je samo o sobě krásně zpracované, vyrobené ze silné černě barvené kůže, patrně z hověziny. Kůže je v tomto případě tvrdší, než je obvyklé, což není na škodu. Každopádně působí velice bytelně a předpokládám u ní opravdu dlouhou životnost. 
 
Zepředu i zezadu pouzdra vidíme jednoduchý, ale evidentně silný steh silnou černou nití, v přední i zadní části pak také výrazné profilování pouzdra, díky kterému nůž v pouzdře výborně sedí. I když s pouzdrem klepete sebe více, nůž z něj nevypadne. Rozhodně mohu říct, že jsem se ještě nesetkal s tak dobře fixovaným nožem v pouzdře. Nůž jde z pouzdra logicky trochu ztěžka ven, stejně jako dovnitř, ale to je jedině dobře. Postupem času, respektive postupem používání nože kůže pouzdra trochu povolí, ale ne tolik, aby v něm byl nůž fixovaný nedostatečně. A tak by to mělo být. Pouzdro má jednoduchý přišitý kožený klips na opasek, který pojme i pořádný široký armádní opasek. Posledním prvkem pouzdra je jednoduché logo ANV vyražené na profilování přední části pochvy. 
 
Tohle pouzdro je skutečně krásný kus, ale pryč od něj, podíváme se především na jeho obsah – tedy na model nože ANV P200. Jedná se o pevný nůž s hladkým ostřím a konstrukcí full tang (ocel nože nekončí jeho čepelí, ale prochází ručkou, respektive střenkami až na konec celého nože). Tuto konstrukci mám u nožů nejraději, protože dává noži jistou nezničitelnost. Znamená to, že ani při sebe hrubější práci s nožem nemám šanci nůž vylomit z jeho ručky.
 
 
Dobře vybraná prověřená ocel
 
Nůž je vyrobený z oceli Bohler N690, což už podle názvu značí, že se jedná o ocel německé výroby, která má vynikající tvrdost i pružnost zároveň. Tato nerezová ocel, která je vylepšená kobaltem, má skvělou řezivost a současně se dobře brousí. V případě nože P200 byla kalena na tvrdost 58 HRC. 
 
My jsme si vybrali nůž konkrétně se stříbrnou matnou čepelí s názvem Stonewash, ale výrobce nabízí ještě další dvě možné varianty, ze kterých můžete při koupi nože vybírat, a to DLC černá a Cerakote oranžová. Musím říct, že tahle variabilita mě na nožích ANV hodně baví. Ať si každý majitel nože vybere takovou verzi, která se mu líbí nejvíce. Stonewash vzniká obrušováním čepele pomocí písku, nebo kamínků. Má pak krásnou bezodleskovou strukturu jakoby cíleně hustě poškrábanou.   
 
Nůž přišel z výroby krásně ostrý a nemám potřebu ho dále dobrušovat. Tvar čepele je mojí představě o pěkném noži pro outdoor, na ryby, nebo do lesa hodně blízký – poměrně jedovatá špice, lehce a pozvolna zkosená linie hřbetu čepele od ručky až po špici nože a obloukové vybrání mezi ostřím a ručkou – tzv. choil. Díky němu se nůž snadno brousí a při broušení nedochází k poškození ručky, respektive střenek.
 
Celý nůž s výjimkou špice a ostří má pěkně zaoblené hrany, což patrně neocení fandové rozdělávání ohně pomocí fire steelu (o neostré hrany se jím škrtat nedá), ale já dané zaoblení naopak oceňuji. Působí v ruce příjemně a vizuálně velice dobře. Zaoblená ocel pak ani v rámci ručky netlačí do dlaně ani do prstů.
 
Unikátmí tvarování čepele
 
Originální je rozhodně tvarování hřbetu a horní části boků čepele, díky kterému se nůž odlišuje od konkurenčních výrobků. Jedná se o dvě rozdílné linie, mezi kterými vidíme na jedné straně značku nože – tedy ANV a na druhé pak název nože, typ oceli a informaci, že se jedná o český výrobek. Všechny nápisy jsou spíše nenápadné a celkový dojem z nože nijak neruší. Spodní linie pak de facto tvoří vršek dosti vysokého výbrusu nože, který má konkrétně výšku 2 cm. Výbrus je lehce dutý, což napomáhá k lepší řezivosti nože. Na břitu nože nacházíme maličkou fazetku.
 
Tloušťka čepele je v nejtlustším místě přesně 3,5 mm, což je ideální kompromis mezi tím, aby byl nůž dostatečně pevný a odolný i pro náročnou práci a současně nebyl příliš těžký. Odlehčení čepele, respektive celého nože pak napomáhá již zmíněné tvarování horní části čepele. Čepel je dlouhá 10 cm, což je dle mého názoru pro většinu běžných prací s nožem na rybách právě tak akorát, celková délka nože včetně ručky je pak 22 cm. Vzhledem k tomu, že nůž bez pouzdra váží jen 156 gramů, rozhodně o něm můžeme mluvit jako o lehkém noži, který ani při delší a náročnější práci s ním nezatěžuje, nebo také neunavuje ruku.  
 
Oranžové střenky na třech šroubech
 
Střenky tohoto nože jsou vyrobené z osvědčeného plastu G10, který je hodně odolný, pevný a vydrží časté namáhání. V našem případě jsme nezvolili klasické černé provedení G10, ale zcela výjimečně barevnou – tedy konkrétně oranžovou variantu. Ta se nám velice líbila na fotkách a v reálu je na noži dokonce ještě krásnější. Tahle barva dělá nůž neobvyklým, výrazným, a navíc se díky ní nůž v trávě, listí, nebo třeba v křoví bezvadně hledá. A to zvláště na rybách často oceníte.
 
Ručka nože má malé, ale pro mnoho prací dostačující tvarování ala záštita. Do ruky ručka pěkně sedne a nabízí rozměrový potenciál od menší ruky uživatele nože až po pořádné pazoury hřmotného rybáře. Střenky jsou upevněné k noži pomocí třech nýtů, respektive šroubů, které jsou neobvykle velké a dodávají noži ve srovnání s konkurenčními výrobky punc originality. Navíc mají střenky hrubé profilování, takže nůž neklouže v mokré ani mastné ruce, stejně tak ani při práci s nožem v rukavicích.
 
 
Na konci ručky, tzn. za střenkami je nůž vylepšen otvorem s paracordovou šňůrou, do které můžete provléci ruku, aby vám nůž z ruky nevypadl na zem při náročnějších pracích. Stejně tak je možné nůž za paracord pověsit třeba na bivak, nebo na stojan s pruty, aby byl vždycky šikovně po ruce.    
 
Opravdu krásný i uživatelsky dotažený
 
Závěrem mohu konstatovat, že nůž ANV P200 je výborně zpracovaný a vyrobený tak, aby svým uživatelům maximálně vyhovoval. Designově je poměrně unikátní, což v dnešní době, kdy je na trhu nožů přehršel rozhodně každý milovník nožů ocení. K noži nemám žádné faktické výhrady, naopak se musím přiznat, že jsem z něj nadšený. Výborně se drží, skvěle se s ním řežou jak velké kusy materiálu (dřevo, maso a další potraviny), tak drobné věci jako jsou nástrahy, návnady, návazcové materiály apod. 
 
Takto kvalitního nože si pak určitě cením tím více, že se jedná o český výrobek. Pořídil jsem ho přímo na eshopu anvknives.cz za cenu 3.399 korun, a to není cena nijak vysoká. Býval bych očekával za takto krásný a kvalitní nůž české výroby cenu přes 4.000 korun. Nůž všem rybářům doporučuji a upřímně se těším na testování dalšího modelu téže skvělé značky.
 
Materiály nože:
 
Materiál čepele: N690
Tvrdost čepele: 58 HRC
Materiál rukojeti: G10
Materiál pouzdra: kůže – černá (lze volit i kydexové pozdro)
Barva čepele: Stonewash (další volby jsou černá, nebo oranžová)
Barva ručky: oranžové střenky (možno vybrat i černé s černými, nebo stříbrnými šrouby)
 
Rozměry:
 
Celková délka: 220 mm
Délka čepele: 100 mm
Tloušťka čepele: 3,5 mm
Váha: 156 g
 
Cena: 3.399 Kč

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 25x
Tip 25x

Odběr novinek