Alpbachtal Wildschönau: gigantický diamant mezi tyrolskými středisky jen 5 hodin z Prahy

15.02.2016 Rady a tipy
Reportáž Tip
Alpbachtal Wildschönau: gigantický diamant mezi tyrolskými středisky jen 5 hodin z Prahy Víte, kde najdete skutečný klenot tyrolských skiregionů? Není to jen příměr. Ski Juwel, neboli Lyžařský klenot nese označení  tyrolský region Alpbachtal Wildschönau, a právem. Navíc leží jen pět hodin jízdy autem z Prahy, takže je pro české milovníky zimních radovánek jako dělaný. 

 

Lukáš Roučka

145 kilometrů sjezdovek a 47 lanovek na dvou propojených údolích - to už je mezi rakouskými lyžařskými středisky opravdový gigant. Alpbachtal Wildschönau patří mezi desítku největších středisek, ale nebojte se, není to centrum bujarých radovánek a party na každém rohu. Kromě perfektně upravených tratí zacílených na všechny kategorie lyžařů i prknařů tu najdete také klid, prostor pro relax, anebo další sportovní vyžití v podobě běžeckých tratí, stezek pro vycházku nasněžnicích.  

Nejdelší sjezdovka střediska vede z vrcholu Wiedersbergerhorn a je přes čtyři kilometry dlouhá a nachází se ve výškovém rozpětí 900 metrů. Perfetkní úprava sjezdovek je v Alpbachtalu samozřejmostí a odvážnější sportovci si mohou užít také jedinečný freeride - ideálně pod vrcholem hory Wiedersbergerhorn. Snowparky, sekce zaměřené na malé lyžaře, instruktoři lyžování - každý si tu přijde na své. 

Po lyžařském dni číhají na unavené příznivce zimních sportů Apré Ski bary, které vás rotančí typickými tyrolskými hity a nabídnou vynikjící svařák, nebo šnaps z lokálních pallíren. Ale nebojte se, řídit do hotelu není třeba. Mezi údolími se snadno přepravíte skibusem, který je zdarma a nebo kabinovou lanovkou.

Prastaré tyrolsko jako za dob našich prapradědů

Možná si říkáte, ale pěkné dlouhé svahy, snowparky, dětské zábavné parky, to přeci najdu v každém větším tyrolském středisku. Ale Alpbachtal Wildschönau má daleko víc. Co že to je? Přeci naprosto jedinečnou atmosféru dávných dob, která na vás dýchne, kam se podíváte. Celý region totiž cíleně lpí na tom, aby si udržel naprosto původní tyrolský ráz, a ten si nedá pokazit žádnou nepatřičnou moderní stavbou či jiným architektonickým výstřelkem. A tak hned v devíti obcích si tu můžete užít a vychutnat atmosféru prastarých rustikálních chalup a statků.  Tak jak je vidíte teď, tak vypadali už před desítkami a stovkami let. Tady je to pravé a nefalšované tyrolsko, které jinde neuvidíte.

Tvrdá pravidla vesnice Alpbach ji činí nejkrásnější široko daleko

Pokud bychom měli mluvit o některé z vasnice v absolutních superlativech, je jím jednoznačně Alpbach. Tahle malá vesnička sedí ve výšce 1000 metrů nad mořem a když se do ní vypravíte, máte možnost se najednou objevit v tyrolském horském ráji.  V zimě jsou široké dobové chalupy zasypány sněhem a mezi nimi svítí kostlík ze 14. století (vlaatně se jako jediný vymyká přísnému stylovému rázu chalup), na jaře pak vše kolem chalup rozkvete do pestrých barev. Alpbach byl vhlášený Nejkrásnější rakouskou vesničkou, ale také Nejkrásnější květinovou vesničkou.  

Dalším cílem, který by byla chyba minout, je nejmenší město v Rakousku - Rattenberg. Jak že vypadá takové pidiměstečko? Má jen 400 obyvatel a leží na jedenácti hektarech, ale tamní historické centrum je naprosto jedinečné. Masivní měšťanské domy, mezi kterými se můžete procházet po vyhlášené pěší zóně, jsou spjaté se starou sklářskou tradicí, která je v obci dodnes patrná v krámcích něbo ve stáncích na trzích.  

Bonusová karta regionu vám nesmí uniknout

Poté, co dorazíte do penzionu, nebo hotelu v některé části střediska, máte možnost získat zdarma bezplatnou bonusovou kartu, díky níž můžete využít slevy, nebo dokonce výhody zcela zdarma. Výlet na sněžnicích, vodní park ve Worglu, curling - to je pouze příklad aktivit,. za které nemusíte platit. v brožuře ke kartě naleznete dlouhý seznam podniků, restaurací, půjčoven a dalších míst, do kterých se vám s katrou podaří vyrazit. 

Místní kuchyně - nádherná kapitola sama pro sebe

Nevím jak pro vás, ale mně imponuje tyrolsko mimo jiné také místními kulinářskými zážitky. Kuchyně je zde založena na dávné tradici, která měla dodat horalům, sklářům a pastrevcům sílu a energii. Základem jsou výrazné aromatické sýry kravské, ovčí i kozí,  šunky a slaniny, ale také například ryby z lokálních proudných vod, nebo třeba zvěřina. Sladký trhanec  (kaiserschmarrn), nebo špenátové či špekové knedlíky, to je balada pro jedlíkovo srdce. 

Ale nejde jen o receptury, které vás určitě nadchnou. Restaurace v Alpbach Wildschönau si potrpí na suroviny získané od okolních farmářů, které dosahují vysokých kvalit. Jídla působí velmi domáckým přívětivým dojmem a vy si můžete odpočinout od konzervantů a jiných éček, kterými jste v našich restauracích přímo zahlceni. Já jsem se ubytoval ve vesnici Reith im Alpbachtal v hotelu Pirchner Hof a při večeřích jsem opěvoval hotelové kuchaře. Jejich candát na šalvěji, nebo třeba telecí s přelivem z lesních plodů, to byla přímo pohádka! A čím to zapít? Vyzkoušejte vína z nedalekých oblastí, pšeničné pivko a navrch zdravotního panáčka jeřabinkovice nebo hruškovice.  

SKI JUWEL v základních informacích:
– Dojezdová vzdálenost: Praha - 500 km, Mnichov - 120 km, Vídeň - 430 km
– Nejvyšší vrcholy: Wiedersbergerhorn, Alpbach – horní stanice lanovky v nadmořské výšce 2 025 m, Schatzberg, Wildschönau – horní stanice lanovky v nadmořské výšce 1 903 m
– 145 km sjezdovek: 26 km modrých, 54 km červených, 13 km černých, 16 km freeride
– 47 lanovek a vleků: 8 x kabina, 7 x sedačka, 32 x vlek
– 3 snowparky: Wiedersbergerhorn, Family Park Schatzberg, Race‘n‘Boarder Arena Niederau
– Sáňkařské dráhy: z Lanerköpfu do Niederau, ze střední stanice do vesničky Auffach
– Dětský klub Juppi Kid´s Club Reith v údolí Alpbachtal – zdarma pro všechny děti, které jsou v regionu ubytované

Kolik stojí skipasy?
Jednodenní skipas hlavní sezóna: dospělí 43 eur, děti 22 eur
Jednodenní skipas vedlejší sezóna: dospělí 39,50 eur, děti 20 eur

Šestidenní skipas hlavní sezóna: dospělí 217 eur, děti 108,50 eur
Šestidenní skipas vedlejší sezóna: dospělí 195,50 eur, děti 98 eur

Další informace o regionu a ubytování?
Wildschönau Tourismus – www.wildschoenau.com
SKI JUWEL Alpbachtal Wildschönau – www.skijuwel.com
Alpbachtal Tourismus – www.alpbachtal.at

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x

Odběr novinek